Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ett effektivare arbete för att förebygga våldsbejakande extremism (Ju 2012:09)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ett effektivare arbete för att förebygga våldsbejakande extremism (Ju 2012:09) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 16 ♂ 13 ) :

Eskil Franck  []  ( Särskild utredare )
Camilla Abrahamsson  []  ( Expert )
Agnes Alm  []  ( Expert )
Håkan Aronsson  []  ( Expert )
Greta Berg  []  ( Expert )
Dilsa Demirbag-Sten  []  ( Expert )
Mohammad Fazlhashemi  []  ( Expert )
Lena Hallberg  []  ( Expert )
Annika Hjelm  []  ( Expert )
Liselotte Jergard  []  ( Expert )
Andreas Kvarnängen  []  ( Expert )
Göran Lindmark  []  ( Expert )
Daniel Lindvall  []  ( Expert )
Anna-Lena Lodenius  []  ( Expert )
Christer Mattsson  []  ( Expert )
Lotta Nilsson  []  ( Expert )
Jonathan Peste  []  ( Expert )
Abby Peterson  []  ( Expert )
Daniel Poohl  []  ( Expert )
Katarina Rydberg  []  ( Expert )
Magnus Sandelin  []  ( Expert )
Torgny Sandgren  []  ( Expert )
Hanga Sántha  []  ( Expert )
Katja Wahlsten  []  ( Expert )
Örjan Wallin  []  ( Expert )
Robert Örell  []  ( Expert )
Agneta Blom  []  ( Sekreterare )
Karin Wiström  []  ( Sekreterare )
Heléne Lööw  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ett effektivare arbete för att förebygga våldsbejakande extremism (Ju 2012:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:81 När vi bryr oss - förslag om samverkan och utbildning för att effektivare förebygga vårdsbejakande extremism
Medverkande :
Särskild utredare : Eskil Franck, överdirektör, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Camilla Abrahamsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Agnes Alm, handläggare, fr.o.m. 2012-07-11 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Greta Berg, handläggare, fr.o.m. 2013-03-25 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Dilsa Demirbag-Sten, journalist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Mohammad Fazlhashemi, professor, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Lena Hallberg, handläggare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Annika Hjelm, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Liselotte Jergard, kommissarie, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Andreas Kvarnängen, handläggare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-03-24
Expert : Göran Lindmark, tf. enhetschef, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Daniel Lindvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Helene Lööw, docent, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Anna-Lena Lodenius, journalist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Christer Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Lotta Nilsson, utredare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-01-20
Expert : Jonathan Peste, chefsanalytiker, fr.o.m. 2012-07-11 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Abby Peterson, professor, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Daniel Poohl, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Katarina Rydberg, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-01-20
Expert : Magnus Sandelin, journalist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Torgny Sandgren, utredare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-10-17
Expert : Hanga Sántha, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Örjan Wallin, handläggare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Robert Örell, verksamhetschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Sekreterare : Agneta Blom, fil.dr. docent, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Karin Wiström, projektledare, fr.o.m. 2012-06-15 t.o.m. 2014-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman