Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kerstin Blom Bokliden

Sök kontaktuppgifter till Kerstin Blom Bokliden på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kerstin Blom Bokliden

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kerstin Blom Bokliden medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om prövningsprocesser och regelverk för en hållbar försörjning av innovationskritiska metaller och mineral (N 2021:01) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om prövningsprocesser och regelverk för en hållbar försörjning av innovationskritiska metaller och mineral (N 2021:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-03-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:16
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 oktober 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Helén Leijon, jurist, fr.o.m. 2021-04-01
Expert : Karolina Ardesjö, enhetschef, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Jan-Olof Arvidsson, tekniskt råd, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Kerstin Brinnen, branschjurist, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Theresia Brundin, jurist, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Karin Carlqvist, miljösamordnare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Anders Eliasson, senior specialist, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Fredric Gemsjö, kansliråd, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Kristina Grandin, myndighetsjurist, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Linn Hamstad, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Arvid Hedlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Åsa Hill, förbundsjurist, fr.o.m. 2021-10-01
Expert : Erika Ingvald, enhetschef, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Tomas GIS-samordnare Kuhmunen, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Greger Ledung, sakkunnig, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Jenny Liökel, verksjurist, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Carl Vilhelm Rova, strateg, fr.o.m. 2021-10-01
Expert : Jonas Rudberg, sakkunnig, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Christoffer Sheats, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Rickard Stridh, forskningschef, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Jörgen Sundin, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Patrik Söderholm, professor, fr.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Susanne Adlercreutz, fr.o.m. 2021-05-24
Sekreterare : Gunnar Lantz, fr.o.m. 2021-10-01
Sekreterare : Tobias Persson, fr.o.m. 2021-04-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Klimaträttsutredningen (M 2019:05) [ Pågående ] [ Expert ]
Klimaträttsutredningen (M 2019:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:101, dir. 2020:87 och dir. 2021:50
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2019-12-19
Expert : Susanne Adlercreutz, utredningssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jessica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Li Axrup, miljörättsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2021-08-15
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sebastian Carbonari, departementssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sverker Carlsson Jagers, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jan Darpö, professor emeritus, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Oskar Engblom, kraftsystemanalytikern, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Simon Engelhardt, departementssekreterare, t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kristina Forsbacka, doktorand, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jenny Forslund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-09-09
Expert : Lena Gipperth, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Klaus Hammes, chefsekonom, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Josia Hort, jurist, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Lina Håkansdotter, avdelningschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Viktoria Ingman, ämnesråd och gruppchef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Karolina Isaksson, docent, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Magnus Jacobsson, enhetschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Rikard Janson, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Håkan Johansson, senior sakkunnig klimat, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-15
Expert : Tomas Kåberger, professor, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Marie Malmenius, utredare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sofie Mååg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Daniel Norstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Christina Olsen Lund, rådman och docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Martin Persson, docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Johan Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Erik Särnholm, verksamhetsledare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Patrik Söderholm, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Filip Vestling, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-14
Expert : Katarina Welin, ämnesråd, fr.o.m. 2021-09-10 t.o.m. 2022-05-15
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2020-02-01
Sekreterare : Li Axrup, verksjurist, fr.o.m. 2021-08-16
Sekreterare : Fredrik Holstein, utredare, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Ina Müller Engelbrektson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Anders Roth, mobilitetsexpert, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Alexandra Venander, beredningsjurist, fr.o.m. 2021-04-12 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ekologisk kompensation (M 2016:03) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om ekologisk kompensation (M 2016:03)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:34 Ekologisk kompensation - Åtgärder för att motverka nettoförluster av biologisk mångfald och ekosystemtjänster, samtidigt som behovet av markexploatering tillgodoses
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Wåhlstedt, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Helena Andreasson, jur.kand, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Ingmar Andersson, utredare, HaV, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Lars Berg, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Anna Berglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Kerstin Brinnen, branschjurist, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Frederic Forsmark, reservatshandläggare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Thomas Hahn, forskare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Johan Hjalmarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Märit Izzo, kvalifcerad utredare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Ingrid Johansson, tekniskt råd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Inge Karlström, rådman, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Jörgen Pettersson, miljöekonom, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Sonja Preuss, naturvårdshandläggare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Gunilla Renbjer, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Anna Segerstedt, fr.o.m. 2016-08-16 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Kristina Sjödin, projektledare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Anders Sjölund, senior sakkunnig, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Karin Sparrman, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Åsa Sterte, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2016-08-15
Expert : Per-Olof Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Jörgen Sundin, handläggare, NV, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Jan Terstad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Charlotta Zetterberg, professor, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Ulrika Åkerlund, utredare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Sekreterare : Karolina Ardesjö Lundén, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-05-10
Sekreterare : Jim Nilsson, fr.o.m. 2016-07-01 t.o.m. 2017-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Partikelhaltsutredningen (Fi 2014:03) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Partikelhaltsutredningen (Fi 2014:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-03-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:27 Skatt på dubbdäcksanvändning i tätort?
Medverkande :
Särskild utredare : Petter Classon, fr.o.m. 2014-03-06 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Stefan Andersson, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Kerstin Blom Bokliden, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Caroline Dickson, fr.o.m. 2015-01-14
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Marc Gren, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Viktor Gunnarsson, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Harald Perby, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-01-13
Expert : Claes Tingvall, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Malin Täppefur, fr.o.m. 2014-04-01
Sekreterare : Karin Brandqvist, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-04-14
Sekreterare : Lena Nerhagen, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:32 Åtgärder mot höga partikelhalter i tätort [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:27 Skatt på dubbdäcksanvändning i tätort? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bullersamordningsutredningen (S 2013:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Bullersamordningsutredningen (S 2013:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:57 Samordnade bullerregler för att underlätta bostadsbyggandet
SOU 2013:67 Flygbuller och bostadsbyggande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Lillienau, rådman, fr.o.m. 2013-01-24
Sakkunnig : Marie Becker, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-11
Sakkunnig : Mathias Fredriksson, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-11
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-11
Sakkunnig : Anita Janelm, ämnesråd, fr.o.m. 2013-03-11
Sakkunnig : Kajsa Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-11
Sakkunnig : Ludvig Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Magnus Ahlstrand, plan- och bostadssamordnare, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Johanna Bengtsson Rydberg, medicine doktor, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Karin Blidberg, nationell samordnare, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Folke Borgh, enhetschef, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Marie Hankanen, miljösakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Patrik Hultstrand, utredare, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Anders Klingström, miljö- och säkerhetsexpert, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Magnus Lindqvist, utredare, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Kristina Samuelsson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Marielle Svan, enhetschef, fr.o.m. 2013-03-11
Expert : Lena Wennberg, miljöchef, fr.o.m. 2013-03-11
Sekreterare : Monika Gerdhem, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2013-09-22
Sekreterare : Christina Leideman, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2013-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:57 Samordnade bullerregler för att underlätta bostadsbyggandet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:67 Flygbuller och bostadsbyggande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07) [ Avslutad 2012 ] [ Ledamot ]
Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:86 Bättre miljö - minskade utsläpp
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Bergendal, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-10-21 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Oscar Alrik, miljörättsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Margaretha Berg, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Kerstin Blom Bokliden, handläggare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Jan Darpö, professor, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Pia Eriksson, jurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : David Granberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Lena Nilsson, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Erik Nyström, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Liselott Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Karin Sparrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Gunilla Stener, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Malin Wik, kansliråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Conny Öhman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Sven-Olof Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Törner, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-01-31
Expert : Ulf Wickström, miljöjurist, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Emma Ovesdotter Degerfeldt, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Therese Sandin, fr.o.m. 2010-12-13 t.o.m. 2012-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:113 Reglering av industriutsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:86 Bättre miljö – minskade utsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Reach-utredningen (M 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Reach-utredningen (M 2007:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:73 Kemikalietillsyn - Organisations och finansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Judith Melin, generaldirektör, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Camilla Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Emma Andersson, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Karolina Ardesjö, miljöjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Mona Blomdin Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Marie Cardfelt, arbetsmiljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kerstin Cederlöf, direktör, fr.o.m. 2008-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Jerker Forsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Gunnar Guzikowski, utredare, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Tomas Gärdström, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Sven-Ove Hansson, professor, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Åsa Hågbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Mickael Karlsson, ordförande, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kenny Kvarnström, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Åsa Marklund Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Daniel Paska, departementssekretarare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Michael Reineskog, fil.dr., fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Ulrika Samuelsson, miljöskyddsdirektör, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Per-Olof Wikström, verksjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Conny Öhman, miljöjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Huvudsekreterare : Åsa Wiklund Fredström, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2008-07-13
Sekreterare : Susanne Classon Sjölund, fr.o.m. 2007-04-09 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Daniel Palm, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sörngård, fr.o.m. 2007-05-02 t.o.m. 2008-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:30 Översyn av svensk kemikalielagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:80 Reach – genomförande och sanktioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:73 Kemikalietillsyn – organisation och finansiering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:158 och dir. 1997:89.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:43 Hur skall Sverige må bättre? - första steget mot nationella folkhälsomål
SOU 1999:137 Hälsa på lika villkor - andra steget mot nationella folkhälsomål
SOU 2000:91 Hälsa på lika villkor - nationella mål för folkhälsan + Bilagedel Kommittén har gett ut följande tio debattskrifter: Tobaken - folkhälsans största fiende? Svensk Alkoholpolitik - välmotiverad eller förlegad? Arv & Miljö - Hur påverkas hälsan? Tillitsbristsjukdomar - Myt eller verklighet? Gammal och frisk? - Om äldres hälsa. En god hälsa - ett socialt privilegium? Sjuk eller frisk i själen? - om synen på psykisk (o)hälsa Nya diagnoser - en förklaringsmodell till neurosomatiska sjukdomar Motion och idrott - fördelar eller faror för hälsan? Med gemensamma krafter. Organisationernas betydelse för människors hälsa
Medverkande :
Ordförande : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1996-12-09
Ledamot : Agneta Börjesson, trafiktekniker, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Cecilia Carpelan, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Eva Lannerö, bitr. överläkare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Lars Weinehall, distriktsläkare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Gunnar Ågren, landstingsråd, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Carina Åström, regionråd, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-03-24
Sakkunnig : Kerstin Blom Bokliden, utredare, fr.o.m. 1998-08-10
Sakkunnig : Anne-Christine Centerstig, programsekreterare, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-01
Sakkunnig : Sam Miller, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Ingrid Petersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-02-28
Sakkunnig : Douglas Skalin, utredningschef, fr.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Olof Björlin, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Diderichsen, professor, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Kerstin Hildingsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Christer Hogstedt, professor, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Pelle Johansson, utredningskonsulent, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Gunnel Jonäng, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-04-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Helena Kivisaari, ombudsman, fr.o.m. 1997-04-25
Expert : Carin Lyckéus, utredare, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Carina Nilsson, utredare, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Kjell Nilsson, folkhälsodirektör, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Olle Norgren, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Måns Rosén, direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Britt-Inger Stoltz, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-11-01
Expert : Leif Svanström, professor, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Töres Theorell, professor, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ulrika Carlström Nordkvist, jur.kand., fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Lillemor Cedergren, socionom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Göran Dahlgren, folkhälsoråd, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Tore Karlsson, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Bernt Lundgren, socionom, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Lena Sandström, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Malena Sjöberg, journalist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Gun Sundberg, universitetslektor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Anna Swift-Johannison, utredare, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Susanne Öhrling, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Piroska Östlin, dr i medicinsk vetenskap, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman