Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulrika Jardfelt

Sök kontaktuppgifter till Ulrika Jardfelt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulrika Jardfelt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulrika Jardfelt medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om genomförande av direktiv om effektiv slutanvändning av energi och om energitjänster (M 2006:06) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om genomförande av direktiv om effektiv slutanvändning av energi och om energitjänster (M 2006:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:89, dir. 2007:12 och dir. 2008:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:25 Ett energieffektivare Sverige Bilaga, i särskild volym, handlingsplan för energieffektivisering
SOU 2008:110 Vägen till ett energieffektivare Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Tomas Bruce, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Katarina Abrahamsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Tea Alopaeus, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Linda Andersson, fastighetsekonom, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Stig-Arne Ankner, avdelningsråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Maria Blechingberg, miljöcontroller, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Thomas Broberg, civilekonom, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Lotta Bångens, ordförande, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Sven-Allan Eklund, teknologie licentiat, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Jakob Eliasson, civilekonom, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Erik Filipsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Anna Forsberg, teknologie licentiat, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Mikael Gustafsson, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Karin Haara, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ingela Hedge, civilekonom, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Holmquist, civilingenjör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ulrika Jardfelt, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Peter Energiexpert Johansson, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Magnus Kristiansson, projektledare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Jari Lalli, fastighetschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lise Langseth, divisionschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Anders Mattsson, förhandlingschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Nilsson, miljödirektör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Olle Oskarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Tobias Persson, fil. doktor, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Lars Roth, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Birgitta Resvik, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Edvard Sandberg, energiexpert, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Göran Svensson, utredare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Bengt Wånggren, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Mikael Zivkovic, energispecialist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Olle Högrell, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Agneta Persson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:25 Ett energieffektivare Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:110 Vägen till ett energieffektivare Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:94 Översvämningshot - Risker och åtgärder för Mälaren, Hjälmaren och Vänern
SOU 2007:60 Sverige inför klimatförändringarna - hot och möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ingela Byfors, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Åsa Ekman, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna Forsgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Magnus Fridh, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Peter Frykblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ulrika Jardfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Carl-Johan Lidén, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Andres Muld, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Christina Oettinger-Biberg, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elvin Ottosson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Birgitta Resvik, expert, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Markku Rummukainen, docent, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Michaela Schulman, divisionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Söderberg, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Westermark, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Huvudsekreterare : Tom Hedlund, fr.o.m. 2005-09-26 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Sofia Ahlroth, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Christina Frost, fr.o.m. 2005-10-25 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Per Rosenqvist, fr.o.m. 2005-11-20 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-10-07
Bitr. sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 2005:05) om jordbrukets roll som bioenergiproducent [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2005:05) om jordbrukets roll som bioenergiproducent
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-07-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:85, dir. 2006:56 och dir. 2006:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:36 Bioenergi från jordbruket - en växande resurs
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Andersson, verkst. direktör, fr.o.m. 2005-10-21
Expert : Susanne Andersson, handläggare, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Runar Brännlund, professor, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Pål Börjesson, docent, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Peter Frykblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-18
Expert : Olle Hådell, civilingenjör, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Conny Hägg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-16
Expert : Ulrika Jardfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Kersti Linderholm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Hans-Örjan Nohrstedt, docent, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Fredrik Odelram, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Ann Segerborg-Fick, expert, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Anna Stålnacke, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Harald Svensson, chefsekonom, fr.o.m. 2006-04-06
Expert : Kerstin Wennberg, projektledare, fr.o.m. 2006-04-06
Huvudsekreterare : Anders Lundin, docent, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-09
Sekreterare : Annika Atterwall, agronom, fr.o.m. 2006-01-23 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Bengt Johnsson, agronom, fr.o.m. 2006-02-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:36 Bioenergi från jordbruket – en växande resurs [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman