Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Transportinfrastrukturkommittén (N 2009:03)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Transportinfrastrukturkommittén (N 2009:03) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 5 ♂ 6 ) :

Bo Bylund  []  ( Ordförande )
Annelie Enochson  []  ( Ledamot )
Pia Nilsson  []  ( Ledamot )
Jan-Evert Rådhström  []  ( Ledamot )
Karin Svensson Smith  []  ( Ledamot )
Lars Tysklind  []  ( Ledamot )
Per-Magnus Nilsson  []  ( Huvudsekreterare )
Håkan Magnusson  []  ( Sekreterare )
Åsa Ståhl  []  ( Sekreterare )
Mikael Gustafsson  []  ( Ledamot )
Ann-Marie Nilsson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Transportinfrastrukturkommittén (N 2009:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:27 Gemensamt ansvar och gränsöverstigande samarbete inom transportforskningen
SOU 2010:57 Effektivare planering av vägar och järnvägar
Medverkande :
Ordförande : Bo Bylund, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen/kd, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Mikael Gustavsson, politisk sekreterare/v, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Ann-Mari Nilsson, kommunalråd/c, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Pia Nilsson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Jan-Evert Rådhström, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Lars Tysklind, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2009-05-11 t.o.m. 2010-09-10
Sekreterare : Håkan Magnusson, fr.o.m. 2009-11-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-09-02

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman