Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carl-Öije Segerlund

Sök kontaktuppgifter till Carl-Öije Segerlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carl-Öije Segerlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carl-Öije Segerlund medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om utvärdering av bredbandstrategin (N 2012:06) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om utvärdering av bredbandstrategin (N 2012:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:123 och dir. 2013:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:47 Effektivare bredbandsstöd
SOU 2014:21 Bredband för Sverige in i framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Kristina Alsér, fr.o.m. 2012-12-13 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Maria Ahlsved, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Nina Björesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Peter Blomquist, statsstödsexpert, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Jacob Bolin, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Björn Galant, näringspolitisk handläggare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Allan Karlsson, planeringsdirektör, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Annett Kjellberg, enhetschef, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Stina Levin, analytiker, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Eva-Marie Marklund, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Mikael von Otter, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Nima Poushin, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-10-21
Expert : Patrik Sandgren, sakkunnig, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Jörgen Sandström, it-strateg, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Anna Skytt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-22 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Per Torphammar, teknologie doktor, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Ann-Christine Wengrud, affärsområdeschef, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-04-10
Expert : Maria Wieslander, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2014-10-04
Huvudsekreterare : Mattias Viklund, fr.o.m. 2013-02-06 t.o.m. 2013-09-30
Sekreterare : Maria Aust, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Susanna Mattsson, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-04-10
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2013-02-06 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:47 Effektivare bredbandsstöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2014:21 Bredband för Sverige in i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ökad IT-användning i småföretag (N 2011:03) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ökad IT-användning i småföretag (N 2011:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:21 Här finns mer att hämta - it-användningen i småföretag
SOU 2012:63 Små företag - stora möjligheter med it
Medverkande :
Särskild utredare : Ingemar Fredriksson, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Marie Ahlgren, affärsområdeschef, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Ann-Mari Fineman, enhetschef, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Björn Galant, näringspolitisk handläggare, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Inger Gran, föreningsdirektör, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Britt-Marie Jönson, jurist, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Anders Karsland, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Anne Kolmodin, senior analytiker, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Marika Kurlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Magnus Larsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Tony Meurke, programansvarig, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Lotta Nibell-Keating, affärs- och utvecklingsansvarig, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Alexander Nilsson, konsult, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-01-18
Expert : Mats Nygren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-19 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Jessica Steinmetz, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-04-05 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Andreas Strömberg, jurist, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Helene Thorgren, enhetschef, fr.o.m. 2011-11-18 t.o.m. 2012-10-03
Sekreterare : Nicklas Liss-Larsson, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2012-10-02
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2012-10-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:54 Åtgärder för att öka småföretagens it-användning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Banverkets behov av elektroniska kommunikationstjänster vid en separation av Banverkets enhet Banverket ICT från Banverket (N 2010:03) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om Banverkets behov av elektroniska kommunikationstjänster vid en separation av Banverkets enhet Banverket ICT från Banverket (N 2010:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:22 och dir. 2010:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:82 Trafikverket ICT
Medverkande :
Särskild utredare : Åke Hedén, fr.o.m. 2010-03-04 t.o.m. 2010-12-21
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2011-01-10
Sekreterare : Bo Vikström, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2010-12-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:82 Trafikverket ICT [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Översyn av katastrofersättning och finansiering av stöd och hjälp till Sverige (Fö 2007:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Översyn av katastrofersättning och finansiering av stöd och hjälp till Sverige (Fö 2007:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2007:51 Ersättningssystem i samverkan - hantering av kommunernas kostnader i samband med naturkatastrofer, m.m.
Medverkande :
Utredare : Eva Hjortendal-Hellman, departementsråd, fr.o.m. 2007-03-30
Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-30
Eva Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-30
Christian Ramstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-30
Johan Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-30
Angela Öst, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-30
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-04-16
Sekreterare : Philip Thörn, pol.mag., fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2007-12-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utveckling av lokal service i samverkan (Fi 2007:06) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om utveckling av lokal service i samverkan (Fi 2007:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:68, dir. 2007:163 och dir. 2008:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:34 Lättare att samverka - förslag om förändringar i samtjänstlagen - delbetänkande
SOU 2008:97 Styr samverkan - för bättre service till medborgarna
SOU 2009:92 Se medborgarna - för bättre offentlig service
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Högdahl, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Lars Söderström, fr.o.m. 2008-10-07
Expert : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-11 t.o.m. 2009-05-10
Huvudsekreterare : Lena Noreland, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-11-30
Sekreterare : Lars Fredrik Sjöberg, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-10-31
Sekreterare : Benny Jansson, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2009-11-22
Sekreterare : Gustaf Johnssén, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-12-02
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:36 och dir. 2006:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:47 Den osynliga infrastrukturen - om förbättrad samordning av offentlig IT-standardisering
SOU 2007:83 Standarder och tillväxt: en kommenterad forskningsöversikt. Standards and growth: a research review.
Medverkande :
Särskild utredare : Arne Granholm, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-10-30
Expert : Rolf Atterling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Bo Bergner, direktör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Torbjörn Cederholm, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Karin Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Magnus Enzell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Sven Fischer, senior manager, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Ann Hedberg Balkå, sektionschef, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Marianne Leckström, civilingenjör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Margareta Lindquist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Nicklas Lundblad, stabschef, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Christine Simon, handläggare, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Clas Thorén, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Leif Trogen, avdelningschef, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Kerstin Wiss Holmdahl, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Anders Hektor, fr.o.m. 2006-08-15 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2006-05-08
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2006-05-15 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Direktiv för delegationen, se dir. 2003:81 och dir. 2005:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:56 E-tjänster för alla - delbetänkande
SOU 2005:119 e-tjänster för ett enklare och öppnare samhälle - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Eva Fernvall Markstedt, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Gunilla Ekvall, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Per Eriksson, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Ulla-Britt Fräjdin-Hellqvist, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Anna Hedborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-02-02
Ledamot : Adriana Lender, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Evert Lindholm, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Niklas Nordström, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Håkan Sörman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Hidayet Tercan, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Elin Wihlborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Sekreterare : Anna-Carin Gripwall, fr.o.m. 2004-06-28 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Bengt Lindstedt, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Bitr. sekreterare : Arne Granholm, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:56 E-tjänster för alla [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:119 E-tjänster för ett enklare och öppnare samhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman