Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åsa Ståhl

Sök kontaktuppgifter till Åsa Ståhl på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åsa Ståhl

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åsa Ståhl medverkat i ( 6 st. ):

2011 års vägtullsutredning (Fi 2011:08) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
2011 års vägtullsutredning (Fi 2011:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:47 och dir. 2012:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:60 Avgifter på väg och elektroniska vägtullsystem
SOU 2013:3 Trängselskatt - delegation, sanktioner och utländska fordon
Medverkande :
Särskild utredare : Raymond Grankvist, fr.o.m. 2011-06-20 t.o.m. 2013-02-08
Sakkunnig : Jan Olof Lidström, fr.o.m. 2011-07-01
Sakkunnig : Jan Larsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Anna Anderman, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2011-09-15
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Lars Carlsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Marianne Erlandsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Daniel Granqvist, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Maria Ingelsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2011-11-15
Expert : Johan Lindqvist, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Jennie Magnusson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Szilárd Rado, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2011-11-14
Expert : Göran Roos, fr.o.m. 2011-09-16
Expert : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Gunilla Svedberg, fr.o.m. 2011-07-01
Sekreterare : Jennifer Moore Peterson, fr.o.m. 2011-06-20 t.o.m. 2013-02-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Transportinfrastrukturkommittén (N 2009:03) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Transportinfrastrukturkommittén (N 2009:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:27 Gemensamt ansvar och gränsöverstigande samarbete inom transportforskningen
SOU 2010:57 Effektivare planering av vägar och järnvägar
Medverkande :
Ordförande : Bo Bylund, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen/kd, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Mikael Gustavsson, politisk sekreterare/v, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Ann-Mari Nilsson, kommunalråd/c, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Pia Nilsson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Jan-Evert Rådhström, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Lars Tysklind, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-09-02
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2009-05-11 t.o.m. 2010-09-10
Sekreterare : Håkan Magnusson, fr.o.m. 2009-11-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-09-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Havsplaneringsutredningen (M 2009:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:109 och dir. 2011:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:91 Planering på djupet - fysisk planering av havet
SOU 2011:56 Kunskap på djupet - kunskapsunderlag för havsplanering
Medverkande :
Särskild utredare : Axel Wenblad, generaldirektör, fr.o.m. 2009-11-19 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Kristina Bram, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-22 t.o.m. 2010-12-08
Sakkunnig : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-04-21
Expert : Johan Askerlund, militärstrategisk analytiker, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Eva Brännlund, länsarkitekt, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Elhammer, förste statsgeolog, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Åke Hagström, chef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Rolf Haraldsson, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Bertil Håkansson, docent, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Marie Jacobsson, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Pål Karlsson, civilingenjör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sophia Laurin, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Ceciia Lindblad, handläggare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Susan Linton, utredningsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Hans Norman, militärsakkunnig, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Peter Norman, utredare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Rydén, samordnare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Björn Sjöberg, vattenvårdsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Magnus Sundström, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Mårten Åström, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Huvudsekreterare : Mikael Cullberg, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2011-07-14
Sekreterare : Karin Bjerner, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2011-06-14
Sekreterare : Petra Lundin, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2010-09-03 t.o.m. 2010-12-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:109 Havsplanering i svenska vatten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:3 Tilläggsdirektiv till Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2005:06) om avgifter på planerade och nya vägsträckor av väg E6 i Västra Götalands län [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (N 2005:06) om avgifter på planerade och nya vägsträckor av väg E6 i Västra Götalands län
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:103 och 2005:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:33 Andra vägar att finansiera nya vägar
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Engdahl, fr.o.m. 2005-04-21 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Gunnar Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Birger Höök, projektchef, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Jan Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Gabriella Loman, kansliråd, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Marianne Nyberg, avdelningschef, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Orestis Papadopoulos, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-04-03
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:33 Andra vägar att finansiera nya vägar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skatteförfarandeutredningen (Fi 2005:10) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Skatteförfarandeutredningen (Fi 2005:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:129, dir. 2007:165 och dir. 2008:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:89 Tyst godkännande - ett nytt sätt att deklarera
SOU 2009:58 Skatteförfarandet
Medverkande :
Särskild utredare : Carl Gustav Fernlund, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2009-06-16
Expert : Clara Ahlqvist, fr.o.m. 2006-02-27 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Jacqueline Deniz-Kiviharju, fr.o.m. 2006-01-23
Expert : Jonas Grönkvist, fr.o.m. 2008-02-21
Expert : Stefan Holgersson, fr.o.m. 2006-01-23
Expert : Stina Malmberg, fr.o.m. 2006-01-23
Expert : Johan Lundmark, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Christina Moëll, fr.o.m. 2006-01-23
Expert : Kjell Olsson, fr.o.m. 2006-01-23
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 2006-01-23
Expert : Roland Åkerblom, fr.o.m. 2006-01-23
Expert : Brigitta Österberg, fr.o.m. 2006-01-23
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2006-04-26 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Cecilia Mauritzon, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-11-14
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Åsa Winderot Thell, föredragande i kammarrätten, fr.o.m. 2009-02-09 t.o.m. 2009-06-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:89 Tyst godkännande – ett nytt sätt att deklarera [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:58 Skatteförfarandet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2004 års skattekontrollutredning (Fi 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
2004 års skattekontrollutredning (Fi 2004:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:35 Krav på kassaregister - Effektivare utredning av ekobrott
Medverkande :
Särskild utredare : Margit Kärrström, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Petra Andersson, fr.o.m. 2005-02-24 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Kari Björkqvist, fr.o.m. 2004-06-28 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Roland Andersson, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Jacqueline Deniz-Kiviharju, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-02-23
Expert : Andrea Femrell, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2004-06-27
Expert : Göran Granhed, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Marie Jönsson, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Ulf Larsson, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Dick Malmlund, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Jan Olsson, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Expert : Charlotta Riberdahl, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Viktoria Sjögren Samuelsson, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-05-03
Sekreterare : Eveline Nilsson, fr.o.m. 2004-03-22 t.o.m. 2005-05-15
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2005-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:35 Krav på kassaregister – Effektivare utredning av ekobrott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman