Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johan Ndure

Sök kontaktuppgifter till Johan Ndure på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johan Ndure

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johan Ndure medverkat i ( 5 st. ):

Kommittén om en tydligare budgetprocess (Fi 2017:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Kommittén om en tydligare budgetprocess (Fi 2017:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:78 En sammanhållen budgetprocess
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2017-01-19 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Bosse Bernhardsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Jakob Forssmed, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-05-07
Ledamot : Jacob Johnson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Niklas Karlsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Sonia Karlsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Rasmus Lind, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Maria Malmer Stenegard, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Andreas Norlén, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Mats Persson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-04-26
Ledamot : Oscar Sjöstedt, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Mathias Sundin, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Larry Söder, fr.o.m. 2017-05-08 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Martin Ådahl, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Lars Franzén, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Andreas Krantz, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Johanna Mihaic, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Anna Wallin, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Lars Widlund, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Sekreterare : Niklas Frank, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-10-17
Sekreterare : Elisabeth Sundin, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:3 En tydligare budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:78 En sammanhållen budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:93 och dir. 2016:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:20 Föräldraledighet för statsråd?
SOU 2017:3 Karens för statsråd och statssekreterare
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Karl Pfeifer, fr.o.m. 2016-04-25
Expert : David Törngren, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Christina Weihe, fr.o.m. 2015-09-14
Stefan Attefall, fr.o.m. 2016-09-07
Esabelle Dingizian, fr.o.m. 2016-09-07
Mikael Eskilandersson, fr.o.m. 2016-09-07
Sten Olsson, fr.o.m. 2016-09-07
Mia Sydow Mölleby, fr.o.m. 2016-09-07
Hans Rothenberg, fr.o.m. 2016-09-07
Åsa Torstensson, fr.o.m. 2016-09-07
Allan Widman, fr.o.m. 2016-09-07
Sekreterare : Anne Olsson, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:20 Föräldraledighet för statsråd? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:3 Karens för statsråd och statssekreterare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Välfärdsutredningen (Fi 2015:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Välfärdsutredningen (Fi 2015:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:22, dir. 2015:100 och dir. 2015:108
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:78 Ordning och reda i välfärden
SOU 2017:38 Kvalitet i välfärden - bättre upphandling och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ilmar Reepalu, fr.o.m. 2015-03-05 t.o.m. 2017-05-09
Sakkunnig : Malin Bohlin, fr.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Helen Forslind, fr.o.m. 2016-02-16
Sakkunnig : Lotta Karle, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-02-15
Sakkunnig : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Sara Westerlund, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Henrik Bengtsson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Anna Brooks, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Thomas Edling, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Elisabeth Fahlin, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Tove Gemzell, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Anna Gralberg, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Eva Hagbjer, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Therese Hellman, fr.o.m. 2016-08-15
Expert : Per Hollander, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-05-02
Expert : Martin Jansson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Sara Johansson S, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Stefan Jönsson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Johan Kylenfelt, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Jonathan Larkeus, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Björn Larsson, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Kristina Lundström, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Eva Ljungbert, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Gunnar Persson, fr.o.m. 2015-08-10
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Emma Regnér, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Annica Runsten, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Alicia Selmanovic, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Martin Sparr, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Lena Svensson, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Mats Wagndal, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Maria Wiberg, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Daniel Wohlgemuth, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Elisabeth Åkerkrantz, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-08-14
Huvudsekreterare : Johan Höök, fr.o.m. 2015-03-24 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Marianne Bergqvist, fr.o.m. 2015-04-21 t.o.m. 2017-05-21
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-04-30
Sekreterare : Johan Lantto, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2017-01-15
Sekreterare : Lina Lundblad, fr.o.m. 2016-08-04 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Elin Sundberg, fr.o.m. 2015-04-11 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Frida Widmalm, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:78 Ordning och reda i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:38 Kvalitet i välfärden – bättre upphandling och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tillsyn inom socialförsäkringsområdet (S 2013:10) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om tillsyn inom socialförsäkringsområdet (S 2013:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:58, dir. 2014:49 och dir. 2015:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:46 Skapa tilltro. Generell tillsyn, enskilda klagomål och det allmänna ombudet inom socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2014-03-24
Sakkunnig : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Susanne Mattson, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Erik Mellstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Johan Ndure, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Erik Axelsson, utredare, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Catarina Eklundh Ahlgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Maria Kling, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Sofia Malmring, rättslig specialist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Eva Nordqvist, rättschef, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Julia Pietrek, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Johan Schütt, jurist, fr.o.m. 2014-10-02
Sekreterare : Kristina Andersson, fr.o.m. 2014-06-09 t.o.m. 2015-05-01
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:76, dir. 2013:39 och dir. 2013:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:79 Stärkt meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Ylva Ehn, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Carita Fallström, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Hedvig Forsselius, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Maria Hellberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Per Larsson, doktorand, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Johan Ndure, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Kirsi Piispanen, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Annica Runsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Nils Erik Solberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Jonas Stenmo, chesjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Göran Söderlöf, arbetsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Alice Teodorescu, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Pär Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Pia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Gudrun Brunegård, landstingsråd /KD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Eklund, jur.kand. /MP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Manfred Löfvenhaft, advokat /FP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Richard Nordin, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Rydfors, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Karin Rågsjö, informationsansvarig /V, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Sekreterare : Kristian Karlemon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-10-19 t.o.m. 2013-12-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman