Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Fredrik Bonde

Sök kontaktuppgifter till Fredrik Bonde på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Fredrik Bonde

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Fredrik Bonde medverkat i ( 10 st. ):

Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02) [ Avslutad 2012 ]
Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:61 Högre ersättning vid mastupplåtelser
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Alvå, f.d. lagman, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-02-08
Sakkunnig : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Fredrik Grönvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Magnus Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Per-Anders Broqvist, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Monica Haapaniemi, tekniskt råd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christina Hjulström, verksjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Gudrun Jonsson-Glans, lantmätare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Ylva Mälarstig, analytiker, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Eije Sjödin, adj. professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Anders Forsgren, avdelningschef, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Mikael Gulliksson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-10-02
Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2011-12-31
Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Nils Weidstam, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sekreterare : Karin Kjellgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:20 Vinstfördelning vid expropriation [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:61 Högre ersättning vid mastupplåtelser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen Översyn av vissa frågor i minerallagen (N 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen Översyn av vissa frågor i minerallagen (N 2011:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:73 och dir. 2012:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:73 Undersökningstillstånd och arbetsplaner
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Lundin, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-02
Expert : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Fredrik Bonde, chefjurist, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Anders Forsgren, avdelningschef, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Michael Frisk, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Mikael Gröning, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-03 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Per Hallström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Lotta Lauritz, jurist, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Anna Marcusson, fr.o.m. 2012-09-19 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Bror Saitton, renägare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Frederik Treschow, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-18
Expert : Bjarne Örnstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Sekreterare : Magdalena Pettersson, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:73 Undersökningstillstånd och arbetsplaner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöprocessutredningen (M 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Miljöprocessutredningen (M 2007:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:94, dir. 2007:184 och dir. 2008:119
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:111 En ny instansordning för mål enligt Plan- och bygglagen - delbetänkande
SOU 2008:31 Miljödomstolarna; domkretsar, lokalisering, handläggningsregler - delbetänkande
SOU 2008:86 Prövning av vindkraft - delbetänkande
SOU 2009:10 Miljöprocessen
SOU 2009:42 Vattenverksamhet
SOU 2009:45 Områden av riksintresse och miljökonsekvensbeskrivningar
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Andersson, lagman, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-05-31
Särskild utredare : Lars Holmgård, rådman, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2009-05-06
Sakkunnig : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Claes Kristensson, chefsrådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Camilla Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Oscar Alarik, miljörättsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Eva-Lena Almér, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-07
Expert : Agnetha Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karolina Ardesjö Lundén, jurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2007-10-09 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sven Bengtsson, miljöråd, fr.o.m. 2009-01-19 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Magnus Blümer, kansliråd, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-01-18
Expert : Jan Darpö, docent, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mårten Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Jim Emilsson, chefsrådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Agneta Gardar, jurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Susanne Gerland, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Margaretha Gistorp, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-11-11
Expert : Bo Hansson, advokat, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ingrid Hasselsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-21 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Anna Josefsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Walter Johansson, civilingenjör, fr.o.m. 2008-10-08 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Bjarne Karlsson, rådman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Mats Kryhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lena Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-12 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Malin Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Lindström, informationssekreterare, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Henrik Malmberg, miljörättsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Karl-Erik Nilsson, enhetschef, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lena Nilsson, miljöråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stefan Nilsson, rådman, fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-02-03
Expert : Håkan Nordling, lagman, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Liselotte Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Lennart Sandebjer, miljöjurist, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : , Sandström, Magnus 1:e länsjurist, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Micaela Schulman, fivisionschef, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-31
Expert : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Carl-Ivar Stahl, handläggare, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Ingela Sundelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Johan Svensson, advokatfiskal, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-02-11
Expert : Dan Töllborn, enhetschef, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Sanna Viklund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-20 t.o.m. 2008-10-29
Sekreterare : Peter Ardö, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Cecilia Giese Hagberg, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Dano Kostovski, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Ewa Mårdberg, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Annika Sandersnäs Heijman, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2009-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:147, dir. 2007:16, dir. 2007:89 och dir. 2008:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:29 Hur tillämpas expropriationslagens ersättningsbestämmelser? - delbetänkande
SOU 2009:99 Nya ersättningsbestämmelser i expropriationslagen, m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-05-27
Sakkunnig : Mikael Gulliksson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Magnus Hermansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Sakkunnig : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Gudrun Jonsson-Glans, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Birgitta Mökjas, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Jan Warén, lagman, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-11 t.o.m. 2008-12-07
Sekreterare : Eije Sjödin, lantmätare, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2002 års ledningsrättsutredning (Ju 2002:03) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
2002 års ledningsrättsutredning (Ju 2002:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:17, dir. 2002:107, dir. 2003:49 och dir. 2003:128
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:83 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät
SOU 2004:7 Ledningsrätt
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Hübinette, hovrättspresident, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2004-02-29
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-02-29
Sakkunnig : Hans Mildenberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-01-15
Sakkunnig : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2003-03-20 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Karin Hovlin, projektledare, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-19
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Viveka Norman, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Ulrika Sigerud, jurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 2002-11-18 t.o.m. 2004-02-29
Sekreterare : Dag Cohen, rådman, fr.o.m. 2002-04-19 t.o.m. 2004-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:83 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:7 Ledningsrätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:109, dir. 2001:25, dir. 2002:37 och dir. 2003:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:116 Uppföljning av miljöbalken. Vissa lagtekniska frågor
SOU 2002:50 Miljöbalken under utveckling. Ett principbetänkande
SOU 2002:107 Bestämmelser om miljökvalitet. Ramdirektivet för vatten
SOU 2003:124 En effektivare miljöprövning
SOU 2004:37 Miljöbalkens sanktionssystem och hänsynsregler
SOU 2004:38 Alternativ för miljöbalkens prövningsorganisation
SOU 2005:59 "Miljöbalken, miljökvalitetsnormer, miljöorganisationerna i miljöprocessen och avgifter"
Medverkande :
Ordförande : Ulf Bjällås, hovrättslagman, fr.o.m. 1999-12-22
Ledamot : Carina Adolfsson-Elgestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Eva Hallström, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2002-11-18
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2000-08-27
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Maggi Mikaelsson, landshövding, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Stig Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2004-11-23
Ledamot : Sören Norrby, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Roy Resare, biokemist, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Hans Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Willy Söderdahl, fr.o.m. 2002-02-01
Ledamot : Roger Tiefensee, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Maria Wetterstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-11-17
Sakkunnig : Egon Abresparr, departementsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Kathrin Flossing, kammarrättslagman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2003-04-30
Sakkunnig : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-04-01
Expert : Karolina Ardesjö-Lundén, miljöjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Catharina Bergqvist Levin, bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Karin Björkman, kriminalinspektör, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Kerstin Cederlöf, direktör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Monica Daoson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Gunnar Edenman, kammarråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Ann-Sofie Eriksson, miljöingenjör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Gustaf Eriksson, jurist, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Martin Eriksson, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-08-01
Expert : Tobias Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Agneta Gardar, jurist, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Holmgård, rådman, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Tore Jansson, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Stefan Karlmark, bitr. chefsåklagare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Klahr, jurist, fr.o.m. 2002-08-02 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Kerstin Kvarnström, miljövårdsdirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Anders Lindh, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-05-10
Expert : Gabriel Michanek, professor, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars-Olof Mikaelsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-15 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Joakim Munter, rådman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Åsa Nord, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-10-13
Expert : Håkan Nordling, lagman, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Elin Olaisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Thomas Rahmn, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Cecilia Renfors, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Solveig Riberdahl, f.d. bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Björn Risinger, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Magnus Sandström, förste länsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Rolf Strömberg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Wallinder, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Gia Wickbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-09-14
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Camilla Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Anders Lillienau, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Erik Nyström, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Johan Svensson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Anna Tiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01
Huvudsekreterare : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2000-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (K 1994:04) översyn av lagstiftningen om enskilda vägar [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (K 1994:04) översyn av lagstiftningen om enskilda vägar
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad
Direktiv för se dir 1994:22.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:46 Enskilda vägar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Peter Löfmarck, hovrättslagman, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Sven-Erik Aljered, utredningschef, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Ingvar Arvidson, stadsingenjör, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Sten Bertram, byråchef, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Fredrik Denecke, länsassessor, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Marianne Gauffin-Pehrson, revisionssekreterare, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Jan Heimerson, bitr. överlantmätare, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Håkan Persson, ingenjör, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Expert : Jan Söderström, sektionschef, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1994-11-30
Expert : Kjell-Olof Wennström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1996-04-04
Sekreterare : Madeleine Kanold, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-07-25 t.o.m. 1996-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:46 Enskilda vägar [ pdf |Paragraftecken ]
Markersättningsutredningen (Ju 1994:10) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Markersättningsutredningen (Ju 1994:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir 1994:80.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 57 00, direktval 040-35 58 07 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1996:45 Presumtionsregeln i expropria- tionslagen Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Tore Landahl, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 1994-09-08 t.o.m. 1996-04-30
Sakkunnig : Bo Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-04 t.o.m. 1996-04-30
Sakkunnig : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-04 t.o.m. 1996-04-30
Sakkunnig : Anders Dahlsjö, avd.direktör, fr.o.m. 1995-01-04 t.o.m. 1996-04-30
Sakkunnig : Guldner Hornsved, förbundsjurist, fr.o.m. 1995-01-04 t.o.m. 1996-04-30
Sakkunnig : Bengt Ljungqvist, advokat, fr.o.m. 1995-01-04 t.o.m. 1996-04-30
Sakkunnig : Olof Locrantz, avd.chef, fr.o.m. 1995-01-04 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Sten Andersson, kansliråd, fr.o.m. 1995-01-04 t.o.m. 1996-04-30
Sekreterare : Katarina Adolfsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-06-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:45 Presumtionsregeln i expropriationslagen [ pdf |Paragraftecken ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m.
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1992:104, dir. 1993:122 och dir. 1994:65, dir. 1995:90
Utredningen har avgett :
SOU 1993:94 Anpassad kontroll av byggandet.
SOU 1994:36 Miljö och fysisk planering
SOU 1994:134 Överprövning och beslut i plan- och byggärenden
SOU 1996:52 Precisering av handelsändamålet i detaljplan
SOU 1996:168 Översyn av PBL och va-lagen - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sune Andersson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-07-01
Bengt-Olof Käck, överlantmätare, t.o.m. 1995-04-17
Sakkunnig : Bertil Adolfsson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Björn Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bert Andersson, bitr. överlantmätare, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Fredrik Bonde, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bo Eliasson, tekn.dir., fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Carl-Johan Engström, avdelningschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Rolf A. Karlsson, sektionschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Kerstin Kåks, departementsråd
Sakkunnig : Kerstin Kärnekull, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Elisabeth Martin, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Thomas Miller, utvecklingschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Fredrik von, avdelningschef, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Britta Ahnmé-Kågerman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Susanne Arnborg, samhällsbyggnadschef, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Lars Bergrund, byråchef, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Eivor Bucht, t.f. professor
Expert : Nils Cederstierna, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Ivar Eklöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bo Eliasson, teknisk direktör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Percy Gustafsson, länsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Anders Hillgren, länsantikvarie, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1994-04-04
Expert : Cecilia Jensfelt, arkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tommy Johnson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bodil Jönsson, fil.doktor, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tomas Kalbro, bitr. professor, fr.o.m. 1996-05-30
Expert : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Hans Ling, kansliråd, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Torsten Lundberg, länsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Birgitta Magnusson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Lars Magnusson, fastighetsekonom, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Bengt Nordqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Louise Nyström, tekn.dr., t.o.m. 1994-04-04
Expert : Anna Peters, byrådirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Michael Porath, landskapsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Peter Rosén, chefsjurist, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Magnus Svantesson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-05
Expert : Jan Terstad, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Keith Wijkander, överantikvarie, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Kerstin Åswald, bitr. miljövårdsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Huvudsekreterare : Peter Rosén, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-05
Sekreterare : Stig Hagelstam, jur.kand., t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-11-15
Sekreterare : Eije Sjödin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Cecilia Undén, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-07 t.o.m. 1996-08-15
Lisbeth Carlsson, t.o.m. 1994-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman