Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Peter Enander

Sök kontaktuppgifter till Peter Enander på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Peter Enander

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Peter Enander medverkat i ( 2 st. ):

Kartläggning av hur undantagsbestämmelsen om synnerligen ömmande omständigheter (5 kap. 6 § utlänningslagen) tillämpats (Ju 2010:F) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]
Kartläggning av hur undantagsbestämmelsen om synnerligen ömmande omständigheter (5 kap. 6 § utlänningslagen) tillämpats (Ju 2010:F)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-20
Direktiv för PM, dnr Ju2010/3432/P
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 Göteborg
Uppdraget ska redovisas senast den 30 april 2011.
Medverkande :
Utredare : Eva Lönqvist, hovrättsråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Petter Aasheim, advokat, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Carl Bexelius, planeringssekreterare, fr.o.m. 2010-12-09 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Peter Enander, chefsrådman, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Joakim Hugoson, planeringssekreterare, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-12-08
Ledamot : Anita Linder, kammarrättsråd, tillika vice ordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Ewa Rimsten, processförare/flyktingkonsult, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Jessica Storm, handläggare, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-01-09
Ledamot : Kristina Swiech, handläggare, fr.o.m. 2011-01-10 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Alexandra Wilton Wahren, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Hanna Borén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-04-26 t.o.m. 2011-05-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om uppehållstillstånd vid adoption (UD 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om uppehållstillstånd vid adoption (UD 1999:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-10-07
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:67
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Fredriksson, f.d. överdirektör, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Peter Enander, ordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Ingela Fridström, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Birgitta Holmgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Rigmor Långström, expert, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Lars-Bertil Svensson, byrådirektör, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Monica Felding, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:67 Uppehållstillstånd vid adoption

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:32 Uppehållstillstånd för adopterade [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman