Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per-Magnus Nilsson

Sök kontaktuppgifter till Per-Magnus Nilsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per-Magnus Nilsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per-Magnus Nilsson medverkat i ( 10 st. ):

Utredningen om översyn av strandskyddet (M 2019:01) [ Avslutad 2020 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om översyn av strandskyddet (M 2019:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:78 Tillgängliga stränder - ett mer differentierat strandskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Catharina Håkansson Boman, organisationskonsult, fr.o.m. 2019-08-01 t.o.m. 2020-12-14
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 2019-08-22 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Johanna Wiberg Ersborg, jurist, fr.o.m. 2019-10-16 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Åsa Johansson, sekreterare, fr.o.m. 2020-01-02 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Sofie Adolfsson-Jörby, enhetschef, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Robert Bernhardsson, kommunordförande, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Sven Boberg, chefsjurist, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Anna Eklund, hydrolog, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Olof Ekström, jurist, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Erik Evestam, äganderättsexpert, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Lena Gipperth, professor, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Linn Gloppestad, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-01-17
Expert : Torgny Håstad, medlem, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Therese Jacobson, avdelningschef, fr.o.m. 2020-01-31 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Lena Johansson, M chefsjurist, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Louise Karlberg, avdelningschef, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Johan Larsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Thomas Lennartsson, förbundsdirektör, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Roger Lind, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-17 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Lizah Lund, strateg, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Stefan Lundin, chefsjurist, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Erika Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Lina Oskarsson, kansliråd, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Gunilla Renbjer, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Linnea Rosenlöf Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Johan Svensson, hovrättsråd, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Sven Swedberg, naturrådsdirektör, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Erik Törnblom, utredare, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Fredrik Werling, handläggare, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Bengt Nyman, direktör, fr.o.m. 2020-09-14 t.o.m. 2020-12-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:41 Översyn av strandskyddet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:78 Tillgängliga stränder – ett mer differentierat strandskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen Gestaltad livsmiljö (Ku 2014:02) [ Avslutad 2015 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen Gestaltad livsmiljö (Ku 2014:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:69 och dir. 2015:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:88 Gestaltad livsmiljö - en ny politik för arkitektur, form och design
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Larsson, stadsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Anna Dammert, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Expert : David Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-26 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Maria Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-01-25
Expert : Karin von Hedenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-01-25
Expert : Marcus Hellqvist, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Kerstin Lokrantz, ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Ludvig Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Gerd Mörck, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Henrietta Schönenstern, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-03-22
Expert : Anna Carin Thomér, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Sekreterare : Anna Bellander, fr.o.m. 2014-09-23 t.o.m. 2015-10-30
Sekreterare : Christina Zetterlund, fr.o.m. 2014-09-23 t.o.m. 2015-10-14
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2014-08-04 t.o.m. 2015-10-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:88 Gestaltad livsmiljö – en ny politik för arkitektur, form och design [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kulturmiljöutredningen (Ku 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Huvudsekreterare ]
Kulturmiljöutredningen (Ku 2011:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:17 och dir. 2011:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:37 Kulturmiljöarbete i en ny tid
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Eriksson, landshövding, fr.o.m. 2011-03-10 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Markus Dahlberg, enhetschef, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Ulf Gyllenhammar, förste antikvarie, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Katherine Hauptman Wahlgren, projektledare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Kerstin Lokrantz, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Carl-Fredrik Lööf, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Jan Nordwall, generalsekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Michael Staff, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-12-05
Expert : Mattias Thalén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-12-06 t.o.m. 2012-06-04
Expert : Heidi Vassi, länsantikvarie, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-06-04
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2010-03-10 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2011-04-04 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:37 Kulturmiljöarbete i en ny tid [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Transportinfrastrukturkommittén (N 2009:03) [ Avslutad 2010 ] [ Huvudsekreterare ]
Transportinfrastrukturkommittén (N 2009:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:27 Gemensamt ansvar och gränsöverstigande samarbete inom transportforskningen
SOU 2010:57 Effektivare planering av vägar och järnvägar
Medverkande :
Ordförande : Bo Bylund, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen/kd, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Mikael Gustavsson, politisk sekreterare/v, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Ann-Mari Nilsson, kommunalråd/c, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Pia Nilsson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Jan-Evert Rådhström, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Lars Tysklind, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2009-05-11 t.o.m. 2010-09-10
Sekreterare : Håkan Magnusson, fr.o.m. 2009-11-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-09-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Uppdragsarkeologiutredningen (Ku 2004:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Uppdragsarkeologiutredningen (Ku 2004:03)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:22 och dir. 2005:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:80 Uppdragsarkeologi i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Paulsson, lagman, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2005-08-21
Expert : Lars Amréus, bitr. museichef, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Carolina Andersson, projektchef, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lennart Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ann Aurén, ämnesråd, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ann-Charlotte Backlund, länsantikvarie, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ulf Henricsson, länsråd, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lena Holm, docent, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Per-Magnus Nilsson, överantikvarie, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Karin Rex Svensson, landsantikvarie, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-04-30
Expert : Lars Sjösvärd, länsmuseichef, fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Bodil Svensson, fr.o.m. 2004-05-17 t.o.m. 2005-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:80 Uppdragsarkeologi i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:33 Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm - Mälardalsregionen - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kenneth Kvist, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Bo Sundling, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Annika Billström, oppositionsborgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bengt Cedrenius, konsult, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Per Egon Johansson, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Andres Käärik, landstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elwe Nilsson, trafiklandstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Mats Odell, ekonom, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Margareta Olofsson, borgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Tommy Waidelich, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Monica Öhman, undersköterska, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cecilia Önfelt, teaterförläggare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Per Anders Lindgren, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Bo Malmsten, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ann Aurén, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tomas Brolin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Per Björklund, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fredrik Fällman, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tove Friberg, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Jens Henriksson, planeringschef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Babriella Loman, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Monica Lövström, pol.sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Per-Magnus Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Åke Nordlander, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Christer Pettersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Roger Pettersson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lena Taillefer, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Ragnvald Paulsson, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marianne Möller, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Maria Ringvall, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (C 1995:13) avseende det kyrkliga kulturarvet [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Kommittén (C 1995:13) avseende det kyrkliga kulturarvet
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:162.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:43 Den kulturhistoriskt värdefulla kyrkliga egendomen och de kyrkliga arkiven - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Eric Lundgren, f.d. förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Erik Arthur Egervärn, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Lennart Fridén, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Helge Hagberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Karin Nyberg, kultursekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Lars Runqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ingrid Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Åke Werdenfels, landsantikvarie, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Eva Björkman, länsantikvarie, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : , Forsberg, Astrid 1:e arkivarie, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Per-Magnus Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Ann Aurén, jur.kand, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vattendragsutredningen (M 1993:12) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Vattendragsutredningen (M 1993:12)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:86, dir. 1994:106 och dir. 1996:24.
Lokal : Östra Järnvägsgatan 10. Postadress: Miljödepartementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:59 Vilka vattendrag skall skyddas?
SOU 1996:155 Omtankar om vattendrag, ett nyttjandesätt. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Kjell Svensson, departementsråd, t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Nils Andersson, direktör, t.o.m. 1996-10-24
Sakkunnig : Sten Andreasson, fiskeridirektör, t.o.m. 1996-10-24
Sakkunnig : Ulf Bertilsson, fil.dr., fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-10-16
Sakkunnig : Ingela Blixt, direktör, t.o.m. 1995-10-16
Sakkunnig : Tommy Dickens, planchef, fr.o.m. 1995-11-28 t.o.m. 1996-10-24
Sakkunnig : Ivar Eklöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-10-17 t.o.m. 1996-10-24
Sakkunnig : Sven Göthe, avdelningsdirektör
Sakkunnig : Bo Lindörn, direktör, fr.o.m. 1995-10-17 t.o.m. 1996-10-24
Sakkunnig : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, t.o.m. 1995-11-27
Sakkunnig : June Ärleskog, projektledare, t.o.m. 1996-10-24
Expert : Björn Bergqvist, fil.lic., fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1996-10-24
Expert : Inger Brinkman, avdelningsdirektör
Expert : , Lindkvist, Torbjörn 1:e statshydrolog, fr.o.m. 1955-02-21 t.o.m. 1996-10-24
Expert : Björn Svensson, fil.dr., fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1996-10-24
Expert : Monika Söderlund-Andreasson, tekn.lic., t.o.m. 1994-02-14
Expert : Ulf Tisell, civilingenjör, fr.o.m. 1994-02-15 t.o.m. 1996-10-24
Sekreterare : Gunnar Fredriksson, fil.dr., t.o.m. 1996-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m.
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1992:104, dir. 1993:122 och dir. 1994:65, dir. 1995:90
Utredningen har avgett :
SOU 1993:94 Anpassad kontroll av byggandet.
SOU 1994:36 Miljö och fysisk planering
SOU 1994:134 Överprövning och beslut i plan- och byggärenden
SOU 1996:52 Precisering av handelsändamålet i detaljplan
SOU 1996:168 Översyn av PBL och va-lagen - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sune Andersson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-07-01
Bengt-Olof Käck, överlantmätare, t.o.m. 1995-04-17
Sakkunnig : Bertil Adolfsson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Björn Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bert Andersson, bitr. överlantmätare, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Fredrik Bonde, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bo Eliasson, tekn.dir., fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Carl-Johan Engström, avdelningschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Rolf A. Karlsson, sektionschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Kerstin Kåks, departementsråd
Sakkunnig : Kerstin Kärnekull, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Elisabeth Martin, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Thomas Miller, utvecklingschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Fredrik von, avdelningschef, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Britta Ahnmé-Kågerman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Susanne Arnborg, samhällsbyggnadschef, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Lars Bergrund, byråchef, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Eivor Bucht, t.f. professor
Expert : Nils Cederstierna, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Ivar Eklöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bo Eliasson, teknisk direktör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Percy Gustafsson, länsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Anders Hillgren, länsantikvarie, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1994-04-04
Expert : Cecilia Jensfelt, arkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tommy Johnson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bodil Jönsson, fil.doktor, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tomas Kalbro, bitr. professor, fr.o.m. 1996-05-30
Expert : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Hans Ling, kansliråd, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Torsten Lundberg, länsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Birgitta Magnusson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Lars Magnusson, fastighetsekonom, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Bengt Nordqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Louise Nyström, tekn.dr., t.o.m. 1994-04-04
Expert : Anna Peters, byrådirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Michael Porath, landskapsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Peter Rosén, chefsjurist, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Magnus Svantesson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-05
Expert : Jan Terstad, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Keith Wijkander, överantikvarie, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Kerstin Åswald, bitr. miljövårdsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Huvudsekreterare : Peter Rosén, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-05
Sekreterare : Stig Hagelstam, jur.kand., t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-11-15
Sekreterare : Eije Sjödin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Cecilia Undén, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-07 t.o.m. 1996-08-15
Lisbeth Carlsson, t.o.m. 1994-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman