Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eije Sjödin

Sök kontaktuppgifter till Eije Sjödin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eije Sjödin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eije Sjödin medverkat i ( 4 st. ):

Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02) [ Avslutad 2012 ]
Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:61 Högre ersättning vid mastupplåtelser
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Alvå, f.d. lagman, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-02-08
Sakkunnig : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Fredrik Grönvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Magnus Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Per-Anders Broqvist, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Monica Haapaniemi, tekniskt råd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christina Hjulström, verksjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Gudrun Jonsson-Glans, lantmätare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Ylva Mälarstig, analytiker, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Eije Sjödin, adj. professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Anders Forsgren, avdelningschef, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Mikael Gulliksson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-10-02
Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2011-12-31
Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Nils Weidstam, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sekreterare : Karin Kjellgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:20 Vinstfördelning vid expropriation [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:61 Högre ersättning vid mastupplåtelser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tomträtts- och arrendeutredningen (Ju 2011:08) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Tomträtts- och arrendeutredningen (Ju 2011:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:60 och dir. 2012:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:71 Tomträttsavgäld och friköp
SOU 2014:32 Jordbruks- och bostadsarrende - några frågor om arrendeavgift och besittningsskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Andersson, hovrättspresident, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-01-18
Sakkunnig : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-04-09
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Sakkunnig : Fredrik Grönwall, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-06-12
Sakkunnig : Karin Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Sakkunnig : Magnus Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2014-06-12
Sakkunnig : Anders Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-19 t.o.m. 2013-09-30
Sakkunnig : Katarina Welin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Björn Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Per Andersson, jordbruksförvaltare, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Per-Anders Bönner, advokat, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Irena Drogou, tekn.lic., fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Jan Gustafsson, tekniskt råd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Östen Johansson, konsult, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Sofie Kjellin, chef juridisk avdelning, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Tore Ljungkvist, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Curt Malmenstedt, jordbrukschef, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Carl-Olof Nilsson Öhrnell, hyresråd, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Eije Sjödin, specialist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Lars-Göran Svensson, segmentschef, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Lena Södersten, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Anna Treschow, jur.kand., fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Expert : Pär Åkesson, avdelningsjurist, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2014-06-12
Sekreterare : Johan Borgström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2014-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:147, dir. 2007:16, dir. 2007:89 och dir. 2008:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:29 Hur tillämpas expropriationslagens ersättningsbestämmelser? - delbetänkande
SOU 2009:99 Nya ersättningsbestämmelser i expropriationslagen, m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-05-27
Sakkunnig : Mikael Gulliksson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Magnus Hermansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Sakkunnig : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Gudrun Jonsson-Glans, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Birgitta Mökjas, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Jan Warén, lagman, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-11 t.o.m. 2008-12-07
Sekreterare : Eije Sjödin, lantmätare, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m.
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1992:104, dir. 1993:122 och dir. 1994:65, dir. 1995:90
Utredningen har avgett :
SOU 1993:94 Anpassad kontroll av byggandet.
SOU 1994:36 Miljö och fysisk planering
SOU 1994:134 Överprövning och beslut i plan- och byggärenden
SOU 1996:52 Precisering av handelsändamålet i detaljplan
SOU 1996:168 Översyn av PBL och va-lagen - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sune Andersson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-07-01
Bengt-Olof Käck, överlantmätare, t.o.m. 1995-04-17
Sakkunnig : Bertil Adolfsson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Björn Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bert Andersson, bitr. överlantmätare, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Fredrik Bonde, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bo Eliasson, tekn.dir., fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Carl-Johan Engström, avdelningschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Rolf A. Karlsson, sektionschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Kerstin Kåks, departementsråd
Sakkunnig : Kerstin Kärnekull, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Elisabeth Martin, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Thomas Miller, utvecklingschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Fredrik von, avdelningschef, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Britta Ahnmé-Kågerman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Susanne Arnborg, samhällsbyggnadschef, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Lars Bergrund, byråchef, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Eivor Bucht, t.f. professor
Expert : Nils Cederstierna, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Ivar Eklöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bo Eliasson, teknisk direktör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Percy Gustafsson, länsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Anders Hillgren, länsantikvarie, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1994-04-04
Expert : Cecilia Jensfelt, arkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tommy Johnson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bodil Jönsson, fil.doktor, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tomas Kalbro, bitr. professor, fr.o.m. 1996-05-30
Expert : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Hans Ling, kansliråd, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Torsten Lundberg, länsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Birgitta Magnusson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Lars Magnusson, fastighetsekonom, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Bengt Nordqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Louise Nyström, tekn.dr., t.o.m. 1994-04-04
Expert : Anna Peters, byrådirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Michael Porath, landskapsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Peter Rosén, chefsjurist, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Magnus Svantesson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-05
Expert : Jan Terstad, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Keith Wijkander, överantikvarie, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Kerstin Åswald, bitr. miljövårdsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Huvudsekreterare : Peter Rosén, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-05
Sekreterare : Stig Hagelstam, jur.kand., t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-11-15
Sekreterare : Eije Sjödin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Cecilia Undén, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-07 t.o.m. 1996-08-15
Lisbeth Carlsson, t.o.m. 1994-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman