Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kristina Holmgren

Sök kontaktuppgifter till Kristina Holmgren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kristina Holmgren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kristina Holmgren medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:106, dir. 2020:131
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Hunhammar, måldirektör, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Miriam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Mirjam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Moa Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-06
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Håkan Johansson, nationell samordnare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Håkan Johansson, nationella samordnare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-11-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pierre Schellekens, avd. chef Europakommissionen, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-10-16
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2020-09-07
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Huvudsekreterare : Anna Elofsson, teknologie licentiat, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-09-07
Huvudsekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2021-01-08 t.o.m. 2021-06-13
Sekreterare : Lina Jonsson, nationalekonom, fr.o.m. 2021-01-04 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Helene Lindblom, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Helene Lindblom, fr.o.m. 2021-02-02 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Anna Mellin, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-10-30
Sekreterare : Magdalena Pucher, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-02-07
Sekreterare : Magdalena Pucher, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:48 I en värld som ställer om – Sverige utan fossila drivmedel 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-05-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:33 Ett bonus-malus-system för nya lätta fordon
Medverkande :
Särskild utredare : Petter Classon, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-04-29
Expert : Stefan Andersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Jonny Geidne, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Kristina Holmgren, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Helena Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Håkan Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Martin Larsson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Sekreterare : Karin Brandqvist, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-05-15
Sekreterare : Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29
Sekreterare : Henrik Jaldell, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:59 Ett bonus-malus-system för lätta fordon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:33 Ett bonus-malus-system för nya lätta fordon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05) [ Avslutad 2013 ]
Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg - Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Johansson Thomas B., fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Jessica Alenius, vice vd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Alfredsson, analytiker, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Agnetha Alriksson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Stefan Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Svante Axelsson, kanslichef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2012-12-16
Sakkunnig : Henrik Dahlsson, fordonsgasansvarig, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Dubois, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Michelle Ekman, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-10-21
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-04-30
Sakkunnig : Elisabet Idar Angelov, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Mikael Johannesson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Bengt Kriström, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Per Kågeson, professor, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Martin Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Lewald, enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Lars Nilsson, E miljödirektör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Fredrik Odelram, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Martin Palm, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Roth, miljöchef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Sunnerstedt, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Wallentin, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Henrik Wingfors, jur.kand., fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Huvudsekreterare : Per Kågeson, fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Lina Jonsson, fr.o.m. 2012-09-04 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Jonas Westin, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Kristina Holmgren, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-10-31
Olle Hådell, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Håkan Johansson, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
ASKA-utredningen (Fi 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
ASKA-utredningen (Fi 2008:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:12 Skatt i retur
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Hjalmarsson, fr.o.m. 2008-04-15 t.o.m. 2009-02-26
Expert : Johan Fall, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Henrik Hammar, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Annika Helker Lundström, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Kristina Holmgren, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Anna Johannesson Magnusson, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Erik Larsson, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Ulrika Lindstedt, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Cecilia Mauritzon, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Christina Oettinger Biberg, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : David Strömberg, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Weine Wiqvist, fr.o.m. 2008-05-01
Sekreterare : Robert Lundmark, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-03-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:12 Skatt i retur [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om det allmännas skadeståndsansvar vid överträdelse av EG-rätten (Ju 1996:04) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om det allmännas skadeståndsansvar vid överträdelse av EG-rätten (Ju 1996:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:31. Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 januari 1998.
Medverkande :
Anna Skarhed, rådman, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-02-16
Sakkunnig : Gudrun Antemar, kansliråd, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1997-03-17
Sakkunnig : Kristina Holmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1998-02-16
Sakkunnig : Mikael Mellqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-18 t.o.m. 1998-02-16
Expert : Lars Pehrson, professor, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1998-02-16
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1998-02-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:194 Det allmännas skadeståndsansvar vid överträdelse av EG-regler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman