Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om en tydligare budgetprocess (Fi 2017:01)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om en tydligare budgetprocess (Fi 2017:01) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 6 ♂ 19 ) :

Urban Hansson Brusewitz  []  ( Ordförande )
Jakob Forssmed  []  ( Ledamot )
Jacob Johnson  []  ( Ledamot )
Niklas Karlsson  []  ( Ledamot )
Sonia Karlsson  []  ( Ledamot )
Rasmus Lind  []  ( Ledamot )
Andreas Norlén  []  ( Ledamot )
Mats Persson  []  ( Ledamot )
Oscar Sjöstedt  []  ( Ledamot )
Mathias Sundin  []  ( Ledamot )
Larry Söder  []  ( Ledamot )
Martin Ådahl  []  ( Ledamot )
Lars Franzén  []  ( Expert )
Andreas Krantz  []  ( Expert )
Johanna Mihaic  []  ( Expert )
Johan Ndure  []  ( Expert )
Fredrik Odelram  []  ( Expert )
Cecilia Renmyr  []  ( Expert )
Anna Wallin  []  ( Expert )
Lars Widlund  []  ( Expert )
Mikael Åsell  []  ( Expert )
Niklas Frank  []  ( Sekreterare )
Elisabeth Sundin  []  ( Sekreterare )
Bo Bernhardsson  []  ( Ledamot )
Maria Malmer Stenergard  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om en tydligare budgetprocess (Fi 2017:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:78 En sammanhållen budgetprocess
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2017-01-19 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Bosse Bernhardsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Jakob Forssmed, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-05-07
Ledamot : Jacob Johnson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Niklas Karlsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Sonia Karlsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Rasmus Lind, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Maria Malmer Stenegard, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Andreas Norlén, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Mats Persson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-04-26
Ledamot : Oscar Sjöstedt, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Mathias Sundin, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Larry Söder, fr.o.m. 2017-05-08 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Martin Ådahl, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Lars Franzén, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Andreas Krantz, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Johanna Mihaic, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Anna Wallin, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Lars Widlund, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Sekreterare : Niklas Frank, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-10-17
Sekreterare : Elisabeth Sundin, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-10-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman