Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén Svenska Unescorådet (U 2012:01)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén Svenska Unescorådet (U 2012:01) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 49 st. ♀ 31 ♂ 18 ) :

Inger Davidson  []  ( Ordförande )
Lena Sommestad  []  ( Ordförande )
Tomas Kjellqvist  []  ( Vice ordförande )
Niclas Lindberg  []  ( Ledamot )
Paul Alarcón  []  ( Ledamot )
Per Bergdahl  []  ( Ledamot )
Julia Bielik  []  ( Ledamot )
Eva Björk  []  ( Ledamot )
Ulla Carlsson  []  ( Ledamot )
Lisa Gammel  []  ( Ledamot )
Anders Granlund  []  ( Ledamot )
Matilda Hellström  []  ( Ledamot )
Kennet Johansson  []  ( Ledamot )
Anneka Knutsson  []  ( Ledamot )
Ulrica Källén  []  ( Ledamot )
Betty Malmberg  []  ( Ledamot )
Pyry Niemi  []  ( Ledamot )
Per Nordlund  []  ( Ledamot )
Mika Romanus  []  ( Ledamot )
Mariann Samuelsson  []  ( Ledamot )
Richard Sannerholm  []  ( Ledamot )
Lisen Schultz  []  ( Ledamot )
Mats Söderlund  []  ( Ledamot )
Camilla Thinsz Fjellström  []  ( Ledamot )
Knut Weibull  []  ( Ledamot )
Charlotte Wieslander  []  ( Ledamot )
Leif Östman  []  ( Ledamot )
Fanny Davidsson  []  ( Sekreterare )
Karin Engström Stenson  []  ( Bitr. kanslichef )
Kari Gardelin  []  ( Sekreterare )
Jessica Hegelfjärd  []  ( Sekreterare )
Hans Höglund  []  ( Sekreterare )
Emma Jansson  []  ( Sekreterare )
Gulan Kaleli  []  ( Sekreterare )
Camilla Lindström  []  ( Sekreterare )
Julia Lodén  []  ( Sekreterare )
Kerstin Lundman  []  ( Sekreterare )
Per Magnusson  []  ( Sekreterare )
Sara Nuder  []  ( Sekreterare )
Louise Oscarsson  []  ( Sekreterare )
Ylva Sahlstrand  []  ( Sekreterare )
Ingela Svedin  []  ( Sekreterare )
Joel Wiklund Hult  []  ( Sekreterare )
Hans-Åke Öström  []  ( Sekreterare )
Pernilla Fexdal  []  ( Bitr. sekreterare )
Hanna Gelin  []  ( Bitr. sekreterare )
Yvonne Ruston  []  ( Bitr. sekreterare )
Mats Djurberg  []  ( Kanslichef )
Anna-Karin Johansson  []  ( Kanslichef )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén Svenska Unescorådet (U 2012:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:115 och dir. 2013:123
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Medverkande :
Ordförande : Inger Davidson, f.d. statsråd och led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ordförande : Lena Sommestad, landshövding, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Vice ordförande : Tomas Kjellqvist, forskningsledare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Vice ordförande : Niclas Lindberg, stadsbibliotekarie, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Paul Alarcón, hållbarhetschef, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Per Bergdahl, personalchef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-09-24
Ledamot : Julia Bielik, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Eva Björk, professor, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Ulla Carlsson, professor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Lisa Gammel, styrelseledamot, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Anders Granlund, särskild ämnesföreträdare för miljö och klimat, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2016-10-18
Ledamot : Matilda Hellström, vice ordförande i Sveriges elevråd Svea, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Kennet Johansson, generaldirektör, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Anneka Knutsson, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-09-24
Ledamot : Ulrica Källén, verksamhetsledare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Niclas Lindberg, generalsekreterare, Svenska biblioteksföreningen, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Niclas Lindberg, stadsbibliotekarie, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Betty Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Betty Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Pyry Niemi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Per Nordlund, verksföreträdare för demokrati och mänskliga rättigheter, fr.o.m. 2016-10-19 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Per Nordlund, verksföreträdare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Mika Romanus, enhetschef, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Mariann Samuelsson, överdirektör, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Richard Sannerholm, avdelningschef, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Lisen Schultz, forskare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Mats Söderlund, ordförande, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-11-09
Ledamot : Camilla Thinsz Fjellström, utbildningsråd, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-11-09
Ledamot : Knut Weibull, överantikvarie, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Knut Weibull, överantikvarie, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Charlotte Wieslander, rådgivare, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Leif Östman, professor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fanny Davidsson, projektledare, fr.o.m. 2019-12-01 t.o.m. 2021-01-31
Sekreterare : Fanny Davidsson, projektledare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Fanny Davidsson, projektledare, fr.o.m. 2021-06-01 t.o.m. 2021-06-30
Sekreterare : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-01 t.o.m. 2019-11-11
Sekreterare : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Kari Gardelin, social media team leader, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Kari Gardelin, sekreterare, fr.o.m. 2019-01-01
Sekreterare : Jessica Hegelfjärd, studerande, fr.o.m. 2012-06-06 t.o.m. 2012-10-31
Sekreterare : Hans Höglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-07-17
Sekreterare : Emma Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-01
Sekreterare : Gulan Kaleli, kanslisekreterare, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Camilla Lindström, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-08-30
Sekreterare : Julia Lodén, handläggare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Kerstin Lundman, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2018-07-31
Sekreterare : Per Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-15 t.o.m. 2019-08-18
Sekreterare : Sara Nuder, praktikant, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Louise Oscarsson, jurist, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Louise Oscarsson, jurist, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Ylva Sahlstrand, kommunikationsstrateg, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Ingela Svedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Joel Wiklund Hult, folkbokföringshandläggare, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Joel Wiklund Hult, sekreterare, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Hans-Åke Öström, ämnesråd, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2013-11-30
Biträdande sekreterare : Pernilla Fexdal, kanslisekreterare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-07-26
Biträdande sekreterare : Hanna Gelin, fr.o.m. 2015-06-24 t.o.m. 2019-10-14
Biträdande sekreterare : Yvonne Ruston, fr.o.m. 2014-06-16 t.o.m. 2015-03-31
Kanslichef : Mats Djurberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2020-02-29
Kanslichef : Anna-Karin Johansson, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-08-17 t.o.m. 2021-12-31
Bitr. kanslichef : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-12 t.o.m. 2020-08-17
Bitr. kanslichef : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman