Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 4 ♂ 9 ) :

Petter Classon  []  ( Särskild utredare )
Stefan Andersson  []  ( Expert )
Ulf Båsjö  []  ( Expert )
Jonny Geidne  []  ( Expert )
Kristina Holmgren  []  ( Expert )
Helena Johansson  []  ( Expert )
Håkan Johansson  []  ( Expert )
Martin Larsson  []  ( Expert )
Elly-Ann Lindström  []  ( Expert )
Karin Brandqvist  []  ( Sekreterare )
Fredrik Carlsson  []  ( Sekreterare )
Henrik Jaldell  []  ( Sekreterare )
Hans Petterson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-05-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:33 Ett bonus-malus-system för nya lätta fordon
Medverkande :
Särskild utredare : Petter Classon, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-04-29
Expert : Stefan Andersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Jonny Geidne, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Kristina Holmgren, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Helena Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Håkan Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Martin Larsson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Sekreterare : Karin Brandqvist, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-05-15
Sekreterare : Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29
Sekreterare : Henrik Jaldell, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman