: : :

Medverkande i utredning : Kristina Swiech

Sök kontaktuppgifter till Kristina Swiech på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Kristina Swiech

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kristina Swiech medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om skydd för vuxna i internationella situationer (Ju 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Utredningen om skydd för vuxna i internationella situationer (Ju 2014:01)


Beteckning : Ju 2014:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:5
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö,tel. 08-405 14 13 (Biörklund Uggla)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Beergrehn, Ulrika, fr.o.m. 2014-01-23 t.o.m. 2015-08-31
Sakkunnig : Klefbäck, Johan, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2015-08-18
Sakkunnig : Löfgren, Kent, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2015-08-18
Sakkunnig : Rosenmüller, Carl, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2014-09-07
Expert : Ek Oldsjö, Maria, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2015-08-18
Expert : Fernandez-Palma, Gaston, fr.o.m. 2013-03-07 t.o.m. 2014-06-01
Expert : Jänterä-Jareborg, Marit, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2015-08-18
Expert : Rosenmüller, Carl, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2015-08-18
Expert : Rother-Schirren, Theddo, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2015-08-18
Expert : Rudbeck, Charlotte, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2015-08-18
Expert : von Schéele, Eva, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2015-08-18
Expert : Swiech, Kristina, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2015-08-18
Sekreterare : Biörklund Uggla, Charlotte, fr.o.m. 2014-01-23 t.o.m. 2015-09-30

Rapporter

SOU 2015:74Skydd för vuxna i internationella situationer – 2000 års Haagkonvention
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:5 Skydd för vuxna i internationella situationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Sfi-utredningen (U 2011:05) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]

Sfi-utredningen (U 2011:05)


Beteckning : U 2011:05
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2014-03-14
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:81, dir. 2012:82, dir. 2012:130, dir. 2013:10 och dir. 2013:93
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Hallerby, Christer, fr.o.m. 2011-09-23 t.o.m. 2013-10-31
Sakkunnig : Schierbeck, Jan, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-12-31
Sakkunnig : Århammar, Annika, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Andersson, Björn, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Andersson Brynja, Nina, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Borgström, Anders, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Carlstedt, Anita, fr.o.m. 2012-05-08 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Ekborg, Peter, fr.o.m. 2012-09-18 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Hausel Heldahl, Ellen, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Holmblad, Robert, fr.o.m. 2012-03-21 t.o.m. 2012-09-17
Expert : Johansson, Hans-Göran, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Lindblad, Jenny, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Melchert, Roy, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-04-22
Expert : Nordin Skult, Maria, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Nordlund, Eva, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Perols, Karin, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Rehnstam, Jan, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-09-16
Expert : Santesson, Anna, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Skeppstedt, Anna, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Zeland, Hanna, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Fogelberg, Elisabeth, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Hultgren, Johan, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Rehnstam, Jan, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Sallstedt, Gunnar, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Swiech, Kristina, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-12-31

Rapporter

SOU 2013:76Svenska för invandrare – valfrihet, flexibilitet och individanpassning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kartläggning av hur undantagsbestämmelsen om synnerligen ömmande omständigheter (5 kap. 6 § utlänningslagen) tillämpats (Ju 2010:F) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]
Kartläggning av hur undantagsbestämmelsen om synnerligen ömmande omständigheter (5 kap. 6 § utlänningslagen) tillämpats (Ju 2010:F)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-20
Direktiv för PM, dnr Ju2010/3432/P
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 Göteborg
Uppdraget ska redovisas senast den 30 april 2011.
Medverkande :
Utredare : Eva Lönqvist, hovrättsråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Petter Aasheim, advokat, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Carl Bexelius, planeringssekreterare, fr.o.m. 2010-12-09 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Peter Enander, chefsrådman, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Joakim Hugoson, planeringssekreterare, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-12-08
Ledamot : Anita Linder, kammarrättsråd, tillika vice ordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Ewa Rimsten, processförare/flyktingkonsult, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Jessica Storm, handläggare, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-01-09
Ledamot : Kristina Swiech, handläggare, fr.o.m. 2011-01-10 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Alexandra Wilton Wahren, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Hanna Borén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-04-26 t.o.m. 2011-05-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen för omprövning av betyg inom skolväsendet (U 2009:07) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]

Utredningen för omprövning av betyg inom skolväsendet (U 2009:07)


Beteckning : U 2009:07
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-03
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:102 och dir. 2010:106
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Carlsson, Cecilia, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ericsson, Berndt, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Hellewell, Annika, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Hermansson, Andreas, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Högberg, Emil, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Jutdal, Lena, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-10-25
Expert : Löthman, Charlotte, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-10-25
Expert : Memic, Selma, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Wanhatalo, Daniel, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Franklin, Peter, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Swiech, Kristina, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-12-31

Rapporter

SOU 2010:96Riktiga betyg är bättre än höga betyg. Förslag till omprövning av betyg
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Rådet för flykting- och invandringsfrågor (UD 1997:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2008 ] [ Ersättare ]
Rådet för flykting- och invandringsfrågor (UD 1997:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-03
Rådets arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ledamot : Cecilia Kaijser, flyktinghandläggare, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-04-27
Ledamot : Jonas Nilsson, flyktinghandläggare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Ann-Marie Orler, generalsekreterare, fr.o.m. 1997-04-28 t.o.m. 1998-09-21
Ledamot : Madelaine Seidlitz, flyktinghandläggare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Carl Söderbergh, generalsekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Cecilia Kaijser, flyktinghandläggare, fr.o.m. 1998-04-28 t.o.m. 1998-09-21
Ledamot : George Joseph, flyktingsamordnare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Joseph George, flyktingsamordnare, fr.o.m. 2002-10-01
Ledamot : Angélica Pérez, kurator, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Michael Williams, stiftskonsulent, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Britta Flodin, pensionär, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Birgitta Olsson, psykolog, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Ali Ahlirof, flyktingmottagare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Ulla Kullenberg, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Vivianne Nisell, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Sergio Garay, ordförande, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-03-24
Ersättare : Kerstin Kliman, invandrarkonsulent, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1999-03-24
Ersättare : Marja Sevenius, invandrarbyråchef, fr.o.m. 1999-03-25 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Alpha Wikner, tolkadministratör, fr.o.m. 1998-04-28 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Anders Sundquist, kanslichef, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Ersättare : Anki Carlsson, handläggare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Anders Sundqvist, kanslichef, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Anki Carlsson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Christa Nyblom, jur.kand., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Christina Heilborn, jurist, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Anne-Marie Persson, sektionschef, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Eva Larsson Bellander, programhandläggare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Benny Marcel, sektionschef, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Concetta Taliercio Mohlin, jurist, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Kristina Swiech, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Tor Lindberg, professor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Margareta Bondestam, skolöverläkare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Anders Hjern, läkare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Henry Ascher, läkare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Ingemar Strandberg, vice ordförande, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin Billinger, stiftsadjunkt, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Leena Björstedt, konsulent, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Daniel Calero Davy, stiftsadjunkt, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Leena Björstedt, konsulent, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Matz Larsson, bitr. länspolismästare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Siv Castemark, kommissarie, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Siv Castemark, kommissarie, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Leif Öhman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Lars Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Eva Ulvebrand, expert, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Brita Sydhoff, chef, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Olle Hancock, advokat, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Olle Hancock, advokat, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Helene Müller, konsulent, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Johnny Björnler, invandrarkonsulent, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Misha Jakksic, ortodox samordnare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Ersättare : Margareta Björn, diakonisekreterare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Ersättare : Margareta Björn, diakonisekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Johnny Björnler, invandrarkonsulent, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Lena Rösell, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Margareta Björn, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Ingela Palmér, leg. psykolog, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Westin : Charles Westin, professor, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Carl Refugee Law Training Officer Söderbergh, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Anki Eriksson, Senior PI Officer, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ersättare : Pirjo Dupuy, Deputy Representative, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Ersättare : Brian Gorlich, Refugee Law Training, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Annika Lindén, bitr. regionchef, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Måns Nyberg, tjänsteman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Helena Benouda, sekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Ali Ahlirof, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ersättare : Marie Ström, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin Billinger, stiftsadjunkt, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Lars Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Joseph George, flyktingsamordnare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Christina Heilborn, jurist, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Cecilia Kaijser, flyktinghandläggare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Matz Larsson, bitr. länspolismästare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Tor Lindberg, professor, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Helene Müller, konsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ingela Palmér, leg. psykolog, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Angélica Pérez, A kurator, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anders Sundqvist, kanslichef, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Carl Söderbergh, Refugee Law Training Officer, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Michael Williams, stiftskonsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Johnny Björnler, invandrarkonsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Leena Björstedt, konsulent, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Margareta Bondestam, skolöverläkare, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Siv Castemark, kommissarie, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Pirjo Dupuy, Deputy Representative, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Britta Flodin, pensionär, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Olle Hancrock, advokat, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Benny Marcel, sektionschef, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Christa Nyblom, jur.kand., fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Ingemar Strandberg, vice ordförande, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 1999-03-10 t.o.m. 1999-12-31
Ersättare : Charles Westin, professor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Margareta Hörnlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman