: : :

Medverkande i utredning : Helena Klintström

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Helena Klintström

Utredning som Helena Klintström medverkat i:

Delegationen för hållbara städer (M 2011:01) [ Avslutad 2012 ] [ Biträdande sekreterare ]

Delegationen för hållbara städer (M 2011:01)


Beteckning : M 2011:01
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-03-24
Direktiv för delegationen, se dir. 2011:29
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Örn, Peter, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Ahlqvist, Katarina, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Blix, Kerstin, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Bucht, Eivor, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Dahlfors, Håkan, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Eliasson, Kurt, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Hallersjö, Anders, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2011-04-10
Ledamot : Larsson, Anders, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Lundberg, Stellan, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Marcus, Johan, fr.o.m. 2011-04-11 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Pelin, Katarina, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Ranhagen, Ulf, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Reuterswård, Lars, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Sundgren, Jan-Eric, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Thunberg, Lars, fr.o.m. 2011-09-19 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Ullstad, Erland, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Valik, Janna, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Wånggren, Bengt, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Carman, Rolf, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Eriksson, Claes, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Göransson, Ola, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Högström, Per, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Martinson, Lina, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Roth, Lars, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2012-02-14
Expert : Ulfvarson, Maria, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Wistedt, Johanna, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2012-12-31
Informatör : Batke Jeppsson, Eva, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-04-30
Kanslichef : Leideman, Christina, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Dübeck, Lena, fr.o.m. 2001-08-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Gustafsson, Hans, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Hermansson, Karin, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Schylberg, Katarina, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Stoltz Ehn, Anna-Karin, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Biträdande sekreterare : Klintström, Helena, fr.o.m. 2012-08-27 t.o.m. 2012-12-21

Rapporter

RapportDelegationens verksamhet 2009
RapportDelegationens verksamhet 2008-2010
RapportDelegationens verksamhet 2011
Rapport juni 2012Femton hinder för hållbar stadsutveckling
BilagaKunskapsöversikt
BilagaUnderlagsrapport
Rapport juni 2012:Förslag till fortsatt arbete för hållbar stadsutveckling
BilagaFörslag fortsatt arbete för hållbar stadsutveckling
SlutredovisningDelegationen för hållbara städers verksamhet 2012
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:29 Delegation för hållbara städer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman