Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kartläggning av hur undantagsbestämmelsen om synnerligen ömmande omständigheter (5 kap. 6 § utlänningslagen) tillämpats (Ju 2010:F)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kartläggning av hur undantagsbestämmelsen om synnerligen ömmande omständigheter (5 kap. 6 § utlänningslagen) tillämpats (Ju 2010:F) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Eva Lönqvist  []  ( Utredare )
Petter Aasheim  []  ( Ledamot )
Carl Bexelius  []  ( Ledamot )
Peter Enander  []  ( Ledamot )
Björn Hammarberg  []  ( Ledamot )
Joakim Hugoson  []  ( Ledamot )
Anita Linder  []  ( Ledamot )
Ewa Rimsten  []  ( Ledamot )
Jessica Storm  []  ( Ledamot )
Kristina Swiech  []  ( Ledamot )
Alexandra Wilton Wahren  []  ( Ledamot )
Hanna Borén  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kartläggning av hur undantagsbestämmelsen om synnerligen ömmande omständigheter (5 kap. 6 § utlänningslagen) tillämpats (Ju 2010:F)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-20
Direktiv för PM, dnr Ju2010/3432/P
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 Göteborg
Uppdraget ska redovisas senast den 30 april 2011.
Medverkande :
Utredare : Eva Lönqvist, hovrättsråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Petter Aasheim, advokat, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Carl Bexelius, planeringssekreterare, fr.o.m. 2010-12-09 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Peter Enander, chefsrådman, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Joakim Hugoson, planeringssekreterare, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-12-08
Ledamot : Anita Linder, kammarrättsråd, tillika vice ordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Ewa Rimsten, processförare/flyktingkonsult, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Jessica Storm, handläggare, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-01-09
Ledamot : Kristina Swiech, handläggare, fr.o.m. 2011-01-10 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Alexandra Wilton Wahren, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Hanna Borén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-04-26 t.o.m. 2011-05-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman