Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om uppköpserbjudanden (Ju 2004:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om uppköpserbjudanden (Ju 2004:06) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 7 ♂ 8 ) :

Göran Schäder  []  ( Särskild utredare )
Anette Bergene  []  ( Expert )
Johan Danelius  []  ( Expert )
Ulf Lindgren  []  ( Expert )
Lars Milberg  []  ( Expert )
Göran Nyström  []  ( Expert )
Robert Ohlsson  []  ( Expert )
Eva Persson  []  ( Expert )
Magdalena Petersson  []  ( Expert )
Pia Sodemann  []  ( Expert )
Louise Thorfinn  []  ( Expert )
Åsa Weiner  []  ( Expert )
Jens Wieslander  []  ( Expert )
Elina Yrgård  []  ( Expert )
Rolf Skog  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om uppköpserbjudanden (Ju 2004:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:38 och dir. 2005:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:58 Ny reglering av offentliga uppköpserbjudanden
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2004-07-13 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Anette Bergene, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Johan Danelius, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Ulf Lindgren, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Lars Milberg, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Göran Nyström, advokat, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Robert Ohlsson, jur.kand., fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Eva Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Magdalena Petersson, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Pia Sodemann, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Louise Thorfinn, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Åsa Weiner, civilekonom, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Jens Wieslander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Elina Yrgård, jurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Sekreterare : Rolf Skog, adj. professor, fr.o.m. 2004-07-13 t.o.m. 2005-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman