Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Nyström

Sök kontaktuppgifter till Göran Nyström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Nyström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Nyström medverkat i ( 5 st. ):

Prospektutredningen (Fi 2004:05) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Prospektutredningen (Fi 2004:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:41 och 2004:163
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:95 Prospekt - nya regler om prospekt m.m. - delbetänkande
SOU 2005:18 Prospektansvar - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Wendleby, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Liselotte Calander, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Kenneth Edgren, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Lena Falk, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Katarina Holmberg, fr.o.m. 2004-10-05 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Mats Hultman, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Göran Nyström, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Catarina af Sandeberg, fr.o.m. 2004-10-05 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Anna-Karin Winroth, fr.o.m. 2004-10-05 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Torsten Örtengren, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2004-04-05 t.o.m. 2005-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:41 Värdepappersprospekt

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:95 Prospekt – Nya regler om prospekt m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:18 Prospektansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om uppköpserbjudanden (Ju 2004:06) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om uppköpserbjudanden (Ju 2004:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:38 och dir. 2005:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:58 Ny reglering av offentliga uppköpserbjudanden
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2004-07-13 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Anette Bergene, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Johan Danelius, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Ulf Lindgren, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Lars Milberg, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Göran Nyström, advokat, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Robert Ohlsson, jur.kand., fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Eva Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Magdalena Petersson, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Pia Sodemann, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Louise Thorfinn, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Åsa Weiner, civilekonom, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Expert : Jens Wieslander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Elina Yrgård, jurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-06-17
Sekreterare : Rolf Skog, adj. professor, fr.o.m. 2004-07-13 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:58 Ny reglering av offentliga uppköpserbjudanden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande 1
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken - delbetänkande 2
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Karin Johansson, sakkunnig, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bo Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Kenth Skårvik, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Ingemar Siby, kooperativ företagare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Karin Svensson, adjunkt, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Per Westerberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åke Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Catharina Blom, enhetschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bo Carlsund, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anna Lisa Engström, direktör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Maria Eriksson, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Sonja Ewerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Maria Gustavsson, glesbygdsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yvonne Gustavsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Gunnar Hermansson, förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yngve Johansson, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Karlsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Urban Karlström, generaldirektör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Silja Klint, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helen Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Jan Källsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Katarina (Kajsa) Larsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åsa Lindell-Byström, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ingemar Lundin, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Richard Montgomery, vägdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lars Nilsson, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helene Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Olof Nordell, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Tommy Nordin, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carina Norgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Göran Nyström, föredragande, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Kurt Palmgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anders Roth, trafiksekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karin Schibbye, landsarkivarie, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Eva Smith, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Toresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Widlert, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : June Ärleskog, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Hans Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Gunnar Davidsson, utredare, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Marika Engström, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Hans Silborn, civilingenjör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Eva Lena Fahlström, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Lena Pereira, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (K 1993:07) om färjetrafiken till och från Gotland [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (K 1993:07) om färjetrafiken till och från Gotland
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:69.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:42 Framtidsanpassad Gotlandstrafik. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Sven-Gösta Signell, f.d. led. av riksdagen
Ledamot : Hugo Bergdahl, f.d. led. av riksdagen
Ledamot : Eric Carlsson, f.d. ordförande kommunstyrelse
Ledamot : Tom Heyman, led. av riksdagen /m
Ledamot : Bo-Göran Johansson, lärare
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Folke Jonsson, f.d. kommunalråd
Ledamot : Jarl Lander, led. av riksdagen /s
Ledamot : Jan Lundgren, kommunalråd
Ledamot : Yvonne Sandberg-Fries, led. av riksdagen /s
Ledamot : Rolf Tufvesson, f.d. planeringschef
Sakkunnig : Åke Andersson, ekonomidirektör
Sakkunnig : Björg Nordenankar, kommunikationsdirektör
Expert : Göran Nyström, föredragande
Sekreterare : Birgitta von, kammarrättsassessor
Kjell-Åke Rönnberg, civilingenjör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:69 Färjetrafiken till och från Gotland

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:42 Framtidsanpassad Gotlandstrafik [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (K 1992:03) för ökad konkurrens på järnvägen [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]
Utredningen (K 1992:03) för ökad konkurrens på järnvägen
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:40.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:13 Ökad konkurrens på järnvägen Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bengt A.W. Johansson, generaldirektör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Börje Andreasson, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Lennart Jansson, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Georg Karnsund, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Lars Kritz, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Peter Nilsson, departementssekreterare, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Göran Norström, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Pia Törsleff-Hertzberg, byråchef, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, t.o.m. 1993-02-15
Expert : Hans Hellström, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Expert : Lars Hellsvik, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Expert : Jan-Erik Nilsson, fil.kand., t.o.m. 1993-02-15
Expert : Göran Nyström, föredragande, t.o.m. 1993-02-15
Pia Bergdahl, t.o.m. 1993-01-15
Hans Rainer, civilekonom, t.o.m. 1993-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:13 Ökad konkurrens på järnvägen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman