Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carl Johan Lidén

Sök kontaktuppgifter till Carl Johan Lidén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carl Johan Lidén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carl Johan Lidén medverkat i ( 4 st. ):

Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:94 Översvämningshot - Risker och åtgärder för Mälaren, Hjälmaren och Vänern
SOU 2007:60 Sverige inför klimatförändringarna - hot och möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ingela Byfors, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Åsa Ekman, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna Forsgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Magnus Fridh, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Peter Frykblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ulrika Jardfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Carl-Johan Lidén, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Andres Muld, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Christina Oettinger-Biberg, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elvin Ottosson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Birgitta Resvik, expert, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Markku Rummukainen, docent, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Michaela Schulman, divisionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Söderberg, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Westermark, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Huvudsekreterare : Tom Hedlund, fr.o.m. 2005-09-26 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Sofia Ahlroth, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Christina Frost, fr.o.m. 2005-10-25 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Per Rosenqvist, fr.o.m. 2005-11-20 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-10-07
Bitr. sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av skatterna på bekämpningsmedel och handelsgödsel (Fi 2001:12) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av skatterna på bekämpningsmedel och handelsgödsel (Fi 2001:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:9 Skatt på handelsgödsel och bekämpningsmedel?
Medverkande :
Särskild utredare : Curt Rispe, fr.o.m. 2001-06-28 t.o.m. 2003-02-11
Expert : Gunilla Axelsson, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-02-11
Expert : Magnus Berg, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-06-30
Expert : Anders Emmerman, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-08-28
Expert : Monica Falck, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-02-11
Expert : Mats Hansson, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-02-11
Expert : Carl Johan Lidén, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-02-11
Expert : Daniel Rinder, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2003-02-11
Sekreterare : Bengt Wileke, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:9 Skatt på handelsgödsel och bekämpningsmedel? [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Jo 1994:01) om svenskt stöd enligt EG:s förordning om miljövänliga jordbruksmetoder och bevarandet av landskapet [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1994:01) om svenskt stöd enligt EG:s förordning om miljövänliga jordbruksmetoder och bevarandet av landskapet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:129.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:82 Förstärkta miljöinsatser i jord- bruket. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anders Lundin, departementsråd, fr.o.m. 1994-01-15 t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Börje Emilsson, direktör, fr.o.m. 1994-01-24
Sakkunnig : Birgitta Juås, högskolelektor, fr.o.m. 1994-01-24
Sakkunnig : Per Wramner, generaldirektör, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Johan Bodegård, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Peter Einarsson, lantbrukare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Rune Frisén, direktör, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Bengt O.H. Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Ann Lemne, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Carl Johan Lidén, avdelningschef, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Sören Persson, civilingenjör, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Ann Uustalu, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Sekreterare : Katrine Wiström, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Omställningskommissionen (Jo 1991:07) [ Avslutad 1994 ] [ Huvudsekreterare ]
Omställningskommissionen (Jo 1991:07)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1991:97.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm
Utredningen har avgett :
SOU 1992:87 Åtgärder för att förbereda Sveriges jordbruk och livsmedelsindustri för EG - förslag om vegetabiliesektorn, livsmedelsexporten och den ekologiska produktionen.
SOU 1992:125 Åtgärder för att förbereda Sveriges jordbruk och livsmedelsindustri för EG - förslag om animaliesektorn
SOU 1993:33 Åtgärder för att förbereda Sveriges jordbruk och livsmedelsindustri för EG. Kommissionens uppdrag är slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Elmstedt, f.d. landshövding
Ledamot : Mårten Carlsson, rektor
Ledamot : Olof Karlander, direktör
Ledamot : Pia Nilsson, bankdirektör
Ledamot : Anne-Marie Pålsson, högskolelektor
Ledamot : Per Wramner, generaldirektör
Lennart Brunander, led. av riksdagen
Holger Gustavsson, led. av riksdagen
Jan Jennehag, led. av riksdagen
Sylvia Lindgren, led. av riksdagen
Carl G. Nilsson, led. av riksdagen
Bengt Rosén, led. av riksdagen
Åke Selberg, led. av riksdagen
Christer Windén, led. av riksdagen
Annika Åhnberg, led. av riksdagen
Huvudsekreterare : Carl Johan Lidén, avdelningschef
Sekreterare : Pernilla Ivarsson, departementssekreterare
Sekreterare : Katrine Wiström, departementssekreterare
Agneta Boman, departementssekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman