Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Fredrik Odelram

Sök kontaktuppgifter till Fredrik Odelram på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Fredrik Odelram

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Fredrik Odelram medverkat i ( 7 st. ):

Kommittén om en tydligare budgetprocess (Fi 2017:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Kommittén om en tydligare budgetprocess (Fi 2017:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:78 En sammanhållen budgetprocess
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2017-01-19 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Bosse Bernhardsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Jakob Forssmed, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-05-07
Ledamot : Jacob Johnson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Niklas Karlsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Sonia Karlsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Rasmus Lind, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Maria Malmer Stenegard, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Andreas Norlén, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Mats Persson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-04-26
Ledamot : Oscar Sjöstedt, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Mathias Sundin, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Larry Söder, fr.o.m. 2017-05-08 t.o.m. 2017-10-16
Ledamot : Martin Ådahl, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Lars Franzén, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Andreas Krantz, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Johanna Mihaic, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Anna Wallin, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Lars Widlund, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-16
Sekreterare : Niklas Frank, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-10-17
Sekreterare : Elisabeth Sundin, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:3 En tydligare budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:78 En sammanhållen budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skatt på flygresor (Fi 2015:12) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om skatt på flygresor (Fi 2015:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:83 En svensk flygskatt
Medverkande :
Särskild utredare : Gabriella Loman, fr.o.m. 2015-11-05 t.o.m. 2016-11-30
Expert : Mats Alriksson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Charlotte Billgren, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Anders Bäckstrand, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Marina Fransson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Marc Gren, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Mikael Johannesson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Ina Müller Engelbrektsson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Lars Österberg, fr.o.m. 2015-11-10
Sekreterare : Catarina Fäger, fr.o.m. 2015-11-18 t.o.m. 2016-11-30
Sekreterare : Fredrik Kopsch, fr.o.m. 2015-12-15 t.o.m. 2016-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:106 Skatt på flygresor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:83 En svensk flygskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ekonomiska styrmedel för kemikalier (Fi 2013:08) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om ekonomiska styrmedel för kemikalier (Fi 2013:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:127 och dir. 2014:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:30 Kemikalieskatt. Skatt på vissa konsumentvaror som innehåller kemikalier
Medverkande :
Särskild utredare : Vilhelm Andersson, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Åke Bergman, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Tomas Gärdström, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Annika Löfgren, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Charlotta Meyer-Seitz, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2014-12-09
Expert : Anna Quakkalaar, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Szilárad Rado, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Agneta Rapp, fr.o.m. 2014-03-06
Expert : Raisa Svensson, fr.o.m. 2014-03-06 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Anna Wallentin, fr.o.m. 2014-03-06
Sekreterare : Mats Alriksson, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-09
Sekreterare : Jenny von Bahr, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg - Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Johansson Thomas B., fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Jessica Alenius, vice vd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Alfredsson, analytiker, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Agnetha Alriksson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Stefan Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Svante Axelsson, kanslichef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2012-12-16
Sakkunnig : Henrik Dahlsson, fordonsgasansvarig, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Dubois, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Michelle Ekman, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-10-21
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-04-30
Sakkunnig : Elisabet Idar Angelov, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Mikael Johannesson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Bengt Kriström, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Per Kågeson, professor, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Martin Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Lewald, enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Lars Nilsson, E miljödirektör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Fredrik Odelram, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Martin Palm, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Roth, miljöchef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Sunnerstedt, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Wallentin, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Henrik Wingfors, jur.kand., fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Huvudsekreterare : Per Kågeson, fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Lina Jonsson, fr.o.m. 2012-09-04 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Jonas Westin, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Kristina Holmgren, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-10-31
Olle Hådell, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Håkan Johansson, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2005:05) om jordbrukets roll som bioenergiproducent [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2005:05) om jordbrukets roll som bioenergiproducent
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-07-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:85, dir. 2006:56 och dir. 2006:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:36 Bioenergi från jordbruket - en växande resurs
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Andersson, verkst. direktör, fr.o.m. 2005-10-21
Expert : Susanne Andersson, handläggare, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Runar Brännlund, professor, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Pål Börjesson, docent, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Peter Frykblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-18
Expert : Olle Hådell, civilingenjör, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Conny Hägg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-16
Expert : Ulrika Jardfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Kersti Linderholm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Hans-Örjan Nohrstedt, docent, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Fredrik Odelram, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Ann Segerborg-Fick, expert, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Anna Stålnacke, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Harald Svensson, chefsekonom, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Kerstin Wennberg, projektledare, fr.o.m. 2006-04-06
Huvudsekreterare : Anders Lundin, docent, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-09
Sekreterare : Annika Atterwall, agronom, fr.o.m. 2006-01-23 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Bengt Johnsson, agronom, fr.o.m. 2006-02-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:36 Bioenergi från jordbruket – en växande resurs [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om förnybara fordonsbränslen (M 2003:02) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om förnybara fordonsbränslen (M 2003:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:4 Förnybara fordonsbränslen - nationellt mål för 2005 och hur tillgängligheten av dessa bränslen kan ökas.
SOU 2004:133 Introduktion av förnybara fordonsbränslen
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Sandebring, fr.o.m. 2003-07-03
Expert : Michael Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Mats Björsell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Per Forsberg, statssekreterare, fr.o.m. 2004-11-22
Expert : Michel Gabrielsson, byrådirektör, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Lars Guldbrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Anneli Hulthén, kommunalråd, fr.o.m. 2003-09-23 t.o.m. 2004-11-21
Expert : Olle Hådell, civilingenjör, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Alice Kempe, jägmästare, fr.o.m. 2003-09-23 t.o.m. 2004-05-31
Expert : Elin Kronqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23 t.o.m. 2004-01-26
Expert : Karin Kvist, miljörådgivare, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Camilla Lehorst, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23 t.o.m. 2004-05-09
Expert : Leif Ljung, civilingenjör, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Mattias Lundberg, handläggare, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Fredrik Odelram, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-10
Expert : Ulf Roos, teknisk samordnare, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Klas Rönnbäck, tjänsteman, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Ann Segerbrog-Fick, fr.o.m. 2004-06-01
Expert : Eva Sunnerstedt, projektledare, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Jan Wikström, projektledare transporter, fr.o.m. 2003-09-23
Expert : Katrin Zimmer, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27
Sekreterare : Peter Ahlvik, civilingenjör, fr.o.m. 2003-09-15
Sekreterare : Henric Dunnington, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:12, dir. 2002:26 och dir. 2004:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Michael Berg, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Agnes von Gersdorff, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Elin Kronqvist, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-02-04
Expert : Jan Larsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Gabriella Loman, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-22
Expert : Bengt Magnusson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Larsolov Olsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Christer Rydmell, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Katrin Zimmer, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-02-04
Gösta Centerpartiet Andersson, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lars Miljöpartiet Berggren, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Claes-Göran Socialdemokraterna Brandin, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lennart Folkpartiet Liberalerna Fremling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Johnny Kristdemokraterna Gylling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Jan Evert Moderata Samlingspartiet Rådhström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lisbeth Socialdemokraterna Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Karin Vänsterpartiet Svensson Smith, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Sekreterare : Ewa Hagard Linander, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Henrik Hammar, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:63 Skatt på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman