Hem: Teman: Offentliga utredningar:

24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 10 ♂ 8 ) :

Gunilla Ekvall  []  ( Ledamot )
Per Eriksson  []  ( Ledamot )
Ulla-Britt Fräjdin-Hellqvist  []  ( Ledamot )
Anna Hedborg  []  ( Ledamot )
Adriana Lender  []  ( Ledamot )
Evert Lindholm  []  ( Ledamot )
Lena Micko  []  ( Ledamot )
Niklas Nordström  []  ( Ledamot )
Mats Sjöstrand  []  ( Ledamot )
Håkan Sörman  []  ( Ledamot )
Hidayet Tercan  []  ( Ledamot )
Elin Wihlborg  []  ( Ledamot )
Anna-Carin Gripwall  []  ( Sekreterare )
Christina Kvarnström  []  ( Sekreterare )
Bengt Lindstedt  []  ( Sekreterare )
Carl-Öije Segerlund  []  ( Sekreterare )
Arne Granholm  []  ( Bitr. sekreterare )
Eva Fernvall-Markstedt  []  ( Ordförande )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Direktiv för delegationen, se dir. 2003:81 och dir. 2005:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:56 E-tjänster för alla - delbetänkande
SOU 2005:119 e-tjänster för ett enklare och öppnare samhälle - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Eva Fernvall Markstedt, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Gunilla Ekvall, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Per Eriksson, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Ulla-Britt Fräjdin-Hellqvist, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Anna Hedborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-02-02
Ledamot : Adriana Lender, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Evert Lindholm, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Niklas Nordström, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Håkan Sörman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Hidayet Tercan, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Elin Wihlborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Sekreterare : Anna-Carin Gripwall, fr.o.m. 2004-06-28 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Bengt Lindstedt, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Bitr. sekreterare : Arne Granholm, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman