Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agne Pettersson

Sök kontaktuppgifter till Agne Pettersson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agne Pettersson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agne Pettersson medverkat i ( 3 st. ):

2011 års utredning om finansmarknadsstatistiken (Fi 2011:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
2011 års utredning om finansmarknadsstatistiken (Fi 2011:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:79 En databas för övervakning av och tillsyn över finansmarknaderna
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, fr.o.m. 2011-06-14 t.o.m. 2012-12-06
Expert : Marie Almgren, fr.o.m. 2012-03-15
Expert : Lotta Ganeteg, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-05-07
Expert : Magnus Karlsson, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Anders Lindström, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Tore Melin, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Eva Nilsson, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Agne Pettersson, fr.o.m. 2012-05-08
Expert : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Åsa Sydén, fr.o.m. 2012-03-15
Sekreterare : Axel Hanson, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2012-12-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:48 Vissa frågor kring finansmarknadsstatistiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:79 En databas för övervakning av och tillsyn över finansmarknaderna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Statistikutredningen 2012 (Fi 2011:05) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Statistikutredningen 2012 (Fi 2011:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:32 och dir. 2012:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:36 Registerdata för forskning
SOU 2012:83 Vad är officiell statstik? En översyn av statistiksystemet och SCB
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Westerberg, fr.o.m. 2011-03-31 t.o.m. 2012-12-12
Sakkunnig : Agne Pettersson, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Kristina Alexandersson, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Helge Bennmarker, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Harry Flam, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Eva-Lo Ighe, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Andreas Krantz, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Eva Lindström, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Eva Nilsson, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Måns Rosén, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Bo Sundgren, fr.o.m. 2011-05-02
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2012-12-12
Sekreterare : Magnus Stenbeck, fr.o.m. 2012-03-08 t.o.m. 2012-05-13
Sekreterare : Sofia Tollgerdt, fr.o.m. 2011-04-08 t.o.m. 2013-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1992:03) om fiskerinäringens utvecklingsmöjligheter [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1992:03) om fiskerinäringens utvecklingsmöjligheter
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:83.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:136 Svenskt fiske - nuläge och utveck- lingsmöjligheter
SOU 1993:103 Svenskt fiske. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Wramner, generaldirektör
Sakkunnig : Yngve Björkman, direktör
Sakkunnig : Reine Johansson, förbundsordförande
Sakkunnig : Sven Kollberg, förbundsordförande
Sakkunnig : Thomas Söderberg, generalsekreterare
Expert : Johan Bodegård, departementssekreterare
Expert : Tore Gustavsson, avdelningschef
Expert : Ann Lemne, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-05-12
Expert : Stefan de, överdirektör
Expert : Roger Mattiasson, verkst. direktör
Expert : Agne Pettersson, departementssekreterare
Expert : Christina Tuvelind, departementssekreterare, t.o.m. 1993-09-01
Erling Bager, led. av riksdagen
Lisbet Calner, led. av riksdagen
Kaj Larsson, led. av riksdagen
Roland Mattisson, led. av riksdagen
Carl Olov Persson, led. av riksdagen
Sven-Olof Petersson, led. av riksdagen
Claus Zaar, led. av riksdagen
Sekreterare : Bengt Strömblom, departementsråd
Eva Lehndal, departementssekreterare, t.o.m. 1993-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:136 Svenskt fiske – nuläge och utvecklingsmöjligheter [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1993:103 Svenskt fiske [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman