Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Joakim Jansson

Sök kontaktuppgifter till Joakim Jansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Joakim Jansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Joakim Jansson medverkat i ( 4 st. ):

Premiepensionsutredningen (Fi 2004:13) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Premiepensionsutredningen (Fi 2004:13)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:77
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:87 Svårnavigerat? Premiepensionssparande på rätt kurs
Medverkande :
Särskild utredare : Karl-Olof Hammarkvist, fr.o.m. 2004-07-07 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Daniel Barr, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Lars Gavelin, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Reinhold Geijer, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Catarina Ingelstam, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-01-12
Sakkunnig : Claes-Robert Julander, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Kajsa Lindståhl, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Annika Lundius, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Pia Nilsson, fr.o.m. 2004-09-02 t.o.m. 2005-10-27
Sakkunnig : Annika Sundén, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-10-27
Huvudsekreterare : Annika Sundén, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Dimitrios Ioannidis, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-11-13
Sekreterare : Joakim Jansson, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-10-30
Sekreterare : Thomas Norling, fr.o.m. 2005-03-21 t.o.m. 2005-11-14
Sekreterare : Jenni Tapper-Hoël, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2005-10-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:77 Premiepensionssystemets funktion

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:87 Svårnavigerat? – Premiepensionssparande på rätt kurs [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av Finansinspektionens tillsyn på försäkringsområdet (Fi 2004:17) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av Finansinspektionens tillsyn på försäkringsområdet (Fi 2004:17)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:118 och dir. 2005:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:85 Tillsyn på försäkringsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Mårten Ajne, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Sonja Daltung, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Eva Ekström, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Peter Kullgren, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Bengt von Bahr, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Ellen Bramness-Arvidsson, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Joakim Jansson, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Liso Norrman, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Claes Thimrén, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:85 Tillsyn på försäkringsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Försäkringsföretagsutredningen (Fi 2003:10) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Försäkringsföretagsutredningen (Fi 2003:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:125 och dir. 2005:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:101 Genomförande av tjänstepensionsdirektivet - delbetänkande
SOU 2006:55 Ny associationsrätt för försäkringsföretag - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Nordström, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2003-12-04
Särskild utredare : Åke Thimfors, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Rolf Bohlin, fr.o.m. 2004-06-18 t.o.m. 2005-02-13
Expert : Ellen Bramness Arvidsson, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lars Brolin, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Pia Gustafsson, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lotta Hardvik Cederstierna, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Charlotta Eriksson, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Expert : Thomas Flodén, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lena Friman-Blomgren, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Expert : Tord Gransbo, fr.o.m. 2005-09-19 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Göran Hammarberg, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Joakim Jansson, fr.o.m. 2005-05-13 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Bo Lundin, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Expert : Bengt Malmgren, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Johan Molin, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Björn Nilsson, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Erik Noltorp, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-09-18
Expert : Gustaf Sjöberg, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Rolf Skog, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Staffan Viotti, fr.o.m. 2004-02-02 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Svante Wihnqvist, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-12-19
Expert : Mikael Wiman, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Sekreterare : Ann-Louise Björnsson, fr.o.m. 2004-01-16 t.o.m. 2005-05-23
Sekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2005-05-08
Sekreterare : Lena Friman Blomgren, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Magnus Lundin, fr.o.m. 2004-01-14 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:101 Genomförande av tjänstepensionsdirektivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:55 Ny associationsrätt för försäkringsföretag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av försäkringsbolagens placeringsregler (Fi 2001:11) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av försäkringsbolagens placeringsregler(Fi 2001:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:15 och dir. 2002:138
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:14 Principer för ett moderniserat solvenssystem för försäkringsboag (delbetänkande)
SOU 2003:84 Förslag till ett moderniserat solvenssystem för försäkringsbolag (slutbetänkande)
Medverkande :
Särskild utredare : Mårten Ajne, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Bengt von Bahr, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Thomas Björk, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-05-07
Expert : Ellen Bramness Arvidsson, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Charlotta Erikson, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Susanne Fagerberg, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Peter Fredby, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Lennart Gullbjörk, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Anette Höijer, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Joakim Jansson, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Gabriella Johansson, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Fredrik Juntti, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-04-15
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Thor Marthin, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Björn Palmgren, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Bengt Söderquist, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Sekreterare : Peter Fredby, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-02-25
Sekreterare : Peter Kullgren, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-10-12
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-10-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman