Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Isabella Enbågen

Sök kontaktuppgifter till Isabella Enbågen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Isabella Enbågen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Isabella Enbågen medverkat i ( 2 st. ):

Sfi-peng till utbildningsanordnare (U 2020:08) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Sfi-peng till utbildningsanordnare (U 2020:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:138
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 januari 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Tyrefors, docent, fr.o.m. 2020-12-18
Sekreterare : Lisa Ahlström, jurist, fr.o.m. 2021-03-15
Sekreterare : Isabella Enbågen, projektledare, fr.o.m. 2021-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:138 Sfi-peng till utbildningsanordnare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Komvuxutredningen (U 2017:01) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Komvuxutredningen (U 2017:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:21 och dir. 2017:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:71 En andra och en annan chans - ett komvux i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Roger Mörtvik, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2017-02-16 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Amelie Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-14 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Josefine Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Stefan Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-07-28
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Åsa Rurling, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-08-31
Expert : Kristina Cunningham, utredare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-08-31
Expert : Kenneth Drougge, avdelningschef, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Expert : Jan Lindblom, undervisningsråd, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Mikael Andersson, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-09-03
Sekreterare : Isabella Enbågen, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2018-09-03
Sekreterare : Camilla Lööw Lundin, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-09-03
Sekreterare : Mona Siösteen, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-09-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:21 En väl anpassad vuxenutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:125 Tilläggsdirektiv till Komvuxutredningen (U 2017:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:71 En andra och en annan chans – ett komvux i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman