Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann-Kristin Lidström

Sök kontaktuppgifter till Ann-Kristin Lidström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann-Kristin Lidström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann-Kristin Lidström medverkat i ( 6 st. ):

NISU 2014 (Fö 2013:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
NISU 2014 (Fö 2013:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:110, dir. 2014:66 och dir. 2014:152
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:92 Viktigt meddelande till allmänheten via mobil telefoni
SOU 2015:23 Informations- och cybersäkerhet i Sverige Strategi och åtgärder för säker information i staten
Medverkande :
Särskild utredare : Erik O. Wennerström, generaldirektör, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : John Billow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-10-05
Sakkunnig : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Linda Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Kristofer Jones, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Martin Munkelt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Jonas Norling, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Anna-Marie Eklund-Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Victoria Ekstedt, jurist, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Lars Nicander, utredningschef, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Tommy Svensson, säkerhetsansvarig, fr.o.m. 2014-11-10
Huvudsekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2014-05-26 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Margareta Sandén, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2012:03) Översyn av lagen om särskilda regeringsärenden [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Fö 2012:03) Översyn av lagen om särskilda regeringsärenden
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:18 Regeringsbeslut av ett statsråd - SRÄ
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Louise Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Cecilia Skjöldebrand, ämnesråd, fr.o.m. 2012-09-25
Sakkunnig : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2012-09-25
Expert : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-09-25
Expert : Torbjörn Sahlén, överstelöjtnant, fr.o.m. 2012-09-25
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2012-09-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:85 Översyn av lagen om särskilda regeringsärenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:18 Regeringsbeslut av ett statsråd – SRÄ [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Public servicekommittén (Ku 2011:05) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Public servicekommittén (Ku 2011:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:59 Nya villkor för public service
SOU 2012:59 Nya villkor för public service - Sammanfattning i punktskrift
Medverkande :
Ordförande : Martin Holmgren, lagman, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Helene Hillerström Miksche, advokat, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Leif Jakobsson, direktör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Katarina Kämpe, länsöverdirektör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Lars Nord, professor, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-22 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Martin Persson, kansliråd, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-11
Huvudsekreterare : Maria Sönne, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Maria Aust, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2012-09-11
Sekreterare : Henrik Gouali, fr.o.m. 2011-06-27 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Nils-Olof Zethrin, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-07-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:51 Radio och tv i allmänhetens tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:59 Nya villkor för public service [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Presstödskommittén (Ku 2011:06) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Presstödskommittén (Ku 2011:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:112 och 2012:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:58 Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli
SOU 2013:66 Översyn av det statliga stödet till dagspressen
Medverkande :
Ordförande : Hans-Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Hans-Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Cecilia Brinck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Pär Fagerström, f.d. vd, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Gustaf Hoffstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Charlotte Qvick, politisk sekreterare, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anna Sibinska, ordförande i stadsdelsnämnden, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anna Steele, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Åke Wredén, pol.mag., fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Alexander Akhlaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-23 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Marc Gren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Susanna Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-19 t.o.m. 2013-01-22
Expert : Sofie Berg Cormier, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ann Lagerström, konsult, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Carin Lewini, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-04-25
Expert : Mart Ots, universitetslektor, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ingela Wadbring, professor, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-09-15
Sekreterare : Eva Bucksch, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om sekretess för uppgifter i skolväsendet och vissa andra utbildningsformer och verksamheter (U 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om sekretess för uppgifter i skolväsendet och vissa andrautbildningsformer och verksamheter (U 2010:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:25, dir. 2011:15 och dir. 2011:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:58 Skolans dokument - insyn och sekretess
Medverkande :
Särskild utredare : Nils-Olof Berggren, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Mikael Hellstadius, kansliråd, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Ulrika Lindén, chefsjurist, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Malin Mendes, kansliråd, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Mats Odenstad, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Irene Reuterfors-Matsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Daniel Wanhatalo, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-04 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Anna Verené, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-03
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2010-05-19 t.o.m. 2011-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:58 Skolans dokument – insyn och sekretess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Patientsäkerhetsutredningen (S 2007:06) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Patientsäkerhetsutredningen (S 2007:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:57 och dir. 2007:171
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:117 Patientsäkerhet. Vad har gjorts? Vad behöver göras?
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lundgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-04-19
Sakkunnig : Carl-Albert Hjelmborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-01
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Catarina Andersson Forsman, vd Sveriges läkarförbund, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2008-01-16
Expert : Eva Estling, kvalitetsrådgivare, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Håkan Hedman, ordf. Njurförbundet, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Lars-Åke Johnsson, hyresråd, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, leg. sjuksköterska, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Eva Nilsson Bågenholm, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-01-17
Expert : Åsa Rundqvist, förvaltningschef, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Carina Svensson, kvalitetsrådgivare, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2008-05-25
Expert : Thomas Tegenfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Synnöve Ödegård, doktor, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2008-11-27
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Per-Anders Sunesson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Carina Svensson, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:117 Patientsäkerhet – Vad har gjorts? – Vad behöver göras? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman