Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om bredband i små orter (N 2007:07)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om bredband i små orter (N 2007:07) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2007:118 Bredband i små orter och på landsbygd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:40 Bredband till hela landet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 7 ♂ 8 ) :

Åke Hedén  []  ( Särskild utredare )
Björn Björk  []  ( Expert )
Björn Galant  []  ( Expert )
Arne Granholm  []  ( Expert )
Karin Herstedt  []  ( Expert )
Maria Häll  []  ( Expert )
Ingrid Eva-Marie Marklund  []  ( Expert )
Anna Mårtensson  []  ( Expert )
Mikael von Otter  []  ( Expert )
Staffan Viberg  []  ( Expert )
Anna Wibom  []  ( Expert )
Anna Gillholm  []  ( Huvudsekreterare )
Christina Henryson  []  ( Sekreterare )
Nils Hertzberg  []  ( Sekreterare )
Jerker Sjögren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om bredband i små orter (N 2007:07)


Beteckning : N 2007:07
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-11
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-07-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:118
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Hedén, Åke, fr.o.m. 2007-07-26 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Björk, Björn, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Galant, Björn, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Granholm, Arne, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Herstedt, Karin, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Häll, Maria, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Marklund, Ingrid Eva-Marie, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Mårtensson, Anna, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : von Otter, Mikael, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Viberg, Staffan, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Wibom, Anna, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Huvudsekreterare : Gillholm, Anna, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-04-18
Sekreterare : Henryson, Christina, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-04-18
Sekreterare : Hertzberg, Nils, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-04-18
Sekreterare : Sjögren, Jerker, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-04-18

Rapporter

SOU 2008:40Bredband till hela landet

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman