Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monica Engström

Sök kontaktuppgifter till Monica Engström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monica Engström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Engström medverkat i ( 5 st. ):

Utredning om en äldreomsorgslag och stärkt medicinsk kompetens i kommuner (S 2020:16) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredning om en äldreomsorgslag och stärkt medicinsk kompetens i kommuner (S 2020:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:142
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 juni 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Olivia Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2020-12-22 t.o.m. 2022-06-30
Sakkunnig : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Petra Ferngren Zetterberg, ämnesråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Kristoffer Lundberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-01
Sakkunnig : Unni Mannheimer, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Bitte Bråstad, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Eva Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Mari Huupponen, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ann-Marie Högberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, samordnare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Ingmar Skoog, professor, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marta Szebehely, professor emerita, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marina Tuutma, ordförande, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Erik Wessman, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Daniel Zetterberg, utredare, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Marie Åberg, tillsynschef, fr.o.m. 2021-04-01
Sekreterare : Louise Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-13
Sekreterare : Malin Lundberg, verksjurist, fr.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Katrin Westlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-01-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:142 En äldreomsorgslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för Sveriges deltagande i världsutställningen Expo 2020 i Dubai (UD 2017:01) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Kommittén för Sveriges deltagande i världsutställningen Expo 2020 i Dubai (UD 2017:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-18
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:130 och dir. 2020:93
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 1 september 2022.
Medverkande :
Ordförande : Anders Flanking, länsråd, fr.o.m. 2018-01-15 t.o.m. 2020-07-19
Ordförande : Karl-Henrik Sundström, fr.o.m. 2020-07-20 t.o.m. 2021-09-01
Ordförande : Karl-Henrik Sundström, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Vice ordförande : Catharina Elmsäter-Svärd, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Vice ordförande : Catharina Elmsäter-Svärd, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Vice ordförande : Yvonne Gustafsson, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Gabriella Augustsson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2020-08-17
Ledamot : Aurore Belfrage, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Aurore Belfrage, fr.o.m. 2020-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Åsa Eriksson, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Fredrik Fexe, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Helene Hellmark Knutsson, fr.o.m. 2019-02-19 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Leif Johansson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Leif Johansson, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Jennie Nilsson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Marie Nilsson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Marie Nilsson, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Magnus Schöldtz, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Magnus Schöldtz, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Huvudsekreterare : Anders Lönnberg, G, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2020-10-04
Huvudsekreterare : Jan Thesleff, ambassadör, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-09-01
Sekreterare : Ludvig Daver, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Ludvig Daver, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Sekreterare : Nina Ekstrand, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Sekreterare : Felix Nyström, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Eric Vänerlöv, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2021-03-31
Biträde : Jan Thesleff, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Framtidens socialtjänst (S 2017:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:39, dir. 2018:69 och 2020:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:32 Ju förr desto bättre - vägar till en förebyggande socialtjänst
SOU 2020:47 Hållbar socialtjänst - En ny socialtjänstlag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2020-06-02 t.o.m. 2020-08-03
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-03-14
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Ola Florin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kajsa Laxhammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Tomas Agdalen, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-04-14
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Martina Blombergsson, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Emilia Danielsson, förbundsjurist, SKL, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Kristina Folkesson, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Åsa Furén Thulin, sektionschef, SKR, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2019-11-03
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Shanti Ingeström, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ylva Lindblom, jurist, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johanna Nilsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Elinor Odenberg, utredare, Kommunal, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Sara Roxell, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Rydén, t.f. avdelningschef, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Mille Myndigheten Salomaa-Lindström, för delaktighet, fr.o.m. 2020-01-31
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Bladelius, led. av riksdagen, S, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per-Olof Forsblom, ledamot i äldrenämnd /V, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Larsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Åsa Lindhagen, socialborgarråd /Mp, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordförande omsorg- och utbildningsutskottet /C, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Anna-Maria Norén, socionom, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd /KD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Pernilla Stålhammar, led. av riksdagen, MP, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Ulrica Westerlund, biträdande socialchef /L, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2019-12-12
Sekreterare : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-06-14
Sekreterare : Emilia Danielsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-12 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fredrik Hjulström, socionom, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-20 t.o.m. 2020-08-03
Sekreterare : Kennert Loheim Kangevik, kommunikatör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Christer Persson, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Camilla Sköld, socionom, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tillitsdelegationen (Fi 2016:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Tillitsdelegationen (Fi 2016:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för delegationen, se dir. 2016:51, dir. 2017:119, dir. 2019:6 och dir. 2020:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:56 Jakten på den perfekta ersättningsmodellen - Vad händer med medarbetarnas handlingsutrymme?
SOU 2018:48 En lärande tillsyn. Statlig granskning som bidrar till verksamhetsutveckling i vård, skola och omsorg
SOU 2018:38 Styra och leda med tillit. Forskning och praktik
SOU 2018:47 Med tillit växer handlingsutrymmet - tillitsbaserad styrning och ledning av välfärdssektorn
SOU 2019:43 Med tillit följer bättre resultat – tillitsbaserad styrning och ledning i staten Politisk handlingskraft i en regeringsnära utvecklingsmiljö
SOU 2020:40 En gemensam utbildning inom statsförvaltningen
Medverkande :
Ordförande : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ordförande : Laura Hartman, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, docent, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ledamot : Emil Broberg, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Gunilla Hult Backlund, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Kristina Althoff, enhetschef, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Robin Anderson Boström, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Helena Cantù, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Isabell Carnlöf, utredare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Johanna Carnö, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Niclas Damm, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Christina Eklöf, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Thomas Ericson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Christine Feuk, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Inger Gustafsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Jakob Hellman, utvecklingsledare, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Emma Holstad, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2020-06-24
Sakkunnig : Kasper Irgens, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Anna Kessling, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Maria Lidström, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Lönnheden, stabschef, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Erik Magnusson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Modig, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jenny Munkelt, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Patrik Olofsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Håkan Olsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Tomas Rosenberg, polismästare, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Hanna Sjöberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Hampus Strömberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Eva Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Torkel Winbladh, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-09-09
Expert : Johanna Wockatz, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Huvudsekreterare : Anna Lexelius, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-03-11
Huvudsekreterare : Anna Pauloff, tidigare utredningschef, fr.o.m. 2019-04-23 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-11 t.o.m. 2020-06-05
Sekreterare : Louise Bringselius, fr.o.m. 2017-01-25 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Karin Ekdahl Wästberg, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-08-11
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Pernilla Fexdal, assistent, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Mattias Fogelgren, fr.o.m. 2017-04-17 t.o.m. 2020-04-28
Sekreterare : Martin Fransson, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Kristin Gunnarsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-18
Sekreterare : Lena Hamilton, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-05-17
Sekreterare : Kajsa Hanspers, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-07-31
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Unni Mannerheim, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Ola Norbäck, assessor, fr.o.m. 2019-09-30 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ewa Preston, fr.o.m. 2016-11-15 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Johan Quist, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Emma Sterky, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-04-02
Sekreterare : Katarina Wetter Edman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen nationell samordning för life science (U 2015:08) [ Avslutad 2018 ] [ Bitr. sekreterare ]
Utredningen nationell samordning för life science (U 2015:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-10-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:105 och dir. 2016:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Anders Lönnberg, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2018-01-14
Sekreterare : Amie Karlsson, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2016-07-10
Sekreterare : Eric Vänerlöv, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2018-01-31
Biträdande sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-01-31
Biträdande sekreterare : Ewa Preston, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-08-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman