: : :

NISU 2014 (Fö 2013:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Försvarsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

NISU 2014 (Fö 2013:04) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Försvarsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 6 ♂ 10 ) :

Ingolf Berg  []  ( Sakkunnig )
John Billow  []  ( Sakkunnig )
Andreas Dahlqvist  []  ( Sakkunnig )
Linda Ericson  []  ( Sakkunnig )
Kristofer Jones  []  ( Sakkunnig )
Henrik Moberg  []  ( Sakkunnig )
Martin Munkelt  []  ( Sakkunnig )
Jonas Norling  []  ( Sakkunnig )
Victoria Ekstedt  []  ( Expert )
Lars Nicander  []  ( Expert )
Tommy Svensson  []  ( Expert )
Pernilla Arrland  []  ( Huvudsekreterare )
Ann-Kristin Lidström  []  ( Sekreterare )
Margareta Sandén  []  ( Sekreterare )
Erik Wennerström  []  ( Särskild utredare )
Anne-Marie Eklund Löwinder  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

NISU 2014 (Fö 2013:04)


Beteckning : Fö 2013:04
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:110, dir. 2014:66 och dir. 2014:152
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wennerström, Erik O., fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Berg, Ingolf, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Billow, John, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-10-05
Sakkunnig : Dahlqvist, Andreas, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Ericson, Linda, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Jones, Kristofer, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Moberg, Henrik, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Munkelt, Martin, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Norling, Jonas, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Eklund-Löwinder, Anna-Marie, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Ekstedt, Victoria, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Nicander, Lars, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Svensson, Tommy, fr.o.m. 2014-11-10
Huvudsekreterare : Arrland, Pernilla, fr.o.m. 2014-05-26 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Lidström, Ann-Kristin, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Sandén, Margareta, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-03-31

Rapporter

SOU 2014:92Viktigt meddelande till allmänheten via mobil telefoni
SOU 2015:23Informations- och cybersäkerhet i Sverige Strategi och åtgärder för säker information i staten

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman