Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Bidragsbrottsutredningen (Fi 2005:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Bidragsbrottsutredningen (Fi 2005:04) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:48 Bidragsbot [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 4 ♂ 8 ) :

Nils Rekke  []  ( Särskild utredare )
Åsa Bokström  []  ( Sakkunnig )
Peter Lundkvist  []  ( Sakkunnig )
Axel Taliercio  []  ( Sakkunnig )
Roland Andersson  []  ( Expert )
Petter Asp  []  ( Expert )
Ingrid Boström  []  ( Expert )
Håkan Hellstrand  []  ( Expert )
Margaretha Holmlund  []  ( Expert )
Stig Orustfjord  []  ( Expert )
Helén Örnemark Hansen  []  ( Expert )
Karl-Åke Persson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Bidragsbrottsutredningen (Fi 2005:04)


Beteckning : Fi 2005:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-09
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-05-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:51
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Rekke, Nils, fr.o.m. 2005-05-12 t.o.m. 2006-04-28
Sakkunnig : Bokström, Åsa, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2005-09-06
Sakkunnig : Lundkvist, Peter, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Sakkunnig : Taliercio, Axel, fr.o.m. 2005-09-08 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Andersson, Roland, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Asp, Petter, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Boström, Ingrid, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Hellstrand, Håkan, fr.o.m. 2005-09-07 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Holmlund, Margaretha, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Orustfjord, Stig, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Örnemark Hansen, Helén, fr.o.m. 2005-05-30 t.o.m. 2006-04-28
Sekreterare : Persson, Karl-Åke, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-05-14

Rapporter

SOU 2006:48Bidragsbrott

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman