Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åke Hjalmarsson

Sök kontaktuppgifter till Åke Hjalmarsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åke Hjalmarsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åke Hjalmarsson medverkat i ( 10 st. ):

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:32 Budgetramverket - uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73 En utvecklad budgetprocess - Ökad tydlighet och struktur
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Bolund, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Carl Hamilton, B led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Jacob Johnson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Erik Nymansson, justitieråd, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anders Sellström, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Oscar Sjöstedt, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Lena Sommestad, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Åsling, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Magnus Bengtson, departementsråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Ingvar Mattson, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Peder Nielsen, bitr. kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Kristina Padrón, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Anna Wallin, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Yngve Lindh, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Ingvar Mattson, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Anne-Marie Strömberg, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06) [ Avslutad 2010 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:55 och dir. 2010:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag
Medverkande :
Särskild utredare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Expert : Nebil Aho, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Magnus Bengtsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Curt Johansson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Ove Nilsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Helene Rånlund, fr.o.m. 2009-06-05
Sekreterare : Åsa Bokström, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Riksbankens kapitalstruktur och vinstdisposition (Fi 2006:05) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om Riksbankens kapitalstruktur och vinstdispostion(Fi 2006:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:51 Riksbankens finansiella oberoende
Medverkande :
Särskild utredare : Ingrid Bonde, fr.o.m. 2006-04-27
Sakkunnig : Martin Blåvarg, fr.o.m. 2006-05-30
Sakkunnig : Lars Hörngren, fr.o.m. 2006-05-30
Sakkunnig : Gustaf Sjöberg, fr.o.m. 2006-05-30
Sakkunnig : Staffan Viotti, fr.o.m. 2006-05-30
Expert : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2006-05-30
Expert : Marie Norman, fr.o.m. 2006-05-30
Sekreterare : Karin Lundberg, fr.o.m. 2006-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:50 Riksbankens kapitalstruktur och vinstdisposition [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:51 Riksbankens finansiella oberoende [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Avgiftsutredningen (Fi 2005:11) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Avgiftsutredningen (Fi 2005:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:141 och dir. 2006:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:96 Avgifter
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, fr.o.m. 2006-12-07
Särskild utredare : Göran (avliden) Schäder, fr.o.m. 2005-12-08 t.o.m. 2006-08-06
Expert : Åsa Bokström, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Karl Hedlund, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-09-29
Expert : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Henrik Jermsten, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Stig Jönsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Bert Lindblad, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Erik Nymansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-08-31
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, fr.o.m. 2007-01-29 t.o.m. 2007-08-31
Sekreterare : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Maria Kain, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Anna Sjöman, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:96 Avgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Försvarsförvaltningsutredningen (Fö 2004:07) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Försvarsförvaltningsutredningen (Fö 2004:07)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:181 och dir. 2005:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:96 En effektiv förvaltning av insatsförsvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Lagerblad, fr.o.m. 2004-12-22
Sakkunnig : Åke Hjalmarsson, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-22
Sakkunnig : Reidar Ljöstad, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-22
Sakkunnig : Dan Ohlsson, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-22
Sakkunnig : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Mattias Broman, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Eva Haldén, fil.dr., fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Viveca Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Stina Åkerman, departementssekreterere, fr.o.m. 2005-09-08
Rolf Gunnarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Berit Jóhannesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Lennart Olsen, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2005-03-22
Rigmor Stenmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Erling Wälivaara, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Sekreterare : Ola Hedin, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-01
Sekreterare : Tobias Steen, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:96 En effektiv förvaltning för insatsförsvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Budgetlagutredningen (Fi 1995:08) [ Avslutad 1996 ]
Budgetlagutredningen (Fi 1995:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:42.
Lokal : Drottninggatan 16. Postadress: Finansdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 405 10 00, direktval 405 2711 (Hjalmarsson)
Utredningen har avgett :
SOU 1996:14 Budgetlag - regeringens befogenheter på finansmaktens område. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Åke Hjalmarsson, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Inger Kalmerborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Per Molander, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Bengt-Åke Nilsson, rättschef, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Jan Landahl, överdirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Eskil Nord, kansliråd, fr.o.m. 1995-08-17
Sekreterare : Mats Dillén, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-01
Sekreterare : Erik Nymansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-01
Sekreterare : Sten Ström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:14 Budgetlag – regeringens befogenheter på finansmaktens område [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (Fö 1994:06) om analys av ekonomiska osäkerheter för Försvarsmakten [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (Fö 1994:06) om analys av ekonomiska osäkerheter för Försvarsmakten
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:147.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:13 Analys av Försvarsmaktens ekonomi. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bengt A.W. Johansson, f.d. generaldirektör
Ledamot : Inga-Britt Ahlenius, generaldirektör
Ledamot : Staffan Herrström, f.d. statssekreterare
Ledamot : Lennart Nilsson, generaldirektör
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, sakkunnig
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:13 Analys av Försvarsmaktens ekonomi [ pdf |Paragraftecken ]
Kommission (Fö 1993:06) för granskning av JAS-projektet [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Kommission (Fö 1993:06) för granskning av JAS-projektet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:109.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:119 JAS 39 Gripen - en granskning av JAS-projektet. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Birgit Erngren, generaldirektör
Ledamot : Britt Bohlin, led. av riksdagen
Ledamot : Pär Granstedt, led. av riksdagen
Ledamot : Robert Jousma, led. av riksdagen
Ledamot : Hans Lindblad, f.d. led. av riksdagen
Ledamot : Ove Lindh, hovrättspresident
Ledamot : Anders Sundström, kommunalråd
Ledamot : Oswald Söderqvist, f.d. led. av riksdagen
Ledamot : Håkan Winberg, hovrättspresident
Ledamot : Jan Erik Ågren, led. av riksdagen
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, rationaliseringschef
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:109 Granskning av JAS-projektet

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:119 JAS 39 Gripen – en granskning av JAS-projektet [ pdf |Paragraftecken ]
1993 års oljelagringsutredning (N 1993:02) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
1993 års oljelagringsutredning (N 1993:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:18 och dir. 1994:9.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:87 Beredskapslagring av olja
SOU 1994:116 Skyldighet att lagra olja och kol Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bengt Johansson, A W generaldirektör, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Harry Albinsson, direktör, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Lars Dahlgren, kraftverkschef, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Karl-Axel Edin, direktör, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Tommy Nordin, direktör, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Gunnar Balsvik, departementssekreterare, t.o.m. 1994-03-01
Expert : Ingvar Engqvist, enhetschef, t.o.m. 1994-03-01
Expert : Lars Hellgren, överste, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Urban Kärrmark, enhetschef, fr.o.m. 1994-03-01 t.o.m. 1994-08-31
Expert : Åke Sundin, kansliråd, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Eva Sylvén, direktör, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Jan Thyberg, kansliråd, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Bengt Toresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-03-01 t.o.m. 1994-08-31
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, rationaliseringschef, t.o.m. 1994-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:87 Beredskapslagring av olja [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:116 Skyldighet att lagra olja och kol [ pdf |Paragraftecken ]
Utredning (Fö 1991:04) om lednings- och myndighetsorganisationen för försvaret (LEMO) [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]
Utredning (Fö 1991:04) om lednings- och myndighets- organisationen för försvaret (LEMO)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1991:44.
Utredningen har avgett :
SOU 1991:112 Försvarsmaktens ledning
SOU 1992:85 Förvaltning av försvarsfastigheter
SOU 1992:101 Försvarsmaktens hälso- och sjukvård
SOU 1992:105 Administrativt stöd till Försvarsmakten
SOU 1992:106 Civilbefälhavarna
SOU 1993:42 Försvarets högskolor
SOU 1993:95 Ansvars- och uppgiftsfördelningen inom det civila försvaret Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnar Nordbeck, generaldirektör
Expert : Ulf Broström, byråchef, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1993-01-31
Expert : Ann-Louise Eksborg, rättschef, fr.o.m. 1992-05-04
Expert : Göran Forssén, avdelningschef, fr.o.m. 1992-02-17
Expert : Bernt Hagberg, kommendörkapten, fr.o.m. 1992-11-11
Expert : Karl-Erik Hagström, huvudavdelningschef, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : , Hall, Rune överste av 1. gr, fr.o.m. 1992-11-11
Expert : Rolf Holmquist, expeditionschef och rättschef, t.o.m. 1992-05-03
Expert : Lars-Olof Jansson, direktör, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Johan Kihl, överste, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Jan Landahl, departementsråd, fr.o.m. 1993-03-15
Expert : Krister Larsson, generalmajor, fr.o.m. 1993-02-15
Expert : Roland Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 1992-02-17
Expert : Peter Nordbeck, konteramiral, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Dan Ohlsson, departementsråd
Expert : Bo Riddarström, departementsråd, t.o.m. 1993-03-14
Expert : Marianne Robinson, krigsråd, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : , Rosén, Björn överste 1. gr, fr.o.m. 1992-02-17
Expert : Frank Rosenius, kommendör, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Göran Stütz, förste forskare, fr.o.m. 1993-02-01
Expert : , Warren, Jan överste av 1. graden, fr.o.m. 1992-11-11
Expert : Christina ADB-direktör Winblad, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Björn Zetterström, generalläkare, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, rationaliseringschef
Håkan Borgström, avdelningsdirektör, t.o.m. 1992-11-10
Ulf Broström, byråchef, fr.o.m. 1993-02-01
Jan Hyllander, departementssekreterare, t.o.m. 1992-11-10
Maria Wennerberg, departementssekreterare, t.o.m. 1992-11-10
Åke Carnerö, led. av riksdagen/kds, fr.o.m. 1992-04-15
Kerstin Ekman, f.d. led. av riksdagen/fp
Robert Jousma, led. av riksdagen/nyd
Sven Lundberg, led. av riksdagen/s
Stig Nyman, landstingsråd/kds, t.o.m. 1992-04-14
Sven-Olof Petersson, led. av riksdagen/c
Björn Samuelson, led. av riksdagen/v
Lars Tobisson, led. av riksdagen/m
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman