Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen för hållbara städer (M 2011:01)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen för hållbara städer (M 2011:01) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 34 st. ♀ 15 ♂ 19 ) :

Peter Örn  []  ( Ordförande )
Katarina Ahlqvist  []  ( Ledamot )
Kerstin Blix  []  ( Ledamot )
Eivor Bucht  []  ( Ledamot )
Håkan Dahlfors  []  ( Ledamot )
Kurt Eliasson  []  ( Ledamot )
Anders Hallersjö  []  ( Ledamot )
Anders Larsson  []  ( Ledamot )
Stellan Lundberg  []  ( Ledamot )
Johan Marcus  []  ( Ledamot )
Katarina Pelin  []  ( Ledamot )
Ulf Ranhagen  []  ( Ledamot )
Jan-Eric Sundgren  []  ( Ledamot )
Lars Thunberg  []  ( Ledamot )
Erland Ullstad  []  ( Ledamot )
Janna Valik  []  ( Ledamot )
Bengt Wånggren  []  ( Ledamot )
Rolf Carman  []  ( Expert )
Claes Eriksson  []  ( Expert )
Ola Göransson  []  ( Expert )
Per Högström  []  ( Expert )
Lina Martinson  []  ( Expert )
Lars Roth  []  ( Expert )
Maria Ulfvarson  []  ( Expert )
Johanna Wistedt  []  ( Expert )
Eva Batke Jeppsson  []  ( Informatör )
Christina Leideman  []  ( Kanslichef )
Lena Dübeck  []  ( Sekreterare )
Hans Gustafsson  []  ( Sekreterare )
Karin Hermansson  []  ( Sekreterare )
Katarina Schylberg  []  ( Sekreterare )
Anna-Karin Stoltz Ehn  []  ( Sekreterare )
Helena Klintström  []  ( Bitr. sekreterare )
Lars Reuterswärd  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen för hållbara städer (M 2011:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-24
Direktiv för delegationen, se dir. 2011:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Delegationens verksamhet 2009
Rapport Delegationens verksamhet 2008-2010
Rapport Delegationens verksamhet 2011
Rapport juni 2012 Femton hinder för hållbar stadsutveckling
Bilaga Kunskapsöversikt
Bilaga Underlagsrapport
Rapport juni 2012: Förslag till fortsatt arbete för hållbar stadsutveckling
Bilaga Förslag fortsatt arbete för hållbar stadsutveckling
Slutredovisning Delegationen för hållbara städers verksamhet 2012
Medverkande :
Ordförande : Peter Örn, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Katarina Ahlqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Kerstin Blix, konsult, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Eivor Bucht, professor, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Håkan Dahlfors, affärsområdesansvarig, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Kurt Eliasson, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Anders Hallersjö, direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2011-04-10
Ledamot : Anders Larsson, konsult, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Stellan Lundberg, enhetschef, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Johan Marcus, vice president, fr.o.m. 2011-04-11 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Katarina Pelin, direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Ulf Ranhagen, professor, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Lars Reuterswård, divisionschef, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Jan-Eric Sundgren, direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Lars Thunberg, kommunalråd, fr.o.m. 2011-09-19 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Erland Ullstad, arkitekt, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Janna Valik, generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Bengt Wånggren, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Rolf Carman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Ola Göransson, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Per Högström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Lina Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Lars Roth, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-02-14
Expert : Maria Ulfvarson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Johanna Wistedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2012-12-31
Informatör : Eva Batke Jeppsson, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-04-30
Kanslichef : Christina Leideman, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Lena Dübeck, fr.o.m. 2001-08-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Hans Gustafsson, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Karin Hermansson, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Katarina Schylberg, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Anna-Karin Stoltz Ehn, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Biträdande sekreterare : Helena Klintström, fr.o.m. 2012-08-27 t.o.m. 2012-12-21

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman