Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Roger Petersson

Sök kontaktuppgifter till Roger Petersson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Roger Petersson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Roger Petersson medverkat i ( 11 st. ):

Förvaltningslagsutredningen (Ju 2008:08) [ Avslutad 2010 ] [ Sakkunnig ]
Förvaltningslagsutredningen (Ju 2008:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:36
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:29 En ny förvaltningslag
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Ragnemalm, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2009-04-08 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Lena Marcusson, professor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sakkunnig : Roger Petersson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Bertil Kallner, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Erik Nymansson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Anne Ramberg, advokat, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Sekreterare : Mattias Almqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2010-05-04
Sekreterare : Catharina Lindqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-05-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:36 En ny förvaltningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:29 En ny förvaltningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skyddsåtgärder inom vård och omsorg för personer med nedsatt beslutsförmåga (S 2005:02) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om skyddsåtgärder inom vård och omsorg för personer mednedsatt beslutsförmåga (S 2005:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2005-02-18
Sakkunnig : Linda Bågling, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-15
Sakkunnig : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-03-17
Sakkunnig : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2006-02-21
Sakkunnig : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2006-02-21
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-15
Sakkunnig : Patrik Örnsved, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2005-12-08
Expert : Anita MPH Asplund, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Helena Axestam, utredare, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Gösta Bucht, professor, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Ann Hedberg-Balkå, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Stina-Clara Hjulström, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Stig Karlsson, med.dr., fr.o.m. 2005-12-12
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Krister Westerlund, ordförande, fr.o.m. 2005-03-17
Sekreterare : Stefan Axelsson, fr.o.m. 2005-03-21 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Leif Jacobson, fr.o.m. 2005-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:110 Regler för skydd och rättssäkerhet för personer med demenssjukdom [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Avgiftsutredningen (Fi 2005:11) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Avgiftsutredningen (Fi 2005:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:141 och dir. 2006:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:96 Avgifter
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, fr.o.m. 2006-12-07
Särskild utredare : Göran (avliden) Schäder, fr.o.m. 2005-12-08 t.o.m. 2006-08-06
Expert : Åsa Bokström, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Karl Hedlund, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-09-29
Expert : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Henrik Jermsten, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2006-12-13
Expert : Stig Jönsson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Bert Lindblad, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, fr.o.m. 2006-01-25 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Erik Nymansson, fr.o.m. 2006-01-25
Expert : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-08-31
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, fr.o.m. 2007-01-29 t.o.m. 2007-08-31
Sekreterare : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Maria Kain, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Anna Sjöman, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:96 Avgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2003 års vallagskommitté (Ju 2003:03) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
2003 års vallagskommitté (Ju 2003:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:111 Ny vallag
Medverkande :
Ordförande : Ulf Larsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-12-01
Ledamot : Marita Bengtsson, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Mats Berglind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Tommy Bernevång, kommunpolitisk sekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Mats Einarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Liselott Hagberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Inger Jarl Beck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Kerstin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Ola Nilsson, organisationschef, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Per-Olof Thulin, ombudsman, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Svante Johansson, dispaschör, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Sekreterare : Ulla Björkman, universitetslektor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:37 En ny vallag

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:111 Ny vallag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ansvarskommittén (Fi 2003:02) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Ansvarskommittén (Fi 2003:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-01-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:10 och dir. 2004:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:123 Utvecklingskraft för hållbar välfärd (delbetänkande) Ansvarskommitténs skriftserie november 2005 -- Hur kan dagens forskning påverka framtidens sjukvård? Ansvarskommitténs skriftserie december 2005 -- Staten och kommunerna. Februari 2006 -- Hälso- och sjukvårdens strukturreformer Mars 2006 -- Färre kommuner? Om små kommuners problem och utmaningar Mars 2006 -- "God vård på lika villkor" Geografi, demokrati, volym & kvalitet Maj 2006 -- Styrning av markanvändning och miljö Juni 2006 -- Sveriges regionala indelning - om tillväxtperspektivet får råda och ansvarsfördelningen på regional nivå: hur kan den se ut? Juli 2006 -- Medborgarna och den offentliga välfärdens organisering Juli 2006 -- Statens nya geografi
SOU 2007:10 Hållbar samhällsorganisation med utvecklingskraft - slutbetänkande
SOU 2007:11 Staten och kommerna - uppgifter, struktur och relation
SOU 2007:12 Hälso- och sjukvården
SOU 2007:13 Regional utveckling och regional samhällsorganisation
Medverkande :
Ordförande : Mats Svegfors, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Acko Ankarberg Johansson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Britt Bohlin Olsson, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2006-10-09
Ledamot : Carl Cederschiöld, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Peter Hultqvist, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Elaine Kristensson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Göran Lennmarker, fr.o.m. 2003-12-01
Ledamot : Göran Magnusson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Fredrik Reinfeldt, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2003-10-29
Ledamot : Olle Schmidt, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Stefan Tornberg, fr.o.m. 2006-10-11
Ledamot : Åsa Torstensson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-10-10
Ledamot : Håkan Wåhlstedt, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Ulla Ölvebro, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2006-10-10
Sakkunnig : Ulf Bengtsson, fr.o.m. 2003-03-18
Sakkunnig : Åsa Ehinger Bergling, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Peter Ehn, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Håkan Färm, fr.o.m. 2003-03-13 t.o.m. 2004-01-29
Sakkunnig : Ylva Grahn Agering, fr.o.m. 2004-03-10
Sakkunnig : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Fredrik Lennartsson, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Roger Petersson, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Brita Saxton, fr.o.m. 2003-06-02
Sakkunnig : Björn Sundström, fr.o.m. 2003-03-13
Expert : Mårten Blix, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-03-06
Expert : Ulf Lundin, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2004-11-07
Expert : Roger Molin, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Thomas Pålsson, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Maria Wikhall, fr.o.m. 2006-04-28
Huvudsekreterare : Jan Landahl, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-05-08
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2005-07-01
Sekreterare : Ylva Nilsson, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2003-09-20
Sekreterare : Jörgen Olsson, fr.o.m. 2003-04-01
Sekreterare : Marie Pernebring, fr.o.m. 2003-06-01
Sekreterare : Inger Rydén Begendahl, fr.o.m. 2003-03-15
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2006-05-01
Sekreterare : Olivia Wigzell, fr.o.m. 2004-11-08
Stabsbiträde : Henrik Frykman, fr.o.m. 2006-01-10 t.o.m. 2006-06-30
Stabsbiträde : Marja Lemne, fr.o.m. 2005-05-17 t.o.m. 2005-12-31
Assistent : Therése Dahlqvist, fr.o.m. 2006-12-27 t.o.m. 2007-03-09
Assistent : Åsa Dahlqvist, fr.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om regler för Riksrevisionen (Fi 2001:03) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om regler för Riksrevisionen (Fi 2001:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-01-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:3 och dir. 2001:31
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:97 Regler för Riksrevisionen
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Sakkunnig : Cristina Karlstram, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Sakkunnig : Erik Nymansson, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Sakkunnig : Roger Petersson, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Helena Rosén Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Jan Landahl, överdirektör, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Åsa Matz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2001-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2001:3 Regler för Riksrevisionen

Dir. 2001:31 Bildandet av Riksrevisionen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:97 Regler för Riksrevisionen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tillsynsutredningen (Ju 2000:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Tillsynsutredningen (Ju 2000:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-09-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:62, dir. 2002:84 och dir. 2003:70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:14 Statlig tillsyn - Granskning på medborgarnas uppdrag
SOU 2004:100 Tillsyn förslag om en tydligare och effektivare offentlig tillsyn - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Gustafson, fr.o.m. 2000-09-21 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Roland Bjuremalm, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Boel Callermo, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2001-10-07
Expert : Malin Eriksson, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2003-12-01
Expert : Lena Hellberg, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Lars Henriksson, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Karin Hååg, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-09
Expert : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Elisabeth Lane, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : BoPer Larsson, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Malin Larsson, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Gerda Lind, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Eva-Maria Magnusson, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Carolin Malmerius, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2002-06-30
Expert : Maria Norberg, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Roger Petersson, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Håkan Torngren, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Maria Wetterling, fr.o.m. 2003-11-10 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Astrid Nensén Uggla, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Expert : Eva Wallberg, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2004-10-11
Huvudsekreterare : Sten Johansson, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Peter Gorpe, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2001-12-15
Sekreterare : Kjell Skoglund, fr.o.m. 2003-08-25 t.o.m. 2004-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Registerförfattningsutredningen (Fi 1998:02) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Registerförfattningsutredningen (Fi 1998:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-01-22
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:02.
Uppraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:105 Skatt - Tull - Exekution - Normer för behandling av personuppgifter
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, fr.o.m. 1998-01-22
Expert : Ulla Ahlqvist, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Johan Bålman, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Magnus Ekman, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Claes Gränström, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Birgitta Pettersson, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Roger Pettersson, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Richard Sahlsten, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Olle Svensson, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Frank Walterson, fr.o.m. 1998-09-28
Sekreterare : Peder Liljeqvist, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-29
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:80.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:166 Regional frihet och statistikansvar - en principiell diskussion
SOU 1998:168 I skärningspunkten. Landshövdingen och den centrala och regionala samordningen
SOU 1999:103 Regionreform på försök - första steget mot en ny regional samhällsorganisation
SOU 1999:116 Den regionala samhällsorganisationen i vissa europeiska stater
SOU 2000:64 Regional försöksverksamhet - tre studier
SOU 2000:85 Regionalt folkstyre och statlig länsförvaltning - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Karin Starrin, landshövding, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Björn Ahlkvist, landstingsråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Anders Andersson, landstingsråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lorentz Andersson, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Per Lager, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Britta Sundin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Åsa Torstensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lars Wennås, oppositionsråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Sven-Erik Österberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Susanne Lindh, direktör, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Gunhild Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Ulf Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-10-14
Expert : Inger Ahlbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-09-14
Expert : Kerstin Cederlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-04-19
Expert : Keijo Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ingela Englund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Peter Huledal, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-08-09
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ingrid Johansson-Lind, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1999-01-13
Expert : Kerstin Kåks, departementsråd, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Henrik Källsbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-06 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kerstin Lokrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 1999-12-19
Expert : Ingvar Löfstrand, sakkunnig, fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ylva Mannervik, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Mac Murray, kansliråd, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Astrid Nensén-Uggla, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Aslög Odmark, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Bob Pernodd, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Roger Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-06 t.o.m. 1999-05-05
Expert : Thomas Rolén, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-10-05
Expert : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Dag von Schantz, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Billy Thorstenson, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Gudmund Toijer, rättschef, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Gun Tombrock, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 1999-12-12
Sekreterare : Peter Ehn, revisor, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-10-15
Sekreterare : Claes Hammarlund, fr.o.m. 2000-05-25 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Jörgen Johansson, universitetslektor, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Kai Kronvall, föredragande, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Bitr. sekreterare : Peter Ehn, revisor, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Bitr. sekreterare : Jörgen Johansson, universitetslektor, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-01-15
Bitr. sekreterare : Gunnar Österberg, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Assistent : Marianne Hafner
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:80 Den regionala samhällsorganisationen

Utredningen (Jo 1992:02) om livsmedelshygieniska bestämmelser med betydelse för den småskaliga livsmedelsproduktionen [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Jo 1992:02) om livsmedelshygieniska bestämmelser med betydelse för den småskaliga livsmedelsproduktionen
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:21.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:6 Livsmedelshygien och småskalig livs- medelsproduktion. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Fredrik Sterzel, justitieråd
Sekreterare : Roger Petersson, kammarrättsfiskal, t.o.m. 1992-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:6 Livsmedelshygien och småskalig livsmedelsproduktion [ pdf |Paragraftecken ]
Regionberedningen (C 1992:06) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Regionberedningen (C 1992:06)
Departement : Civildepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1992:86.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne - regioner i förändring
SOU 1995:27 Regional framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Palm, regeringsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Johnny Ahlqvist, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Harriet Colliander, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-07
Ledamot : Sven Hulterström, f.d. kommunalråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Anders Högmark, G led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Kent Johansson, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Stefan Kihlberg, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Ralph Lédel, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Axel Nordell, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Nordström, professor, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Britta Sundin, led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Gunnar Ågren, leg. läkare, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Sune Eriksson, vice förbundsdirektör, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Carl-Gunnar Peterson, planeringschef, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Jan Rydh, landshövding, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Monica Sundström, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Carl Asplund, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sten Bengtsson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Per-Göran Blixt, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Maj-Britt Grufberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Bo Gustafson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunnar Hermanson, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sören Häggroth, finansråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Tomas Keisu, departementsråd, t.o.m. 1994-12-05
Expert : Maria Larsson, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Rolf Lindell, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunhild Lindström, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Ingrid Petersson, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Douglas Skalin, sakkunnig, t.o.m. 1994-10-05
Sekreterare : Bengt Norrving, docent, t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Roger Petersson, kammarrättsfiskal, t.o.m. 1995-03-31
Sekreterare : Olof Wennås, fil.dr, t.o.m. 1995-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:86 En regionberedning

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne – regioner i förändring [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:27 Regional framtid [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman