Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gunilla Ekvall

Sök kontaktuppgifter till Gunilla Ekvall på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunilla Ekvall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gunilla Ekvall medverkat i ( 4 st. ):

24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05) [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Direktiv för delegationen, se dir. 2003:81 och dir. 2005:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:56 E-tjänster för alla - delbetänkande
SOU 2005:119 e-tjänster för ett enklare och öppnare samhälle - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Eva Fernvall Markstedt, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Gunilla Ekvall, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Per Eriksson, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Ulla-Britt Fräjdin-Hellqvist, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Anna Hedborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-02-02
Ledamot : Adriana Lender, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Evert Lindholm, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Niklas Nordström, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Håkan Sörman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Hidayet Tercan, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Elin Wihlborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Sekreterare : Anna-Carin Gripwall, fr.o.m. 2004-06-28 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Bengt Lindstedt, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Bitr. sekreterare : Arne Granholm, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:56 E-tjänster för alla [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:119 E-tjänster för ett enklare och öppnare samhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om statsbidrag till handikapporganisationer (S 1998:05) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om statsbidrag till handikapporganisationer(S 1998:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:57.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:89 Statsbidrag till handikapporganisationer.
Medverkande :
Särskild utredare : Berit Oscarsson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-10-01
Sakkunnig : Gunilla Ekvall, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-11-20
Sakkunnig : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1998-11-20
Sakkunnig : Leif Näfver, direktör, fr.o.m. 1998-11-20
Sakkunnig : Keneth Wising, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-11-20
Sekreterare : Klara Johnsson, jur.kand., fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 1999-09-20
Sekreterare : Bertil Sköld, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 1999-05-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:89 Statsbidrag till handikapporganisationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om bemötande av personer med funktionshinder (S 1997:04) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om bemötande av personer med funktionshinder (S 1997:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:24.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:16 När åsikter blir handling. En kunskapsöversikt om bemötande av person med funktionshinder
SOU 1998:48 Kontrollerad och ifrågasatt? - intervjuer med personer med funktionshinder
SOU 1998:121 Arbetsförhållanden och attityder - professionellas möten med personer med funktionshinder
SOU 1998:138 Kvinnor, män och funktionshinder
SOU 1998:139 En särskild utsatthet. Om personer med funktionshinder från andra länder
SOU 1999:21 Lindqvists nia - nio vägar att utveckla bemötandet av personer med funktionshinder
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Lindqvist, f.d. statsråd, fr.o.m. 1997-04-01
Sakkunnig : Elisabeth Brolin, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-15
Sakkunnig : Christer Degsell, utbildningsråd, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Christina Ebbeskog, ombudsman, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Vilhelm Ekensteen, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Gunilla Ekvall, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Inger Lenas, utredare, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Sakkunnig : Lisbeth Lidbom, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Lars Lööw, ordförande, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Lena Mc Elwee, specialsakkunnig, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Else-Marie Möller, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Monica Paulin, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Anna-Lisa Thorén Jönsson, arbetsterapeut, fr.o.m. 1997-11-01
Sekreterare : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Agneta Scherman, fil. mag., fr.o.m. 1997-08-25 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-02-06
Direktiv för utredningen : se dir. 1997:8.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:176 Förbud mot diskriminering i arbetslivet av personer med funktionshinder Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-02-06 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Gunilla Ekvall, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Cathrine Lilja, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Anita Axelsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Karl Danielsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-02-28
Magnus Ekström, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Fredén, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-08-16
Birgitta Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Erna-Maria Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars Gellner, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Ingemar Hamskär, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Majvor Hansson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anders Karlsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lennart Karlix, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-03-08
Stefan Käll, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anna Lind, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars-Håkan Lindkvist, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sonja Persson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Spogardh, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Håkan Thomsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Britt Trossmark, fr.o.m. 1998-03-09
Sam Uhlin, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sekreterare : Jan Bergman, fr.o.m. 1997-05-05
Sekreterare : Karin Sederholm, fr.o.m. 1998-03-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman