Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Pernilla Arrland

Sök kontaktuppgifter till Pernilla Arrland på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Pernilla Arrland

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Pernilla Arrland medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om ett stärkt och självständigt civilsamhälle (U 2014:04) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ett stärkt och självständigt civilsamhälle (U 2014:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-03-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:40 och dir. 2015:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:13 Palett för ett stärkt civilsamhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Ericsson, fr.o.m. 2014-03-31 t.o.m. 2016-02-29
Sakkunnig : Maria Nilson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Alexander Akhlaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2015-02-01
Expert : Jenny Andersson Rivas, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2015-02-01
Expert : Anna-Karin Berglund, handläggare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Emmy Bornemark, handläggare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Victoria Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Maria Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-05-24
Expert : Gerhard Holmgren, handläggare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Stefan Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Mikael Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Anna Spinnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Katja Stenport Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2015-02-01
Sekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2015-05-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Maria Graner, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Karolina Larfors, fr.o.m. 2014-04-24 t.o.m. 2016-03-20
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2015-04-08 t.o.m. 2015-04-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:13 Palett för ett stärkt civilsamhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om registerutdrag i arbetslivet (A 2013:04) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om registerutdrag i arbetslivet (A 2013:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:56 och dir. 2014:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:48 Registerutdrag i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Michaël Koch, fr.o.m. 2013-05-24 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Helena Levin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Naiti del Sante, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Pernilla Svärd, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-05-30
Niklas Beckman, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Lise Donovan, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Sofie Rehnström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Anna Svanestrand, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:48 Registerutdrag i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
NISU 2014 (Fö 2013:04) [ Avslutad 2015 ] [ Huvudsekreterare ]
NISU 2014 (Fö 2013:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:110, dir. 2014:66 och dir. 2014:152
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:92 Viktigt meddelande till allmänheten via mobil telefoni
SOU 2015:23 Informations- och cybersäkerhet i Sverige Strategi och åtgärder för säker information i staten
Medverkande :
Särskild utredare : Erik O. Wennerström, generaldirektör, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : John Billow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-10-05
Sakkunnig : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Linda Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Kristofer Jones, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Martin Munkelt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Jonas Norling, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Anna-Marie Eklund-Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Victoria Ekstedt, jurist, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Lars Nicander, utredningschef, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Tommy Svensson, säkerhetsansvarig, fr.o.m. 2014-11-10
Huvudsekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2014-05-26 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Margareta Sandén, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Disciplinansvarsutredningen (Fö 2012:01) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Disciplinansvarsutredningen (Fö 2012:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:36 Disciplinansvar i ett refomerat försvar
Medverkande :
Särskild utredare : Runar Viksten, ordförande i Försvarsunderrättelsedomstolen, fr.o.m. 2012-05-03
Sakkunnig : Linnéa Blommé, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20
Sakkunnig : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-20
Sakkunnig : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20
Expert : Lena Ahlström, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-10-15
Expert : Mattias Ardin, överste, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Helene Evers, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2012-10-21
Expert : Hedda Mann, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Hanna Pütsep, myndighetsjurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Göran Rodin, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-06-25
Sekreterare : Pernilla Arrland, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:36 Disciplinansvar i ett reformerat försvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kulturmiljöutredningen (Ku 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Kulturmiljöutredningen (Ku 2011:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:17 och dir. 2011:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:37 Kulturmiljöarbete i en ny tid
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Eriksson, landshövding, fr.o.m. 2011-03-10 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Markus Dahlberg, enhetschef, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Ulf Gyllenhammar, förste antikvarie, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Katherine Hauptman Wahlgren, projektledare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Kerstin Lokrantz, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Carl-Fredrik Lööf, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Jan Nordwall, generalsekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Michael Staff, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-12-05
Expert : Mattias Thalén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-12-06 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Heidi Vassi, länsantikvarie, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:37 Kulturmiljöarbete i en ny tid [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Signalspaningskommittén (Fö 2009:01) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Signalspaningskommittén (Fö 2009:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-02-12
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:10 och dir. 2010:127
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:13 Uppföljning av signalspaningslagen
Medverkande :
Ordförande : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Berit Andnor, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Paul Degerlund, f.d. generalmajor, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Leif Jakobsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Annie Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Tommy Waidelich, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Cecilia Wigström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Sekreterare : Pernilla Arrland, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-09-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:13 Uppföljning av signalspaningslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den kliniska forskningens behov och villkor samt förslag till åtgärdsplan (U 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om den kliniska forskningens behov och villkor samt förslag till åtgärdsplan (U 2007:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:7 Världsklass! - Åtgärdsplan för den kliniska forskningen -delbetänkande
SOU 2009:43 Klinisk forskning - Ett lyft för sjukvården
Medverkande :
Särskild utredare : Olle Stendahl, professor, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2009-05-05
Sakkunnig : Ulrika Axelsson-Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-13 t.o.m. 2009-05-05
Sakkunnig : Charlotte Hall, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2008-02-15
Sakkunnig : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2008-09-22
Sakkunnig : Johan Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-08-21 t.o.m. 2008-05-12
Sakkunnig : Sofia Medin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Sakkunnig : Maria Wästfelt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Bo Ahrén, dekanus, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Richard Bergström, verks. direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Håkan Billing, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Anders Ekbom, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Anna Engström-Laurent, ordförande, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Ulf FoU-direktör Haglund, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Karin Harms-Ringdahl, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Ellen Hyttsten, direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Anna Lefevre Skjöldebrand, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Inger Rosdahl, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Måns Rosén, direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Kerstin Westermark, docent, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Sekreterare : Pernilla Arrland, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-28 t.o.m. 2009-05-31
Sekreterare : Cecilia Eriksson Dahlberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman