Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Birgitta Resvik

Sök kontaktuppgifter till Birgitta Resvik på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Birgitta Resvik

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Birgitta Resvik medverkat i ( 5 st. ):

Nya el- och gasmarknadsutredningen (N 2009:04) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Nya el- och gasmarknadsutredningen (N 2009:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:21 och dir. 2010:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:30 Tredje inre marknadspaketet för el och naturgas - Fortsatt europeisk harmonisering
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Nyberg, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Mari Gremlin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Lars Gustafsson, ordförande, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Iris Heldt, kansliråd, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Urban Kärrmarck, expert, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Andreas Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Göran Morén, avdelningschef, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Birgitta Resvik, civilingenjör, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Christina Simón, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Thomas Sundqvist, ekonom, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Magnus Thorstensson, analytiker, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Expert : Johan Öhnell, ordförande, fr.o.m. 2009-08-27 t.o.m. 2010-05-03
Huvudsekreterare : Marie Römpötti, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-05-03
Sekreterare : Kajsa Fernqvist, fr.o.m. 2009-05-19 t.o.m. 2010-05-03
Sekreterare : Camilla Rosenberg, fr.o.m. 2009-09-16 t.o.m. 2010-05-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om genomförande av direktiv om effektiv slutanvändning av energi och om energitjänster (M 2006:06) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om genomförande av direktiv om effektiv slutanvändning av energi och om energitjänster (M 2006:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:89, dir. 2007:12 och dir. 2008:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:25 Ett energieffektivare Sverige Bilaga, i särskild volym, handlingsplan för energieffektivisering
SOU 2008:110 Vägen till ett energieffektivare Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Tomas Bruce, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Katarina Abrahamsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Tea Alopaeus, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Linda Andersson, fastighetsekonom, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Stig-Arne Ankner, avdelningsråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Maria Blechingberg, miljöcontroller, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Thomas Broberg, civilekonom, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Lotta Bångens, ordförande, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Sven-Allan Eklund, teknologie licentiat, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Jakob Eliasson, civilekonom, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Erik Filipsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Anna Forsberg, teknologie licentiat, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Mikael Gustafsson, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Karin Haara, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ingela Hedge, civilekonom, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Holmquist, civilingenjör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ulrika Jardfelt, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Peter Energiexpert Johansson, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Magnus Kristiansson, projektledare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Jari Lalli, fastighetschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lise Langseth, divisionschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Anders Mattsson, förhandlingschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lars Nilsson, miljödirektör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Olle Oskarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Tobias Persson, fil. doktor, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Lars Roth, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Birgitta Resvik, civilingenjör, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Edvard Sandberg, energiexpert, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Göran Svensson, utredare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Ebba Tamm, civilingenjör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Bengt Wånggren, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-11-18
Expert : Mikael Zivkovic, energispecialist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-11-18
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Olle Högrell, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Agneta Persson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:25 Ett energieffektivare Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:110 Vägen till ett energieffektivare Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Klimat- och sårbarhetsutredningen (M 2005:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:94 Översvämningshot - Risker och åtgärder för Mälaren, Hjälmaren och Vänern
SOU 2007:60 Sverige inför klimatförändringarna - hot och möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ingela Byfors, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Åsa Ekman, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna Forsgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Magnus Fridh, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Peter Frykblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ulrika Jardfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Lars-Håkan Jönsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Carl-Johan Lidén, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Andres Muld, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Christina Oettinger-Biberg, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elvin Ottosson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Birgitta Resvik, expert, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Markku Rummukainen, docent, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Michaela Schulman, divisionschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabeth Söderberg, avdelningschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Westermark, enhetschef, fr.o.m. 2006-04-07 t.o.m. 2007-09-30
Huvudsekreterare : Tom Hedlund, fr.o.m. 2005-09-26 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Sofia Ahlroth, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Christina Frost, fr.o.m. 2005-10-25 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Per Rosenqvist, fr.o.m. 2005-11-20 t.o.m. 2007-10-07
Sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-10-07
Bitr. sekreterare : Philip Thörn, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2003:04) fortsatt utveckling av el- och naturgasmarknaderna [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2003:04) fortsatt utveckling av el- och naturgasmarknaderna
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-02-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:22 och dir. 2003:140
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:113 El- och naturgasmarknaderna - Europeisk harmonisering
SOU 2004:129 Energimarknader i utveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-01-11
Sakkunnig : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Karima Björk, fr.o.m. 2004-02-17 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Catarina Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-01-12
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Gustaf Malmberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Karin Sjöberg, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-08-14
Sakkunnig : Hans Sylvén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-02-16
Sakkunnig : Ulf Sävström, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Christer Söderberg, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Carlotte Zackari, enhetschef, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Stig-Arne Ankner, fr.o.m. 2004-02-17 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Sylvia Lindell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Birgitta Resvik, direktör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Marie Römpötti, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-29
Expert : Lars Synnerholm, enhetschef, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Johan Öhnell, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Huvudsekreterare : Marie Römpötti, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-11
Sekreterare : Björn Forsberg, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Östen Gidlund, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Göran Morén, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-03
Sekreterare : Petra von Schmalensee, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Anne Vadasz-Nilsson, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Flexmex2-utredningen (N 2001:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-07-05
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:60 Handla för ett bättre klimat - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kjell Jansson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Beijer, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lena Ek, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nina Ekelund Cronberg, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2002-06-17
Ledamot : Carina Elgestam, A, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Jan Fjellstedt, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Fremling, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ingemar Josefsson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lars Lindblad, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fredrik Lundberg, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Harald Nordlund, t.o.m. 2003-02-02
Ledamot : Jonas Ringqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Ledamot : Ingegerd Saarinen, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Sakkunnig : Jessica Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Stefan Andersson, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Olle Björk, kansliråd, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Lotta Brede Medelius, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Bo Diczfalusy, programansvarig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Per-Olof Granström, marknadsdirektör, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : Agnes von Gersdorff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Caroline Hellberg, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Martin Hill, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Cecilia Kellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Erik Larsson, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Åsa Leander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Birgitta Resvik, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Per Rosenqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Magnus Schultzberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Björn Strenger, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Maria Sunér, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Ebba Tamm, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Anders Turesson, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Stefan Wallin, miljöchef, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-05-05
Sakkunnig : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-09-26
Expert : Gustav Bjelle, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Eva Jernbäcker, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Angela Kallhauge Churie, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-06
Expert : Johan Nylander, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Svante Ericsson, fr.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Ronald Liljegren, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Ulrika Raab, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lennart Östblom, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2002-03-26 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman