Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Håkan Johansson

Sök kontaktuppgifter till Håkan Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Håkan Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Håkan Johansson medverkat i ( 5 st. ):

Klimaträttsutredningen (M 2019:05) [ Pågående ] [ Expert ]
Klimaträttsutredningen (M 2019:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:101, dir. 2020:87 och dir. 2021:50
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2019-12-19
Expert : Susanne Adlercreutz, utredningssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jessica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Li Axrup, miljörättsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2021-08-15
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sebastian Carbonari, departementssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sverker Carlsson Jagers, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jan Darpö, professor emeritus, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Oskar Engblom, kraftsystemanalytikern, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Simon Engelhardt, departementssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kristina Forsbacka, doktorand, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jenny Forslund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-09-09
Expert : Lena Gipperth, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Klaus Hammes, chefsekonom, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Josia Hort, jurist, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Lina Håkansdotter, avdelningschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Viktoria Ingman, ämnesråd och gruppchef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Karolina Isaksson, docent, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Magnus Jacobsson, enhetschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Rikard Janson, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Håkan Johansson, senior sakkunnig klimat, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-15
Expert : Tomas Kåberger, professor, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kajsa Lindström, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-18
Expert : Marie Malmenius, utredare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sofie Mååg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-10-18
Expert : Daniel Norstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Christina Olsen Lund, rådman och docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Martin Persson, docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Johan Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Erik Särnholm, verksamhetsledare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Patrik Söderholm, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Filip Vestling, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-14
Expert : Katarina Welin, ämnesråd, fr.o.m. 2021-09-10 t.o.m. 2022-05-15
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2020-02-01
Sekreterare : Li Axrup, verksjurist, fr.o.m. 2021-08-16
Sekreterare : Fredrik Holstein, utredare, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Ina Müller Engelbrektson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Anders Roth, mobilitetsexpert, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Alexandra Venander, beredningsjurist, fr.o.m. 2021-04-12 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:106, dir. 2020:131
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Hunhammar, måldirektör, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Miriam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Mirjam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Moa Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-06
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Håkan Johansson, nationell samordnare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Håkan Johansson, nationella samordnare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-11-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pierre Schellekens, avd. chef Europakommissionen, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-10-16
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2020-09-07
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Huvudsekreterare : Anna Elofsson, teknologie licentiat, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-09-07
Huvudsekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2021-01-08 t.o.m. 2021-06-13
Sekreterare : Lina Jonsson, nationalekonom, fr.o.m. 2021-01-04 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Helene Lindblom, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Helene Lindblom, fr.o.m. 2021-02-02 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Anna Mellin, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-10-30
Sekreterare : Magdalena Pucher, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-02-07
Sekreterare : Magdalena Pucher, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:48 I en värld som ställer om – Sverige utan fossila drivmedel 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Bonus-malus-utredningen (Fi 2015:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-05-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:33 Ett bonus-malus-system för nya lätta fordon
Medverkande :
Särskild utredare : Petter Classon, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-04-29
Expert : Stefan Andersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Jonny Geidne, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Kristina Holmgren, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Helena Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Håkan Johansson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Martin Larsson, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2015-06-25
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2015-06-25
Sekreterare : Karin Brandqvist, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2016-05-15
Sekreterare : Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29
Sekreterare : Henrik Jaldell, fr.o.m. 2015-08-15 t.o.m. 2016-04-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:59 Ett bonus-malus-system för lätta fordon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:33 Ett bonus-malus-system för nya lätta fordon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05) [ Avslutad 2013 ]
Utredningen om fossiloberoende fordonsflotta (N 2012:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg - Del 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Johansson Thomas B., fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Jessica Alenius, vice vd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Alfredsson, analytiker, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Agnetha Alriksson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Stefan Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Svante Axelsson, kanslichef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2012-12-16
Sakkunnig : Henrik Dahlsson, fordonsgasansvarig, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Dubois, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Michelle Ekman, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-10-21
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-04-30
Sakkunnig : Elisabet Idar Angelov, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Mikael Johannesson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Bengt Kriström, professor, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Per Kågeson, professor, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Martin Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Lewald, enhetschef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Lars Nilsson, E miljödirektör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Fredrik Odelram, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Martin Palm, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hans Pettersson, G ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anders Roth, miljöchef, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Eva Sunnerstedt, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Anna Wallentin, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Henrik Wingfors, jur.kand., fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-12-16
Huvudsekreterare : Per Kågeson, fr.o.m. 2012-07-05 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Hillevi Hejenstedt, rättslig expert, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Lina Jonsson, fr.o.m. 2012-09-04 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Jonas Westin, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Kristina Holmgren, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-10-31
Olle Hådell, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Håkan Johansson, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:84 Fossilfrihet på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:1 och dir. 2002:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum
Medverkande :
Ordförande : Anna Berger-Kettner, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Andrén Karlsson, rektor, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sture Arnesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Christina Axelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunilla Berglund, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lars Björkman, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gertrud Brorsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Agneta Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Viviann Gerdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunnar Hedberg, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Leif Hjalmarsson, ordförande länstrafiken i Norrbotten, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lieselotte Johansson, pol.sekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Karlsson, landstingsråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Bengt-Åke Nilsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sten Nordin, gatu- och fastighetsborgarråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2001-12-16
Ledamot : Jonas Rydberg, kanslichef, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jan-Evert Rådhström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jens Åberg, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Fredrik Ahlén, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Bergeå, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Christina Bergström, civilekonom, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lotta Danin, enhetschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-15
Expert : Marika Engström, informationsansvarig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Cilla Franzén, trafik- och personalchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lennart Hamnered, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Anders Hermansson, handläggare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Maria Höglander, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Johansson, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Jan-Erik Kjellberg, tf förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Källberg, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-07-10
Expert : June Lindahl, projektledare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Kerstin Lindblad, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lena Lingqvist, arkitekt, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Monica Lövström, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Berndt Nielsen, kollektivtrafikchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Annika Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Magnus Persson, direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Helena Sundberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Einar Tufvesson, sft. avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Claes Westberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Huvudsekreterare : Bengt Holmberg, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-10
Sekreterare : Håkan Jansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Bosse Wallin, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:106 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman