Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Håkan Sellman

Sök kontaktuppgifter till Håkan Sellman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Håkan Sellman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Håkan Sellman medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om effektivare polisiära åtgärder i gränsnära områden (Ju 2020:07) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om effektivare polisiära åtgärder i gränsnära områden (Ju 2020:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:23, dir. 2021:43
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 19 november 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Reimer, justitieråd, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2021-11-17
Sakkunnig : Oskar Jöberger, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Sakkunnig : Håkan Sellman, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Sakkunnig : Marcus Westman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2020-11-01
Sakkunnig : Carolina Wiger, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-11-02 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Johanna Björkman, advokat, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Ida Forss, jurist, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Daniel Gottberg, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Sofie Hogen, polisinspektör, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Helen Johansson, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Eric Nordberg, processledare, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Sekreterare : Johanna Helevirta, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

SOU 2021:92
Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-09-21
Direktiv för uppdraget, se dnr Ju2017/07406/LP
Uppdraget ska redovisas senast 1 oktober 2018.
Medverkande :
Mikael Forsgren, chefsrådman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Håkan Sellman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Arne Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-08-31
Michaela Dràb, chefsjurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Johan Eriksson, advkat, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Mattias Hållberg Leuf, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Annika Jäderlund, ställföreträdande kanslichef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Lisa Klasson, fr.o.m. 2018-02-23 t.o.m. 2018-08-31
Mats Ljungqvist, kammaråklagare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Anna Olander Selldén, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Johanna Rådberg, föredragande, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-02-22
Johan Sjöö, hovrättslagman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2018:35 Polisens tillgång till uppgifter från signalspaning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman