Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Fernvall-Markstedt

Sök kontaktuppgifter till Eva Fernvall-Markstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Fernvall-Markstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Fernvall-Markstedt medverkat i ( 3 st. ):

24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05) [ Avslutad 2005 ] [ Ordförande ]
24-timmarsdelegationen (Fi 2003:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Direktiv för delegationen, se dir. 2003:81 och dir. 2005:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:56 E-tjänster för alla - delbetänkande
SOU 2005:119 e-tjänster för ett enklare och öppnare samhälle - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Eva Fernvall Markstedt, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Gunilla Ekvall, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Per Eriksson, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Ulla-Britt Fräjdin-Hellqvist, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Anna Hedborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-02-02
Ledamot : Adriana Lender, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Evert Lindholm, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Niklas Nordström, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Håkan Sörman, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Hidayet Tercan, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Ledamot : Elin Wihlborg, fr.o.m. 2003-11-06 t.o.m. 2005-12-15
Sekreterare : Anna-Carin Gripwall, fr.o.m. 2004-06-28 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Bengt Lindstedt, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Bitr. sekreterare : Arne Granholm, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:56 E-tjänster för alla [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:119 E-tjänster för ett enklare och öppnare samhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommissionen för att underlätta rekryteringen av personal till vård- och omsorgssektorn (A 1998:02) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Kommissionen för att underlätta rekryteringen av personal till vård- och omsorgssektorn (A 1998:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-17
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:44 Den ljusnande framtid är vård
Medverkande :
Ordförande : Mona Sahlin, statsråd, fr.o.m. 1998-10-22 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Lars Engqvist, statsråd, fr.o.m. 1998-10-22 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Eva TCO Fernvall-Markstedt, fr.o.m. 1998-07-10 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Åke Svenska Hillman, kommunförbundet, fr.o.m. 1998-07-10 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Karin Landstingsförbundet Karlsson, fr.o.m. 1998-07-10 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 1998-10-22 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Anders SACO Milton, fr.o.m. 1998-07-10 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Ylva LO Thörn, fr.o.m. 1998-07-10 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Ingegerd Wärnersson, statsråd, fr.o.m. 1998-10-22 t.o.m. 1999-07-31
Ledamot : Margareta Winberg, statsråd, fr.o.m. 1998-10-22 t.o.m. 1999-07-31
Huvudsekreterare : Benne Lantz, fr.o.m. 1998-07-10 t.o.m. 1999-07-31
Sekreterare : Niklas Sjölin, fr.o.m. 1998-10-07 t.o.m. 1999-07-31
Sekreterare : Lotta Åberg, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen (S 1995:10) för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Delegationen (S 1995:10) för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:117.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:175 Styrning och Samverkan Rapport nr 1. Samverksansdelegationens konferens den 6 december 1996. Rapport nr 2. Samverkan via vårdavtal. Rapport nr 3. Konsekvenserna för de privata vårdgivarna av 65-årsregeln. Rapport nr 4. De privata allmänläkarna efter husläkarlagens upphörande. Rapport nr 5. Offentligt finansierad privat psykoterapi - redovisning av en enkätundersök- ning. Rapport nr 6. Remisskrav ur ett patient- perspektiv - redovisning av en enkätundersökning utförd av SIFO Research och Consulting AB. Rapport nr 7. Familjeläkarna i Västmanland - en jämförelse mellan privata och offentliga vårdgivare. Rapport nr 8. En jämförelse mellan privata och offentliga specialistläkarmottagningar i sex landsting
SOU 1997:179 Klara spelregler - en förutsätt- ning för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Iréne Vestlund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-20
Ledamot : Joakim Ollén, direktör, fr.o.m. 1996-01-29
Ledamot : Christina Rogestam, direktör, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-10-15
Ledamot : Kerstin Warnerbring, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Eva Agevik, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-08-01
Expert : Sven Dahlgren, professor, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Eva Fernwall-Markstedt, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Birgit Hansson, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Åsa Holmstrand, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Jan-Erik Ljusberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Maria Lockman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-29
Expert : Göran Medén-Britth, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Alwa Nilsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Yvonne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 1996-01-29
Sekreterare : Anders Edward, kanslichef, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Monica Ulfhielm, f.d. sjukhusdirektör, fr.o.m. 1996-03-11 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Jan Vikenhem, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman