Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åsa Bokström

Sök kontaktuppgifter till Åsa Bokström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åsa Bokström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åsa Bokström medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:55 och dir. 2010:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag
Medverkande :
Särskild utredare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Expert : Nebil Aho, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Magnus Bengtsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Curt Johansson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Ove Nilsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Helene Rånlund, fr.o.m. 2009-06-05
Sekreterare : Åsa Bokström, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om bidragsspärr (Fi 2007:14) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om bidragsspärr (Fi 2007:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:176
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:100 Bidragsspärr - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Johannisson, fr.o.m. 2007-12-18 t.o.m. 2008-11-17
Expert : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Dan Johansson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Mattias Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Marita Lemonaho, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-05-28
Expert : Bo Lundgren, enhetschef, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Kristina Padrón, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Karl-Åke Persson, rådman, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Ylva Qvarström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Ingemar Svenson, fr.o.m. 2008-05-29
Expert : Åke Svensson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-02-18
Expert : Kajsa Wikström, utredare, fr.o.m. 2008-02-18
Sekreterare : Åsa Bokström, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:176 Bidragsspärr [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:100 Bidragsspärr [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bidragsbrottsutredningen (Fi 2005:04) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Bidragsbrottsutredningen (Fi 2005:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:48 Bidragsbrott
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Rekke, fr.o.m. 2005-05-12 t.o.m. 2006-04-28
Sakkunnig : Åsa Bokström, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2005-09-06
Sakkunnig : Peter Lundkvist, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Sakkunnig : Axel Taliercio, fr.o.m. 2005-09-08 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Roland Andersson, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Petter Asp, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Ingrid Boström, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Håkan Hellstrand, fr.o.m. 2005-09-07 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Margaretha Holmlund, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Helén Örnemark Hansen, fr.o.m. 2005-05-30 t.o.m. 2006-04-28
Sekreterare : Karl-Åke Persson, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:48 Bidragsbot [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Avgiftsutredningen (Fi 2005:11) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Avgiftsutredningen (Fi 2005:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:141 och dir. 2006:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:96 Avgifter
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, fr.o.m. 2006-12-07
Särskild utredare : Göran (avliden) Schäder, fr.o.m. 2005-12-08 t.o.m. 2006-08-06
Expert : Åsa Bokström, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Karl Hedlund, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-09-29
Expert : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Henrik Jermsten, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Stig Jönsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Bert Lindblad, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Erik Nymansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-08-31
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, fr.o.m. 2007-01-29 t.o.m. 2007-08-31
Sekreterare : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Maria Kain, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Anna Sjöman, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:96 Avgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fi 2003:01) om den statliga internrevisionen [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fi 2003:01) om den statliga internrevisionen
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:153
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:93 Internrevision i staten - förslag till en förstärkt internrevision
Medverkande :
Särskild utredare : Veronica Hedlund Lundgren, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-11-05
Sakkunnig : Åsa Bokström, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Sakkunnig : Ingrid Eiken, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Sakkunnig : Thomas Küchen, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Expert : Klas Schöldström, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Sekreterare : Ulla-Kari Fällman, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:153 Den statliga internrevisionen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:93 Internrevision i staten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman