Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 12 ♂ 15 ) :

Bengt Holgersson  []  ( Särskild utredare )
Per Brandtell  []  ( Expert )
Ingela Byfors  []  ( Expert )
Åsa Ekman  []  ( Expert )
Ann-Sofie Eriksson  []  ( Expert )
Anna Forsgren  []  ( Expert )
Magnus Fridh  []  ( Expert )
Peter Frykblom  []  ( Expert )
Fredrik Hassel  []  ( Expert )
Ulrika Jardfelt  []  ( Expert )
Lars-Håkan Jönsson  []  ( Expert )
Elisabeth Lidbaum  []  ( Expert )
Staffan Moberg  []  ( Expert )
Andres Muld  []  ( Expert )
Christina Oettinger-Biberg  []  ( Expert )
Elvin Ottosson  []  ( Expert )
Birgitta Resvik  []  ( Expert )
Markku Rummukainen  []  ( Expert )
Elisabeth Söderberg  []  ( Expert )
Lars Westermark  []  ( Expert )
Tom Hedlund  []  ( Huvudsekreterare )
Sofia Ahlroth  []  ( Sekreterare )
Christina Frost  []  ( Sekreterare )
Per Rosenqvist  []  ( Sekreterare )
Philip Thörn  []  ( Bitr. sekreterare )
Carl Johan Lidén  []  ( Expert )
Micaela Schulman  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:94 Översvämningshot - Risker och åtgärder för Mälaren, Hjälmaren och Vänern
SOU 2007:60 Sverige inför klimatförändringarna - hot och möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ingela Byfors, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Åsa Ekman, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna Forsgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Magnus Fridh, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Peter Frykblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ulrika Jardfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Carl-Johan Lidén, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Andres Muld, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Christina Oettinger-Biberg, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elvin Ottosson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Birgitta Resvik, expert, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Markku Rummukainen, docent, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Michaela Schulman, divisionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Söderberg, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Westermark, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Huvudsekreterare : Tom Hedlund, fr.o.m. 2005-09-26 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Sofia Ahlroth, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Christina Frost, fr.o.m. 2005-10-25 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Per Rosenqvist, fr.o.m. 2005-11-20 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-10-07
Bitr. sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman