Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Håkan Aronsson

Sök kontaktuppgifter till Håkan Aronsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Håkan Aronsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Håkan Aronsson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om ett effektivare arbete för att förebygga våldsbejakande extremism (Ju 2012:09) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om ett effektivare arbete för att förebygga våldsbejakande extremism (Ju 2012:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:81 När vi bryr oss - förslag om samverkan och utbildning för att effektivare förebygga vårdsbejakande extremism
Medverkande :
Särskild utredare : Eskil Franck, överdirektör, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Camilla Abrahamsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Agnes Alm, handläggare, fr.o.m. 2012-07-11 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Greta Berg, handläggare, fr.o.m. 2013-03-25 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Dilsa Demirbag-Sten, journalist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Mohammad Fazlhashemi, professor, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Lena Hallberg, handläggare, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Annika Hjelm, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Liselotte Jergard, kommissarie, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Andreas Kvarnängen, handläggare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-03-24
Expert : Göran Lindmark, tf. enhetschef, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Daniel Lindvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Helene Lööw, docent, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Anna-Lena Lodenius, journalist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Christer Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Lotta Nilsson, utredare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-01-20
Expert : Jonathan Peste, chefsanalytiker, fr.o.m. 2012-07-11 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Abby Peterson, professor, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Daniel Poohl, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Katarina Rydberg, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-01-20
Expert : Magnus Sandelin, journalist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Torgny Sandgren, utredare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-10-17
Expert : Hanga Sántha, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Örjan Wallin, handläggare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Expert : Robert Örell, verksamhetschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-12-16
Sekreterare : Agneta Blom, fil.dr. docent, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Karin Wiström, projektledare, fr.o.m. 2012-06-15 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om tvångsvård för barn och unga (S 2012:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:79, dir. 2013:74 och dir. 2014:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:3 Boende utanför det egna hemmet - placeringsformer för barn och unga
SOU 2015:71 Barns och ungas rätt vid tvångsvård. Förslag till ny LVU
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2012-09-03
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-28
Sakkunnig : Katarina Arvidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Christopher Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-12
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-04-29
Sakkunnig : Malin Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Jacob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-31
Sakkunnig : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-29
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-30
Sakkunnig : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-10-09
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2012-11-22
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Ann-Charlotta Brandett, inspektör, fr.o.m. 2013-09-03
Expert : Angelica Florin, områdeschef, fr.o.m. 2014-03-31 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Carina Fransson, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-02-11
Expert : Anna Karin Hildingsson Boqvist, jurist, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Monica Jacobsson, jurist, fr.o.m. 2013-09-11
Expert : Urban Lindberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Mie Lundqvist, överläkare, fr.o.m. 2014-03-31
Expert : Titti Mattsson, forskare, fr.o.m. 2012-10-05
Expert : Helen Nellvik, handläggare, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Sara Roxell, handläggare, fr.o.m. 2012-10-05 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Ankie Widén, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-29
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Håkan Aronsson, fr.o.m. 2013-08-12 t.o.m. 2014-02-10
Sekreterare : Berith Josefsson, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Pernilla Krusberg, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : David Pålsson, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2013-12-06
Sekreterare : Jan Rehnberg, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2013-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Påföljdsutredningen (Ju 2009:11) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Påföljdsutredningen (Ju 2009:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:34 Nya påföljder
SOU 2012:34 En kort presentation av Påföljdsutredningens förslag
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2009-06-25 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Clara Ahlqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Jan Andersson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Mari Heidenborg, lagman, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Susanne Kaevergaard, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Staffan Levén, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Thomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Marie-Louise Ollén, rådman, fr.o.m. 2010-10-11 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Jonas Rydström, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Eva Thunegard, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Nils Åkesson, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Helena Bargholtz, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Inger Davidsson, f.d. led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Kent Ekeroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-05-31
Krister Hammarbergh, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Madeleine Jonsson, juridik studerande /mp, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Johan Linander, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Elisabeth Markström, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Yvonne Oscarsson, alkoholterapeut och f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Karin Sandahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Lars Wallinder, rådman, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:60 En översyn av påföljdssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:34 Nya påföljder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnbrottsutredningen (Ju 2007:16) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Barnbrottsutredningen (Ju 2007:16)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:151
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Rekke, överåklagare, fr.o.m. 2007-11-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Manne Jönsson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Urban Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-08-26
Expert : Jonas Rydström, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-08-27 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Susanne Södersten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Expert : Katarina Tullstedt, kammaråklagare, fr.o.m. 2007-12-14 t.o.m. 2008-12-10
Sekreterare : Håkan Nebelius, kammaråklagare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:111 Barn som misstänks för brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman