Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Avgiftsutredningen (Fi 2005:11)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Avgiftsutredningen (Fi 2005:11) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:96 Avgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 7 ♂ 9 ) :

Marianne Eliason  []  ( Särskild utredare )
Åsa Bokström  []  ( Expert )
Karl Hedlund  []  ( Expert )
Åke Hjalmarsson  []  ( Expert )
Susanne Jansson  []  ( Expert )
Henrik Jermsten  []  ( Expert )
Stig Jönsson  []  ( Expert )
Bert Lindblad  []  ( Expert )
Lotta Medelius-Bredhe  []  ( Expert )
Erik Nymansson  []  ( Expert )
Roger Petersson  []  ( Expert )
Kristina Svahn Starrsjö  []  ( Expert )
Magnus Dahlberg  []  ( Sekreterare )
Maria Kain  []  ( Sekreterare )
Anna Sjöman  []  ( Sekreterare )
Göran Schäder  []  ( Särskild utredare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Avgiftsutredningen (Fi 2005:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:141 och dir. 2006:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:96 Avgifter
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, fr.o.m. 2006-12-07
Särskild utredare : Göran (avliden) Schäder, fr.o.m. 2005-12-08 t.o.m. 2006-08-06
Expert : Åsa Bokström, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Karl Hedlund, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-09-29
Expert : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Henrik Jermsten, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Stig Jönsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Bert Lindblad, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Erik Nymansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-08-31
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, fr.o.m. 2007-01-29 t.o.m. 2007-08-31
Sekreterare : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Maria Kain, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Anna Sjöman, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-12-17

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman