Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : José Alberto Diaz

Sök kontaktuppgifter till José Alberto Diaz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : José Alberto Diaz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som José Alberto Diaz medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om strukturell diskriminering på grund av etnisk eller religiös tillhörighet (Ju 2003:09) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om strukturell diskriminering på grund av etnisk eller religiös tillhörighet (Ju 2003:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:118 och dir. 2005:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:56 Det blågula glashuset - strukturell diskriminering i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Paul Lappalainen, jurist, fr.o.m. 2003-10-16 t.o.m. 2005-09-09
Expert : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : John Ahlberk, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Andres Delgado, verksamhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : José Alberto Diaz, expert, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pia Engström Lindgren, stf. jämställdhetsombudsman, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Theodóra Gunnarsdóttir, enhetschef, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-10-20
Expert : Christina Hammarstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Cecilia Hegethorn Strömgren, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-01
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-02 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Jerker Stattin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-08-30
Expert : John Stauffer, jurist, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Stefan K.A. Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Expert : Gunilla Zackari, ämnesråd, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2005-06-13
Sekreterare : Marcus Lundgren, statsvetare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-08-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:56 Det blågula glashuset – strukturell diskriminering i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppet invandrare (In 1998:F) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppetinvandrare (In 1998:F)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-19
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. 040-35 58 10 (A. Friberg)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:48 Begreppet invandrare - användningen i lagar och förordningar
Ds 2000:43 Begreppet invandrare - användningen i myndigheters verksamhet, slutrapport.
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Charlotte Abrahamsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : José Alberto Diaz, strategiansvarig, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-04-25
Ledamot : Johan Alvner, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 1999-09-06
Ledamot : Anne-Marie Hasselrot, språkexpert, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Åke Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Pontus Ringborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2000-04-26 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Annika Friberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationella samordningskommittén (In 1996:04) för Europaåret mot rasism [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Nationella samordningskommittén (In 1996:04) för Europaåret mot rasism
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Inrikesdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 13 02 (Rosing)
Medverkande :
Ordförande : Mona Sahlin, f.d. statsråd, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1998-06-30
Vice ordförande : Joe Frans, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ulf Bergenudd, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Bengt-Ove Birgersson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Stéphane Bruchfeld, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ylva Brune, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Lars Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Dilsa Demirbag, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : José Alberto Diaz, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Jan Edling, fr.o.m. 1997-10-20 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Börje Erstrand, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Joe Frans, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Magdalena Fransson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Greger Hatt, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Britt Hultén, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Syrene Hägelmark, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Eva Johansson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Hans Karlsson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-10-19
Ledamot : Lars-Åke Lagrell, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Rawia Morra, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Helene Müller, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Thabo Motsieola, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Inger Olsson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ann-Sofie Roald, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : C Sandberg, G, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Marlene Terkowsky, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Tjia Torpe, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Peter Örn, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-09-30
Sakkunnig : Dilsa Demirbag, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-08-21
Sakkunnig : Göran Lindqvist, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Erland Bergman, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Karl-Axel Johansson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Bitte Konrad, byråchef, fr.o.m. 1997-06-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Staffan Lundin, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Björn Malmberg, direktör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Christer Mattson, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Anne-Marie Norén-Offerman, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-08-14
Expert : Frank Orton, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Ulf Siverstedt, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Elcim Yilmaz, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1998-06-30
Huvudsekreterare : Per Almqvist, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 1997-08-09 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Helene Almqvist, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Gordana Berjan, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-05-26
Sekreterare : Ingela Håkansson, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-23
Annika Rosing, fr.o.m. 1996-12-12 t.o.m. 1998-06-30
Gonzalo Cifuentes, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-01-15
Emir Efendic, fr.o.m. 1998-01-22 t.o.m. 1998-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:99 Acceptera! [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:100 Har rasismen tagit slut nu? – Bilaga [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman