Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2011 års utredning om finansmarknadsstatistiken (Fi 2011:07)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2011 års utredning om finansmarknadsstatistiken (Fi 2011:07) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2011:48 Vissa frågor kring finansmarknadsstatistiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Marianne Eliason  []  ( Särskild utredare )
Marie Almgren  []  ( Expert )
Lotta Ganeteg  []  ( Expert )
Magnus Karlsson  []  ( Expert )
Anders Lindström  []  ( Expert )
Tore Melin  []  ( Expert )
Eva Nilsson  []  ( Expert )
Agne Pettersson  []  ( Expert )
Cecilia Renmyr  []  ( Expert )
Åsa Sydén  []  ( Expert )
Axel Hanson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2011 års utredning om finansmarknadsstatistiken (Fi 2011:07)


Beteckning : Fi 2011:07
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-06
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-05-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:48
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eliason, Marianne, fr.o.m. 2011-06-14 t.o.m. 2012-12-06
Expert : Almgren, Marie, fr.o.m. 2012-03-15
Expert : Ganeteg, Lotta, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-05-07
Expert : Karlsson, Magnus, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Lindström, Anders, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Melin, Tore, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Nilsson, Eva, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Pettersson, Agne, fr.o.m. 2012-05-08
Expert : Renmyr, Cecilia, fr.o.m. 2011-09-12
Expert : Sydén, Åsa, fr.o.m. 2012-03-15
Sekreterare : Hanson, Axel, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2012-12-06

Rapporter

SOU 2012:79En databas för övervakning av och tillsyn över finansmarknaderna

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman