Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av Finansinspektionens tillsyn på försäkringsområdet (Fi 2004:17)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av Finansinspektionens tillsyn på försäkringsområdet (Fi 2004:17) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 4 ♂ 6 ) :

Mårten Ajne  []  ( Särskild utredare )
Sonja Daltung  []  ( Sakkunnig )
Eva Ekström  []  ( Sakkunnig )
Peter Kullgren  []  ( Sakkunnig )
Bengt von Bahr  []  ( Expert )
Joakim Jansson  []  ( Expert )
Liso Norrman  []  ( Expert )
Claes Thimrén  []  ( Expert )
Erik Utterström  []  ( Sekreterare )
Ellen Bramness Arvidsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av Finansinspektionens tillsyn på försäkringsområdet (Fi 2004:17)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:118 och dir. 2005:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:85 Tillsyn på försäkringsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Mårten Ajne, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Sonja Daltung, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Eva Ekström, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Peter Kullgren, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Bengt von Bahr, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Ellen Bramness-Arvidsson, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Joakim Jansson, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Liso Norrman, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Claes Thimrén, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman