Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Roth

Sök kontaktuppgifter till Lars Roth på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Roth

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Roth medverkat i ( 3 st. ):

Delegationen för hållbara städer (M 2011:01) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Delegationen för hållbara städer (M 2011:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-24
Direktiv för delegationen, se dir. 2011:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Delegationens verksamhet 2009
Rapport Delegationens verksamhet 2008-2010
Rapport Delegationens verksamhet 2011
Rapport juni 2012 Femton hinder för hållbar stadsutveckling
Bilaga Kunskapsöversikt
Bilaga Underlagsrapport
Rapport juni 2012: Förslag till fortsatt arbete för hållbar stadsutveckling
Bilaga Förslag fortsatt arbete för hållbar stadsutveckling
Slutredovisning Delegationen för hållbara städers verksamhet 2012
Medverkande :
Ordförande : Peter Örn, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Katarina Ahlqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Kerstin Blix, konsult, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Eivor Bucht, professor, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Håkan Dahlfors, affärsområdesansvarig, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Kurt Eliasson, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Anders Hallersjö, direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2011-04-10
Ledamot : Anders Larsson, konsult, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Stellan Lundberg, enhetschef, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Johan Marcus, vice president, fr.o.m. 2011-04-11 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Katarina Pelin, direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Ulf Ranhagen, professor, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Lars Reuterswård, divisionschef, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Jan-Eric Sundgren, direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Lars Thunberg, kommunalråd, fr.o.m. 2011-09-19 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Erland Ullstad, arkitekt, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Janna Valik, generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Bengt Wånggren, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Rolf Carman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Ola Göransson, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Per Högström, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Lina Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Lars Roth, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-02-14
Expert : Maria Ulfvarson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Johanna Wistedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2012-12-31
Informatör : Eva Batke Jeppsson, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-04-30
Kanslichef : Christina Leideman, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Lena Dübeck, fr.o.m. 2001-08-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Hans Gustafsson, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Karin Hermansson, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Katarina Schylberg, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Anna-Karin Stoltz Ehn, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Biträdande sekreterare : Helena Klintström, fr.o.m. 2012-08-27 t.o.m. 2012-12-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:29 Delegation för hållbara städer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av direktiv om effektiv slutanvändning av energi och om energitjänster (M 2006:06) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om genomförande av direktiv om effektiv slutanvändning av energi och om energitjänster (M 2006:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:89, dir. 2007:12 och dir. 2008:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:25 Ett energieffektivare Sverige Bilaga, i särskild volym, handlingsplan för energieffektivisering
SOU 2008:110 Vägen till ett energieffektivare Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Tomas Bruce, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Katarina Abrahamsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Tea Alopaeus, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Linda Andersson, fastighetsekonom, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Stig-Arne Ankner, avdelningsråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Maria Blechingberg, miljöcontroller, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Thomas Broberg, civilekonom, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Lotta Bångens, ordförande, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Sven-Allan Eklund, teknologie licentiat, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Jakob Eliasson, civilekonom, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Erik Filipsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Anna Forsberg, teknologie licentiat, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Mikael Gustafsson, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Karin Haara, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ingela Hedge, civilekonom, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Holmquist, civilingenjör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ulrika Jardfelt, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Peter Energiexpert Johansson, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Magnus Kristiansson, projektledare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Jari Lalli, fastighetschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lise Langseth, divisionschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Anders Mattsson, förhandlingschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Nilsson, miljödirektör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Olle Oskarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Tobias Persson, fil. doktor, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Lars Roth, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Birgitta Resvik, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Edvard Sandberg, energiexpert, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Göran Svensson, utredare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Bengt Wånggren, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Mikael Zivkovic, energispecialist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Olle Högrell, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Agneta Persson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:25 Ett energieffektivare Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:110 Vägen till ett energieffektivare Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2003:12) om genomförandet av EG-direktivet om byggnaders energiprestanda [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2003:12) om genomförandet av EG-direktivet om byggnaders energiprestanda
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-11-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:139 och dir. 2004:151
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:67 Energideklarationer - metoder, utformning, register och expertkompetens
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2003-11-18
Sakkunnig : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-07
Sakkunnig : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Yogesh Kumar, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Cecilia Nermark Torgils, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-06-08 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Lars Roth, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-24
Sakkunnig : Karin Sjökvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Björn Wellhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Katarina Abrahamsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-28
Expert : Peter Bennich, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-02-17
Expert : Tomas Berggren, handläggare, fr.o.m. 2004-02-17
Expert : Lennart Berndtsson, energichef, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Arne Elmroth, professor emeritus, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Patrizia Finessi, projektledare, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-02-16
Expert : Anders Hallberg, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-02-16
Expert : Jari Lalli, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Rogert Leckström, civilingenjör, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Anders Mattson, fr.o.m. 2004-05-16
Expert : Erica Niemi, handläggare, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-02-16
Expert : Bo Nilvall, civilingenjör, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Conny Rolén, forskningssekreterare, fr.o.m. 2004-01-27
Expert : Eje Sanberg, civilingenjör, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Gun-Britt Solberg, miljöansvarig, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-03-16
Expert : Jan Söderström, fr.o.m. 2004-06-29
Expert : Elisabet Teichert, enhetschef, fr.o.m. 2004-01-17 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Bengt Wånggren, utvecklingschef, fr.o.m. 2004-01-27
Sekreterare : Karin Johansson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-11-30
Sekreterare : Michael Rantil, fr.o.m. 2004-02-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman