Hem: Teman: Offentliga utredningar:

ASKA-utredningen (Fi 2008:02)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

ASKA-utredningen (Fi 2008:02) [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Lennart Hjalmarsson  []  ( Särskild utredare )
Johan Fall  []  ( Expert )
Henrik Hammar  []  ( Expert )
Annika Helker Lundström  []  ( Expert )
Kristina Holmgren  []  ( Expert )
Anna Johannesson Magnusson  []  ( Expert )
Erik Larsson  []  ( Expert )
Ulrika Lindstedt  []  ( Expert )
Cecilia Mauritzon  []  ( Expert )
David Strömberg  []  ( Expert )
Weine Wiqvist  []  ( Expert )
Robert Lundmark  []  ( Sekreterare )
Christina Oettinger-Biberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

ASKA-utredningen (Fi 2008:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:12 Skatt i retur
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Hjalmarsson, fr.o.m. 2008-04-15 t.o.m. 2009-02-26
Expert : Johan Fall, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Henrik Hammar, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Annika Helker Lundström, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Kristina Holmgren, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Anna Johannesson Magnusson, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Erik Larsson, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Ulrika Lindstedt, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Cecilia Mauritzon, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Christina Oettinger Biberg, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : David Strömberg, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Weine Wiqvist, fr.o.m. 2008-05-01
Sekreterare : Robert Lundmark, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-03-13

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman