Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jerker Sjögren

Sök kontaktuppgifter till Jerker Sjögren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jerker Sjögren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jerker Sjögren medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om bredband i små orter (N 2007:07) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om bredband i små orter (N 2007:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-07-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:118
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:40 Bredband till hela landet
Medverkande :
Särskild utredare : Åke Hedén, fr.o.m. 2007-07-26 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Björn IT-strateg Björk, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Björn Infrastrukturansvarig Galant, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Arne Granholm, kansliråd, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Karin Herstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Maria Häll, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Ingrid Eva-Marie Marklund, projektsamordnare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Anna Mårtensson, systemutvecklare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Mikael von Otter, ansvarig chef för branschfrågor, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Staffan Viberg, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Expert : Anna Wibom, handläggare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-04-18
Huvudsekreterare : Anna Gillholm, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-04-18
Sekreterare : Christina Henryson, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-04-18
Sekreterare : Nils Hertzberg, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-04-18
Sekreterare : Jerker Sjögren, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:118 Bredband i små orter och på landsbygd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:40 Bredband till hela landet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Inlandsdelegationen (N 2002:03) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare/projektledare ]
Inlandsdelegationen (N 2002:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-31
Direktiv för delegationen, se dir. 2002:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Tord Andnor, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2005-01-14
Ledamot : Anita Johansson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-08
Ledamot : Margareta Karlsson, fr.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Staffan Larsson, fr.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Maria Norrfalk, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2003-02-02
sekreterare/projektledare : Anders Berg, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2005-01-14
sekreterare/projektledare : Roland Haapalahti, fr.o.m. 2003-05-05 t.o.m. 2005-01-14
sekreterare/projektledare : Gunnel Hedman, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2005-01-14
sekreterare/projektledare : Maria Lindström, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-08-31
sekreterare/projektledare : Jerker Sjögren, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-01-14
Sekreterare : Birger Karlsson, fr.o.m. 2002-08-05 t.o.m. 2005-01-14
Sekreterare : Torbjörn Skarin, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2004-10-10
Sekreterare : Anna Suup-Wallin, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Inger Wadman Kaaling, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-05-16
Bitr. sekreterare : Margareta Lundqvist, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2005-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:135 Inlandet har möjligheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Datalagsutredningen (Ju 1989:02) [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]
Datalagsutredningen (Ju 1989:02) Tillkallade för att göra en saklig och lagteknisk översyn av datalagen enligt
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1989:26 och dir. 1991:18.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval, 040/35 57 81 (Wendel)
Utredningen har avgett :
SOU 1990:61 Skärpt tillsyn - huvuddrag i en reformerad datalag
SOU 1991:21 Personregistrering inom arbetslivs-, forsknings- och massmedieområdena, m.m.
SOU 1991:62 Vissa särskilda frågor beträffande integritetsskyddet på ADB-området.
SOU 1993:10 En ny datalag. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf Arrfelt, lagman, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Helge Hagberg, f.d. led av riksdagen, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Chris Heister, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen/s, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen/s, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Bengt Kindbom, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Ulrika Landergren, systemvetare, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Arne Mellqvist, f.d. led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Ingela Mårtensson, led. av riksdagen/fpl, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Stig Sandström, ombudsman, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Jerker Sjögren, civilekonom, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Richard Ulfvengren, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Börje Alpsten, departementsråd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Jan Evers, universitetslektor, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Håkan Färm, avdelningschef, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Stig Gustafsson, jurist, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Erik Göransson, kansliråd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Sigurd Heuman, lagman, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Bertil Persson, bolagsjurist, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Gert Persson, direktör, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Björn Rosén, kansliråd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Sten Wahlqvist, verksjurist, t.o.m. 1993-02-28
Sekreterare : Eva Wendel, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman